Dia Makine : “Sermayemizi teknoloji kiralama uygulamasıyla kalite ve verimliliğe kanalize ettik”

Üretim Müdürü Ata Yurdakul: “Proje bazlı iş yapıyoruz. Yatırım ihtiyacımız oldu ancak yeterli sermayemiz yoktu. Elimizdeki sermayeyi de tezgaha bağlamak yerine kalite ve verimlilik konusunda değerlendirmek istiyorduk. Karşımıza TEZMAKSAN’ın teknoloji kiralama uygulaması çıktı. Uygulama sayesinde bürokratik sıkıntılara hiç bulaşmadan tezgahımızı temin ettik. Bakım ve servisleri tamamen TEZMAKSAN üstlendi. Kredi notumuz düşmedi, kira bedelini ‘gider’ olarak gösterdik. Biz tezgahın kirasını ödeyip tamamen üretmeye odaklandık.”

Dia Makine:“Sermayemizi teknoloji kiralama uygulamasıyla kalite ve verimliliğe kanalize ettik”

Firmanızın kuruluş öyküsünden bahseder misiniz?

Ben Ata Yurdakul, Alper Şeraner ve Korhan Yenipazar olarak üç ortaklı bir firmayız. 2012 yılında kuruldu. Alper Şeraner’le talaşlı imalat öğretmenliği öğrenimi görürken üniversitede tanıştık. Bir firmada 10 yıl beraber çalıştık, Korhan Bey’in de eşi bizimle çalışıyordu. Başlangıçta aile dostluğu olan ilişkimiz zamanla ortaklık fikrine dönüştü. Aramızda yetenek ve ihtisasımıza göre doğal bir işbölümü gerçekleşti.

Bir araya gelmeniz bu kadar kolay mıydı?

Elbette zorluklar yaşadık. Sermayemiz kısıtlıydı ve bir tezgahın peşinatına ancak yetti. Hepimiz çeşitli özverilerden bulunduk. Kimimiz arabayı, kimimiz evi ipotek ettik. Sandalyemiz vardı ama masamız yoktu mesela… Bir sandığı ters çevirip masa yapmıştık. Peşinatını ödediğimiz tezgah geldiğinde onu yerleştireceğimiz bir atölyemiz bile yoktu. “Kervan yolda düzülür” dedik ve yola çıktık.

Ne üretiyorsunuz?

Lastik sektörünün en büyük tedarikçilerine üretim gerçekleştiriyoruz.

TEZMAKSAN’la nasıl tanıştınız?

Uzun yıllardır talaşlı imalat sektörünün içerisindeyiz. TEZMAKSAN’ı tanıyorduk. Ama yolumuz kesişmemişti. Yatırım ihtiyacımız olunca ve düşük bir sermayeyle yola çıktığımız için teknoloji kiralamayı araştırmak istedik ve karşımıza yeniden TEZMAKSAN çıktı.

Yani teknolojiyi satın almayıp TEZMAKSAN’dan kiraladınız…

İlk olarak bir adet First 3 Eksen İşleme Merkezi kiraladık. TEZMAKSAN’ın stokta sürekli olarak beklettiği tezgahlarının olması bizim için çok cazipti. Yani istediğimiz marka ve modeli gümrükte beklemeden, kiralama yoluyla elde edebilirdik. Proje bazlı çalıştığımız için bekleme şansımız yok, rekabetçiliği artırmak için müşteriye anında cevap vermek gerekiyor. 2016’dan itibaren TEZMAKSAN’dan teknoloji kiralamaya başladık. First’ün ardından Kaoming Köprü Tipi İşleme Merkezi de parkurumuzda yer aldı.

Teknoloji kiralamanın en cazip tarafları ne oldu sizce?

Zaten kısıtlı bir sermayemiz vardı ve onu da proje bazlı üretim yapan bir firma olarak sadece tezgah temini için kullanmak istemedik. TEZMAKSAN’ın Teknoloji Kiralama uygulaması ile kredi limitimiz düşmedi, ekonomik olarak riske girmedik. Alım esnasında yaşanan bürokratik sıkıntıların gerisinde kalabildik. Kira bedelini gider olarak gösterebildik. Tezgaha yatıracağımız sermayeyi işgücüne, kaliteye, malzemeye yatırabildik. Bakım ve servis gibi hizmetleri, tamamen TEZMAKSAN ödedi. Üstelik TEZMAKSAN, sözleşme bitiminde kullandığımız tezgahı satın alma opsiyonu tanıyor. Sözleşme süresi bitince daha güncel bir tezgahı temin etme ihtimalinin verdiği bir rahatlık da var.İlginizi Çekebilir

Tezmaksan Öğrencilere Destek Sağlamaya Devam Ediyo...
Otomotiv sektöründe de oyunun kuralları değişiyor...
Liselilere Önce CNC Öğretiyoruz , Sonra İşe Alıyor...