Dev otomotiv tedarikçisi, TEZMAKSAN Uygulama Ekibi’nin projesiyle parça işlemedeki hedef süreyi 30 saniyeden 22’ye düşürdü

Bursa’nın büyük ölçekli otomotiv tedarikçilerinden bir firma, hedef sürelerde parça işlemek için TEZMAKSAN’ın uygulama ekibinden destek aldı. Sonuç: Brother R650X1 Tapping Center’da gerçekleşen TEZMAKSAN uygulaması ile hedef süre olan 30 saniye, 22 saniyeye düştü. Müşteri, hem zamandan hem takım ömründen hem maliyetten hem de işgücünden tasarruf etti. TEZMAKSAN CAM Sorumlusu Adil Yıldız, ilgili firmaya sunulan uygulama desteğinin kazanımlarını anlattı.

 

Bu uygulama projesini neden hayata geçirdiniz?

Otomotiv tedarikçisi büyük ölçekli bir çözüm ortağımızın, sipariş anlaşmasını gerçekleştirmek için parça işlemedeki hedef süreyi 30 saniyede tutması gerekiyordu. Ancak firma, hedef sürenin üzerinde parça işleyebiliyordu. Parça işleme süresini kısaltmak için bir teknik uygulama gerçekleştirdik.

İşleme süresi ne ölçüde kısaldı?

Bahsi geçen firma, yaklaşık 1 milyon adetlik seri imalat gerçekleştiriyor ve zaman konusunda çok hassas davranılması gerekiyor. Uygulama departmanımız maksimum 30 saniye olması gereken süreyi, Brother R650X1 çift paletli Tapping Center ile 22 saniyeye düşürdü.

Uygulamayı nasıl gerçekleştirdiniz?

Mühendislik birikimi ve teknik altyapımız güçlü. Çözüm ortağımızın imalat sürecindeki ihtiyaçlarını gözlemleyebiliyoruz. Normalde 8-10 adet kesici takım kullanılan parça işlemede, takım değiştirme süresini 0,8 saniyeye indirgedik. Solid karbür kullanılırken PCD takım teknolojisine geçiş yapılmasını sağladık. Yani üretim aşamasında takım yolları ve kesme stratejisi baştan aşağı değişti. Her tablada ikişer adet parça işlenirken, TEZMAKSAN uygulama departmanının özel parça bağlama fikstürü geliştirmesiyle 12 adet parça bağlanabildi.

Uygulamanın sonuçları neler oldu?

Geliştirdiğimiz özel parça bağlama fikstürü ile iki adet parça bağlarken 12 adete çıkardık. Takım değiştirme ve setup sürelerinden zaman kazandık. Takım sarfiyatının önüne geçtik, Operatör, zaman ve hız kazanımıyla birlikte kendi performansını da artırdı. Müşteri, hedef sürede (maksimum 30 saniye) parça işleyebilirse işi alacaktı. Hedef sürenin altında, yani 22 saniyede parça işlendiği için kar marjını artırdığını ortaya koydu. TEZMAKSAN Uygulama Ekibi, müşterisinin; hedef sürede parça işleyebileceği taahhüdünü yerine getirmesine yardımcı oldu. Uygulanın yapıldığı firma süreden, işgücünden ve dolayısıyla maliyetten tasarruf yaptı, rekabet gücünü artırdı.İlginizi Çekebilir

Beceriler Sosyal Faydaya Dönüştü
Tezmaksan'dan Endüstri 4.0 Çizgisinde Yatırımlar...
Taleplere yanıtı "robot" şirketi oldu