"Bakarsan bağ, bakmazsan dağ olur"

Adnan Öznam ELK Motor Üretim Şefi - Onur Yazıcı Tezmaksan Bakım Bölüm Yetkilisi

Adnan Öznam ELK Motor Üretim Şefi - Onur Yazıcı Tezmaksan Bakım Bölüm Yetkilisi

TEZMAKSAN Makine, sektörde farkındalık yaratmak için sanayicileri kapı kapı dolaşıp, Planlı Bakım uygulamasına teşvik ediyor. Çünkü makinelerde yaşanan arızaların sebebi yüzde 70 oranında bakımsızlıktan kaynaklanıyor. TEZMAKSAN’ın “Öncü” olarak rol oynadığı Planlı Bakım uygulamasıyla; iş, zaman ve mali kaybın önüne geçiliyor. MES Döküm bünyesindeki ELK Motor, Planlı Bakım uygulamasında iki yılı ardında bırakıp üçüncü yıla adım attı. Üretim Şefi Adnan Öznam ile Planlı Bakım uygulamasının, firmaya kazandırdıklarıyla ilgili konuştuk.

Öncelikle firmanızı tanıyabilir miyiz? ELK Motor neler yapıyor? 
ELK Motor, MES Elektro-Mekatronik bünyesinde, Yılmaz Redüktör A.S. ana hissedarları tarafından, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde kuruldu. 2012’den bu yana toplamda 100.000 m² açık alan üzerine kurulu 40.000 m² kapalı alanda elektrik motorları üretiyoruz. Aslında dökümhane fabrikamızın bu bölgeye taşınması uzun yıllar konuşuldu ve 6-7 sene önce kadar taşındık. Ancak kendi elektrikli motorlarımızı üretmemiz, o dönemki çalıştığımız motor firmasından memnun kalmayıp, “Niçin kendi motorumuzu kendimiz üretmeyelim” fikriyle ortaya çıktı. Ve bugün ELK Motor’un tüm serisi, Avrupa standartlarına uygun olarak tasarlanmaktadır. IE2 ve IE3 verimlilik sınıflarında elektrik motorlarını üretip müşterilerimize sunuyor ve sektörde non-stop şekilde faaliyet gösteriyoruz. 

Yılda kaç adet motor üretiyorsunuz?
ELK Motor, üretim adedini her geçen yıl artırıyor. 2014’te 125 bin adet elektrik motoru ürettik. 2015’te bu rakam 150 bin adet oldu. 2016’daki yılsonu üretim hedefimiz de 240 bin adettir.

Planlı bakımla nasıl tanıştınız? Ne zamandan bu yana planlı bakım gerçekleştiriyorsunuz? 
TEZMAKSAN Makine ile düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz planlı bakım uygulamasında, ikinci yılı geride bıraktık ve üçüncü yıla adım attık. Tezgahlarımız, daha öncesinde zaten yeniydi. Arıza üzerine müdahale ediliyordu. ELK Motor Genel Müdürü Şinasi Yılmaz, vizyon sahibi bir sektör adamı olduğundan planlı bakım hususuna büyük hassasiyetle yaklaştı. “Bu tezgahları Tezmaksan’dan aldık, yıllık bakım için de TEZMAKSAN ile çalışalım ve yıllık bakım anlaşması imzalayalım” dedik. Firmamızda şu an, TEZMAKSAN’dan 26 adet tezgah bulunmaktadır. Yıllık bakım anlaşmalarımız da önümüzdeki süreç boyunca devam edecek…

TEZMAKSAN Makine ile Planlı Bakım anlaşması gerçekleştirmekten memnun musunuz?
TEZMAKSAN’ın bakım faaliyetinden sonra duyduğum memnuniyeti, firmaya yazılı olarak ifade ettim. Sadece planlı bakımda sağladıkları profesyonel çözümler konusunda değil, servis çağrılarına aldığımız hızlı feedbackler de firmayı ayrıcalıklı kılıyor. Firmamızda, “Bugün servis çağrısında bulunsak, TEZMAKSAN yarın burada olur” algısı oluştu. Çünkü üretim aşamasında zamanla yarışıyoruz ve tezgahın, 3-4 gün çalışmaması, tabiri caizse “yatması”; üretici firmalar için çok güç bir durum…  TEZMAKSAN’ın, hiçbir aşamayı es geçmeyen planlı bakım uygulaması ve servis çağrılarına hızlı cevap vermesi sayesinde tezgahlarımız durmuyor. Ayrıca, Planlı Bakım uygulaması sayesinde servis çağrılarımız, gözle görülür biçimde azaldı.  Bu azalmayı önceki yıllarla kıyasladığımızda net biçimde görebiliyoruz.

Planlı Bakım uygulamasının başka ne gibi avantajlarından söz edebilirsiniz?
Makinenin ne zaman arıza yapacağını hiç kimse bilemez.  Çıkacak olan arıza, kendini bakımda belli ediyor ve böylece arızalara, henüz yaşanmadan müdahale edilebiliyor. Yani Planlı Bakım uygulaması sayesinde arızanın önüne geçiliyor. Arıza yaşanmadığı için tezgah durmuyor ve haliyle üretim sürecimiz aksamıyor. Planlı bakımın artılarının etkisini “Kaybedilmeyen süre, kaybedilmeyen maliyet” olarak fazlasıyla görüyoruz. Planlı Bakım uygulaması, “arıza stresini” de azalttığı için manevi olarak da katkı sağlıyor. Üretim gücümüz ve performansımız, planlı bakım sayesinde arttı. İşleme esnasında, süreyle ilgili sıkıntı yaşayıp “tezgaha aşırı yüklenme” durumuna geldiğimizde, arıza veya bakımsızlıktan kaynaklı sorunlar yaşanabiliyor. Ancak bakımı yapılmış ve arızasız tezgahta, içimiz rahat çalışıyoruz.

ELK Motor olarak Planlı Bakım uygulamasını yaymak gerektiğini düşünüyor musunuz? 
Planlı Bakım uygulaması ile kalibrasyonu sağlanmış tezgahlar, hatasız parça üretimini de beraberinde getirir. Uygulama, üretim kalitenize yansıyarak fark yaratmanızı sağlar. Kişisel bakım, insanın günlük yaşam temposundaki performansını nasıl olumlu etkiliyorsa, Planlı Bakım da tezgahın performansını olumlu etkiliyor. Kurumsal firmaların pek çoğu, Planlı Bakım yaptırmaya özen gösteriyor. Zira Planlı Bakım, firmanın kendine yaptığı ileriye dönük bir yatırımdır. Boşa harcanmış ya da dışarıya hibe edilmiş bir para değildir ve Planlı Bakımın maliyeti, gider kalemlerinin içinde mutlaka olması gereken bir maliyettir. Bir matkap ya da bir rulman nasıl ELK Motor için olmazsa olmaz ise Planlı Bakım da öyledir. Ancak bu bakış açısına sahip olarak, makinanızın ömrünü uzatabilirsiniz. Ne demiş atalarımız: Bakarsan bağ olur, bakmazsan dağ olur…İlginizi Çekebilir


TEZMAKSAN’ın planlı bakımı ile...
“Tezgah kullanılmaz hale geldi...
MES Döküm, KAPASİTEMATİK ile k...
KVK kanunu gereği kişisel verilerimin iletişim ve çalışma amaçlı paylaşılmasını açık rızam ile kabul ediyorum.
Gizlilik Sözleşmesi ile Kişisel Verilerin Korunması amacıyla Aydınlatma metnini okuduğumu ve bu kapsamda kişisel verilerimin işlenmesini kabul ediyorum.
E-posta ve SMS ile bilgilendirmeyi kabul ediyorum.