BAKIMSIZ MAKİNA KALMASIN

Kestirimci bakım periyodik bakım değildir!

“Makinalarınızın daha verimli ve uzun süre çalışabilmesi adına, yapılması gereken periyodik işlemler ertelenmemelidir. Periyodik ağır bakım, kalibrasyonlar ve kestirimci bakım faaliyetleri ile beklenmedik onarım , plansız duruş ve hatalı ürün kaynaklı yüksek maliyetlerin önüne geçebilirsiniz. “

Periyodik bakım denilince birçok işletmecinin aklına makinanın sac aksamının ve işleme alanının temizlenmesi, yağlarının ve kesme sıvısının eksilen miktarının tamamlanması gelmektedir. Bu işlemlerin de tabii ki düzenli olarak yapılması gerekmektedir fakat insanın her sabah yüzünü yıkayıp, saçlarını taramasından bir farkı yoktur. Makinaların kullanım kitaplarında, Günlük-Haftalık-Aylık-6 Aylık-12 Aylık olmak üzere periyodik bakım işlem basamakları yer alır. Bu kategorilerin bir çoğunu operatörler yapabilirler fakat 6 ve 12 Aylık ağır bakımlar için profesyonel bir elin makinaya değmesi gerekmektedir. İşletmeler bu tip bakımlar için istihdam ettikleri personellerini veya servis firmalarını kullanmalıdırlar. Bu tür bakımlar yapılırken; makinanın yağlama sistemi, hareketli aksamları(rulman-vidalı mil vb.), geometri ayarları, yağ depoları gibi doğrudan üretilen parçanın kalitesine ve makinanın ömrüne etki eden noktalar kontrol edilerek, gerekli parçaların değiştirilmesi ve bütün tankların boşaltılıp temizlenip tekrar yeni sıvılarla doldurulması gerekmektedir. Ağır bakımın yanı sıra,  makinenin verimli ve hassas çalışmasına yönelik uygulamalar olan kalibrasyon ve kestirimci bakımlar da mutlaka periyodik olarak yapılmalıdır.

Hassasiyetin çok önemli olduğu parçaların üretimini yapan makinalar için, senede en az bir kez kalibrasyon işlemi yapılmalıdır.  Bu tip işlemler; çok hassas  ölçüm cihazlarının verdikleri sonuçları yorumlayıp, gerekli müdahalelerin yapılmasıyla gerçekleşmektedir. Ballbar ve Lazer cihazları  kullanılarak; makinanın ölçü hassasiyeti, geometrik ayarları, düzlemsellik , karesellik gibi parametreleri ölçülerek gerekli ayarlar yapılabilmektedir. Bu uygulamalar; iş parçası üzerinde görünen yüzey ve ölçü problemlerini giderip, yanlış işlemeden doğan hurda maliyetlerinin düşmesine ve zaman kaybına engel olmaktadırlar.

Periyodik ağır bakım uygulamalarının yanı sıra tamamlayıcı bir faaliyet olarak Kestirimci Bakım ön plana çıkmaktadır. Bu uygulama için  geliştirilmiş, amaca yönelik cihazlar ile elde edilen ölçümler, makinanın hareketli aksamları( fener mili-rulman-vidalı miller)  ile ilgili önemli bilgiler edinmemizi sağlamaktadırlar. Yüksek devirli, hassas işler için geliştirilmiş fener millerinin devamlı periyodik olarak gözlem altında tutulması gerekmektedir. Öngörülmeyen rulman arızaları, uzun bekleme maliyetlerine yol açmakta ayrıca üretim kaybı oluşmaktadır. Kestirimci bakım cihazları ile periyodik olarak ölçümler alınan aksamlar için parça değişim planlaması yapmak, plansız duruşların ve zaman kaybının önüne geçmektedir.

“Bakımsız Makina Kalmasın” sloganı ile başlattığımız bu faaliyetleri, Bakım Ekibimizle birlikte her sene ortalama 1000 makineye uygulamaktayız. Bu konular ile ilgili olarak uzman kadromuzla her zaman sizleri desteklemek adına hazırız.

Bakım talep formu » https://www.tezmaksan.com.tr/tezmaksan-bakim

 İlginizi Çekebilir


“TEZMAKSAN hızlı, doğru hizmet anlayışını ve müşte...
Planlı bakım yapılmadan planlı üretim gerçekleşmez...
Tayvan makina sektörüne yolculuk