Gülgün Makina:

Serdar Gülgün <br> Gülgün Makina Genel Müdürü <br> Can Gülgün Firma Ortağı

Serdar Gülgün
Gülgün Makina Genel Müdürü
Can Gülgün Firma Ortağı

Firmanızın kuruluşu ve gelişimi hakkında bilgi verir misiniz? Zira sektörün en eski firmalarından birisiniz… 

Gülgün Makine olarak 1975 yılında babamız Mehmet Nuri Gülgün’ün girişimiyle, sanayi ve otomotiv yan sanayisi alanında talaşlı imalat sektöründe çalışmaya başladık. 2000 yılında Gülgün Makina Metal San. ve Tic. Ltd. Şti. olarak unvan değişikliği yapıp bu sahadaki çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sektöre 50 m²’lik atölyede bir torna ve bir freze tezgahı ile ilk adımımızı attık. Hatta atölyedeki ofisimizi torna tezgahının ambalaj tahtalarından kendimiz yapmıştık. Bugün ise üçüncü kuşağın da katılımıyla 300 m2’de 13 kişilik kadro ve CNC tezgahlar ile üretim yapıyoruz.

Mevcut ürünleriniz ile hangi sektörlere hizmet vermektesiniz?

Kuruluşumuz Gülgün Makine, başta otomotiv yan sanayi, sonrasında vana grubu ve farklı talaşlı imalat parçalarının üretiminde hizmet vermektedir.  Firma olarak ikinci önceliğimiz olan vana sektöründe, vana grubu elemanlarından gövde-flanş, vana milleri ve ilgili tüm ekipmanların imalatını; bunun yanı sıra her türlü döküm, alüminyum, paslanmaz çelik gibi malzemelerin imalatını da üretim sürecimize ekleyerek kalifiye bir ekip ile müşteriye sunuyoruz. 

Ülkemizde ilk CNC Tezgah kullanmaya başlayan firmalar arasındasınız… 

Türkiye’de 1990’lı yıllarda üniversal tezgahlardan CNC tezgah kullanmaya geçen ilk firmalardan biriyiz. 1992’de Hilton’da düzenlenen bir makine fuarında TEZMAKSAN Makine’den aldığımız, ilk CNC tezgah dün gibi hatırımızda: Tertemiz bir Goodway GCL 2L CNC torna… Hatta tezgahın üstünde “Gülgün Makina’ya satılmıştır” yazısı ile reklamımız yapılmıştı. Eskiyenlerin yerini hep yenileri aldı ve kurulduğumuz günden bu yana yaklaşık 20 kadar CNC tezgah yenilemişizdir. 

Radikal bir değişiklik yapıp ilk Japon markası tercihinizi Brother’dan yana kullanmışsınız. Brother, eski tezgahınıza göre üretim hacminizdeki beklediğiniz artışı sağlayabildi mi? 

Evet, 2015’in sonunda TEZMAKSAN’dan Japon menşeili Brother R450X1 tezgahımızı alarak kaliteli makine kullanıcıları grubuna adım attık. Tam olarak Japon kalitesi sunan bir marka Brother. Brother’ı aldığımızda verimlilikte yüzde 50 artış beklentisi içindeydik. Ancak hiç de öyle olmadı: Üretim kapasitemiz iki katına çıktı ve böylece verimlilikte yüzde 100 artış sağladık. Bir bakıma işgücümüzü ikiye katlayarak maliyetimizi yarıya düşürdük. Ayrıca planlı bakım uygulaması sayesinde de tezgahımız durmuyor ve işgücü kaybı yaşanmıyor. 

Tezgah alırken hangi kriterlere dikkat edersiniz? 

Önceliğimiz kalite, performans ve fiyat üçgeninin uygunluğudur. Alacağımız tezgahın kalitesine sonsuz şekilde güvenmemiz gerekiyor. Sonrasında da fiyat avantajına önem veriyoruz. Tezgahın performansı ve kalitesine uygun olarak belirlenmiş fiyatlar elbette daha caziptir.

Tekrar bir tezgah tercih etmek durumunda olsanız yeniden Brother’ı seçer misiniz? 

Brother, mali olarak avantajlı üretim gerçekleştirmemizi sağladı. İşletme maliyetimiz, öncesine göre kat kat azaldı. Karşılaştığımız avantajlar söz konusu olursa, elbette tekrar Brother’dan yana tercih yaparız. Ayrıca TEZMAKSAN’ın Brother’ın kurulumu aşamasında büyük destekleri oldu.  Tezgah, portatif tasarımıyla az yer kaplıyor ve dar alanda bile yüksek performanslı üretim yapmamızı sağlıyor. Verimlilik, yüksek hassasiyet, yüksek performans gibi değerlerin yanı sıra alan karlılığı da söz konusu… İlginizi Çekebilir

Yeni Nesil Sıralı Otogaz Sistemlerinin Lideri; ATİ...
Hatsan'ın Tercihi Brother
M140X1 5 Eksen
CNC Operatörünün El Kitabı Projemizi Tamamladık...