Brother’ı işletmemizde görmek bize daha çok güven veriyor

BYMED Genel Müdürü Bayram Bayraktar: “Firmamız, bünyesinde bulunan 9 eksen hareket kabiliyetine sahip kayar otomat ve dik işlem CNC cihazları ile başta medikal, dental, havacılık ve ısıtma-soğutma-havalandırma (HVAC) olmak üzere farklı endüstriyel alanlarda da alt yüklenici olarak kapsamlı ve uygulaması zor, hassas üretim parçaları için özgün çözümler sunuyor. Bu yıl ‘KOSGEB KOBİGEL- KOBİ Gelişim Destek Programı’ kapsamında hazırladığımız projenin, 8 binden fazla firma arasında Türkiye çapında en iyi proje seçilmesi mutluluk yaşattı. Bu gururu, çözüm ortağımız TEZMAKSAN’ın da paylaşması firmamızı ayrıca memnun etti.”

Firmanızdan bahseder misiniz? Bymed Nasıl Kuruldu?​
2004 yılında dental ve medikal sektörlere hassas parça üretimi yapmak için BYMED’in ilk temellerini attım. Amacım, kaliteli ve hassas parça üretiminde bir fark yaratabilmekti ve bugün geldiğimiz noktada hep daha fazlasını hedeflemekteyiz. Kurulduğumuz günden beri büyük sanayi kuruluşlarına alt yüklenici olarak başarılı bir şekilde çözüm ortaklığı yapıyoruz ve hassas ölçülerde yüksek kaliteli üretim yapabilmenin sağladığı tanınmışlık ile ülkemize değer katan bir iş yapmanın verdiği haklı gururunu çalışma arkadaşlarımla yaşamaktayım. Yaptığımız başarılı çalışmalar ve teknoloji yatırımları ile büyüyerek, başta yine dental ve medikal olmak üzere, savunma, otomotiv, havacılık, ısıtma-soğutma gibi farklı sektörlere de hizmet vermeye başladık. Halihazırda, İzmir Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesinde bulunan modern fabrika binamızda hizmet vermekteyiz.
BYMED hangi alanda üretim yapıyor?
Yüksek hassasiyet gerektiren işleri, gelişen teknolojileri yakından takip ederek, makina parkurumuzda bulunan 9 eksen hareket kabiliyetine sahip CNC makinalar ve yılların vermiş olduğu tecrübe ile kaliteli, zamanında ve hatasız olarak üretip değerli müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamaktayız. Alt yüklenici olarak, farklı endüstriyel alanlarda titanyum, paslanmaz çelik, pirinç, alüminyum ve PEEK gibi çok çeşitli malzeme cinslerini şekillendirerek işlenecek, kapsamlı ve uygulaması zor, hassas üretim parçaları için özgün çözümler sunmaktayız.
Brother dik işleme merkezi aldınız. Bu teknolojiyle makina parkurunuzda neler değişti?​
Üretilen ürünün kalitesi, mühendislik ve işçilik kadar tezgahın kalitesi ile de doğru orantılıdır. Mühendislik, işçilik ve tezgâh bir işin yapımında olmazsa olmazlardır. Ancak, bunu tecrübe ile harmanlayınca işin gerçek kalitesi ortaya çıkar. Makina parkuru
yapılacak işin niteliğinde son derece önemli bir yere sahiptir. Makinalarınız ne kadar iyi olursa olsun eğer yapılacak işe uygun değilse bu işletmenin rekabet edebilirliğinizi azaltacaktır. Bu sebepten, Brother’ın en doğru tercih olduğunu düşünüyoruz. Brother’ı işletmemizde görmek bize daha çok güven veriyor.

Faaliyet yaptığınız piyasadaki rekabet ortamı hakkında neler düşünüyorsunuz?
Piyasadaki rekabet gün geçtikçe artıyor ve ticaret zorlaşıyor. Günümüzde artık firmalar karlılıklarını kısa sürede ve kaliteli işler yaparak elde ediyor. Bu ise, güncel teknolojiyi takip eden firmaların her zaman diğerlerinden bir adım öne geçmesini sağlıyor. Size benim her zaman dile getirdiğim bir örnek vereyim; İngilizcede birbirine benzeyen ve çoğu zaman da karıştırılan iki kelime var, “Effectiveness” yani “Etkililik” ve “Efficiency” yani “Verimlilik”. Bir tanesi “Doğru işi yapma” diğeri ise “İşi doğru yapma” anlamına geliyor. İşte bu iki kelimenin kısa özetinin, iş hayatında başarı ve zorlu rekabet ortamında hayatta kalabilmek için anahtar olduğunu düşünüyorum.
İnovasyon ve Ar-Ge alanlarında BYMED olarak ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? KOSGEB KOBİGEL projesinde birinci oldunuz bahseder misiniz?

BYMED olarak KOSGEB ve TÜBİTAK projelerine önem veriyoruz. Çeşitli dönemlerde hazırladığımız projelerle desteklerden faydalanıyoruz. Bu yıl “KOSGEB KOBİGEL- KOBİ Gelişim Destek Programı” kapsamında “Üretim ve İhracatta Teknoloji Seviyesi Yüksek, Katma Değerli Ürünlerin ve Kobilerin Payının Artırılması” alanında hazırladığımız proje 8000’den fazla firma arasında Türkiye çapında en iyi proje seçilip ödüle layık görülerek bize büyük bir mutluluk yaşattı.

​Ayrıca, KOSGEB’in genel destek projeleri adı altında sunduğu nitelikli eleman, yurt dışı fuar katılım, yazılım, katalog ve reklam desteği gibi birçok başlığı kapsayan desteklerle ilgili halen devam eden çalışmalarımız mevcut. Bugün itibariyle daha önce Türkiye’de hiç üretilmemiş birçok ürünün projesini yürütmekteyiz.

Şahsen, devlet ve üreticiler olarak, birleştirici ve herkesin kazanacağı çözümleri beraber bulmamız gerektiğine inanıyorum. Bu sebepten, bu tip destekler işletmeler için çok önemli bir gelişme olanağı sunmakta.

Genel olarak baktığımızda çok kaliteli üretim yapan tıbbi cihaz üreticileri mevcut ülkemizde. Ama yine de tıbbi malzeme pazarının yüzde 90’ı ithalata dayalı. Bu zorlu koşullarda yürek gerektirici bir iş ve yatırımlar yapan, cesur üreticilerin devlet tarafından daha çok desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Destekler artarsa, daha çok ürün ülkemizde üretilebilir ve istihdam oranı arttırılabilir. Kaliteniz iyiyse, ürünlerinizin performansları tatmin edici ise yerli ürünler neden tercih edilmesin.


Etiketler: cnc   brother   kayar otomat   kosgeb   kobigel   dik işleme   bayram bayraktar   bymed   güven   


İlginizi Çekebilir

Goodway yeni Modelleri ile Emo Milano'da
Titanyum, Alüminyum gibi karmaşık ve özel parçaların kesiminde başarılı olan; makina imalatı, medikal, elektrik, elektronik sektörlerinde tercih
Everising Yeni Modelleri ile Emo Milano'da
Yeni tezgâhlar üretirken çıkış noktasını her zaman yüksek hız ve kesim verimliliğine bağlı kalarak tasarlayan Everising, bu yıl ki Emo Milano

KVK kanunu gereği kişisel verilerimin iletişim ve çalışma amaçlı paylaşılmasını açık rızam ile kabul ediyorum.
KVK kanunu gereği kişisel verilerimin iletişim ve çalışma amaçlı paylaşılmasını açık rızam ile kabul ediyorum.
EĞİTİM TAKVİMİ

Machinetool Express