Brother, 2017 hedeflerini şimdiden karşılamış durumda

Fransa Lyon’da, 1-2 Haziran 2017 tarihlerinde yapılan Brother Dealer Meeting’e TEZMAKSAN V.İ.P. Müşteri İlişkileri Yönetmeni Ersoy Murat Bahçetepe katıldı. Bahçetepe, katıldığı toplantıda Türkiye Takım Tezgahları özelinde de geçerli olacak Brother markasına dair güncel bilgiler temin etti. 

​​

Dealer Meeting’de katılımcılarla Brother’ın 2016 yılı satış detayları hakkında bilgi paylaşıldı. Durum nedir, özetleyebilir misiniz? 

Edindiğimiz bilgilere göre Brother’ın “Machinery” bölümünde toplam satış 641,2 milyar JPY olarak gerçekleşmiştir. Machinery başlığı altında toplanan “Takım tezgahları, endüstriyel dikiş makineleri ve endüstriyel ekipmanlar” grubunun toplam cirodaki payı %14,2 olarak 90,9 milyar JPY olmuş ve bunun içerisinde TEZMAKSAN’ın da temsilcisi olduğu Brother CNC İşleme Merkezleri satışı %7,1 oranla 45,5 milyar JPY; yani yaklaşık 390 milyon Euro olarak gerçekleşmiştir. ​

Machine Tool bölümünde satışlar nasıl? ​

1985 yılında “Tapping Center” üretimine başlayan Brother, 2014 yılında toplamda 100 bin adet makina satışına ulaşmıştır. 2016 yılı itibariyle bu rakamı 130 bin adede çıkarmayı başaran Brother, Türkiye pazarı başta olmak üzere Avrupa’daki satış grafiğini de hızla yükselterek başarısını katlamıştır. 2017 yılı için ciro hedefi %20 artışla 53,9 milyar JPY olarak belirlenmiştir. Ayrıca 2017 yılı Avrupa satış hedefi 370 adet olarak belirlenmiş olsa da şimdiden bu rakamın 400 adete ulaşacağı öngörülmektedir. Bu aşamada Avrupa’da son beş yılın en büyük artış gösteren pazarının Türkiye olduğu özellikle vurgulanmıştır. 

Brother bu başarıyı nasıl yakaladı ve kullanıcıları hangi yenilikler bekliyor? 

Japon Makine Üreticileri Birliği’nin verilerine göre 2014- 2016 yılları arasında Japon üreticilerin satışlarında düşüş yaşanmış.

Ancak bu yıllar aralığında 2014 yılında Speedio serilerinin üretimine başlayan Brother tek yükseliş gösteren firma olarak sivrilmiş durumda gözükmektedir. Brother, bir kapasite artışına gidiyor. Fabrikanın 6’ncı bölümü de devreye girmiş ve üretim kapasitesinde artış yaşanmış. Ayrıca ABB ile otomasyon çalışması başlatıldı. EMO 2017 Fuarı’ndan itibaren IOT desteğini de tanıtıp sunacaklar. Artık Brother T200 modeli CNC döner tabla da satışta. ​

Bu döner tablayı ön plana çıkaran özellikler ve rakiplerinden farkları nedir? 

Döner tabla ana mekanizması Roller Gear Type… Yani sonsuz vidalı mil ve dişli çark değil; dişli çark yerine etrafına küçük rulmanlar yerleştirilmiş bir disk ve vida ile hareket sağlanıyor. Şu an mevcuttaki rakiplerine göre en hızlı tabladır.  100 devir dönüş hızına sahiptir. Yapısı gereği Backlash ihtiyacı yok. Servo olduğundan clamp/unclamp’te zaman kaybı yok. Yani makinedeki taret gibi hareket ediyor. Pozisyonlama hassasiyeti de yüksek. Roller gear kullanıldığından uzun ömürlü servis gerektirmeyen bir yapıya sahiptir.

ABB ile başlatılan otomasyon çalışmasından da bahsedebilir misiniz?

ABB Robotics ile Brother’ın tüm Avrupa ticaretini yöneten Nomura Trading firması bir anlaşma yapmışlar. Bu anlaşmaya göre artık Brother tezgahlarıyla birlikte işe uygun robotlu otomasyon çözümleri alabileceğiz. Sistemin adı FEEDIO... Robotlu otomasyon konusunda ciddi bir çalışma ki, bu sistem; Danimarka’da satılmış ve kurulmuş bile... Sistem, istenirse iki makina arasına konulup her iki makinaya da yükleme boşaltma yapabiliyor. Ayrıca çok gelişmiş bir kamera sistemine sahip olan sistem, bu sayede parça tanıma, eşleştirme, ayrıştırma gibi gerekli olabilecek tüm fonksiyonları sağlayabilmektedir. 

Sektörün gündeminde EMO Hannover Fuarı var, Brother’da fuara özel yenilikler var mı? 

EMO 2017’de S700X1, S1000X1, R450X1, R650X1 ve M140X2 sergilenecek. ABB robotlarının da maharetlerini sergilemesi planlanıyor. ​

 İlginizi Çekebilir


Takım Tezgahları Sektöründe He...
ADÖKSAN, Brother İleri Seviye ...
Hedefimiz: Yılda 100 adet Brot...
KVK kanunu gereği kişisel verilerimin iletişim ve çalışma amaçlı paylaşılmasını açık rızam ile kabul ediyorum.
KVK kanunu gereği kişisel verilerimin iletişim ve çalışma amaçlı paylaşılmasını açık rızam ile kabul ediyorum.