"Hedefimiz: Yılda 100 adet Brother satmak"

Ersoy Bahçetepe <br> Brother Ürün Müdürü

Ersoy Bahçetepe
Brother Ürün Müdürü

Sizi 2016’da ne gibi sorumluluklar bekliyor? 

2016’da öncelikle geçtiğimiz yıl gösterdiğimiz başarıyı ikiye katlamak ve Brother’ı Türkiye’de 100 adet satmak hedefimizdir. Dolayısıyla yoğun olarak bölgeleri ziyaret ediyor, bölgedeki arkadaşlarla görüşüyor ve gereken desteği veriyorum. Hem Brother konusunda bölgedeki arkadaşlarla network gerçekleştiriyor, hem de müşterilerle bilgi paylaşıyorum Brother’ın çalıştığı Nomura isimli bir ticaret şirketi var. Bu ticaret şirketi markayla aramızda köprü kuran bir ticaret ofisidir. Bizim ticaret ve pazarlama ile ilgili görüşmelerimiz öncelikle Nomura ile gerçekleşiyor. 2016’da ticari konularda yıl içerisinde yapacağımız çeşitli faaliyetlerimiz olacak.  Mesela müşterilerimize yönelik özel demo çalışmaları gerçekleştireceğiz. Bazen genele yönelik open house gerçekleştiriyoruz ama büyük firmalara yönelik küçük organizasyonlar gerçekleştireceğimizin de bilgisini paylaşalım. Yılsonunda gerçekleşecek olan JIMTOF Fuarı’nı, müşterilerimizle ziyaret edeceğiz. Fırsatını yakalarsak müşterilerimizle Brother’ın Japonya’daki ana fabrikasını da gezmeyi planlıyoruz.

2016’da 100 tane Brother marka tezgah satma hedefiniz olduğunu söylediniz. Bu rakamı neye göre belirlediniz? 

Sektörün ihtiyaçları göz önünde bulundurularak fizibilite çalışmaları yapıldı. Mesela 2015 yılında 60 adet Brother sattık. 2014’te bu rakam 2015’in yarısıydı. Yani sürekli yükselen bir grafik ve bu konuda Nomura’nın bize verdiği büyük bir destek var. Bu destek, hem maddi hem de teknik anlamdadır. Gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda, otomotiv sanayisindeki büyümeyi göz önüne alarak Brother’ın tezgahlarına daha fazla ihtiyaç olduğunu gördük. Zaten markayı sattığımız hiçbir firma tek makinada kalmadı. Mutlaka tezgahın ikinci veya üçüncüsü alınmıştır. Otomotiv sektöründeki büyümeden faydalanmak bizim birinci hedefimiz… Aynı zamanda dünyaca ünlü otomotiv markalarının ülkemizde ciddi sayıda yan sanayisi oluşmuş durumdadır. Bu dev otomobil markalarıyla çalışan hemen hemen tüm firmalarda Brother tezgahlarımız var. Bunlardan Türkiye’de yerleşik üretim yapan ve henüz Brother ile tanıştıramadığımız fabrikalara da 2016’da girmeyi hedefliyoruz.

2015 yılında en fazla tercih edilen Brother ürünleri hangisiydi? 

2015’in en gözde ürünü SX serisi olarak tabir ettiğimiz tek tablalı makine grubuydu. Bu grup içindeki S500X1, 700X1 ve S1000X1; satış adedimizde en çok yer tutan tezgahlardı. Niçin bu ürünler ön plana çıktı? Bu ürünleri tercih edenler, çoğunlukla otomotiv sanayisine çalışan müşterilerdir. Ama çeşitli makine yan sanayisine çalışanlar da var. Ürünün uygun fiyatlı olmasından kaynaklı olarak biraz daha küçük ölçekli müşterilere hitap etmeye başladık. Fiyat avantajı söz konusu olunca Japon tezgahları daha çok tercih ediliyor. Dolayısıyla uygun fiyatlı Japon teknolojilerine sahip olmak isteyen müşterileri yakaladık. Nomura’nın da çabası sonucunda yüksek hassasiyetli ve kaliteli ürünler uygun fiyatlarla sunuldu. Fiyatta uygunluk, yüksek kalite ve verimlilik söz konusu olunca, ürünlerimiz cazip hale geldi. Diğer ürün gruplarımızda çift tablalı ve 5 eksenli makinalarımız var. Çift tablalı makinaları da yüksek adetli üretim yapan firmalar tercih etmektedir. 5 eksenli ürünler de medikal, havacılık ve savunma gibi stratejik sektörlerde kullanıldığı için üçüncü sıradan yer aldı. 

2016’da Brother kullanıcılarını ne gibi yenilik ve teknolojik değişiklikler bekliyor? 

Otomotiv ve medikal sektörlerindeki ihtiyacın artmasıyla ürünlerimiz çok daha revaçta olacak. Brother, Mart ayında 2016 içerisinde çıkaracağı yeni teknolojilerin duyurusunu yapacak. R650X1 modelinin geniş alıcı kitlesine ulaşacağını tahmin ediyoruz. R 650X1, çift tablalı serisinin en iddialı ürünlerinden biridir. Bu makine kendi sınıfında, ölçüleri ve hassasiyeti gereği en ideal üründür. Eksen hareketleri, tabla ölçüleri, kalite, verimlilik ve uygun fiyat konusundaki avantajları gereği 2016’nın rağbet gören ürünü olacak. Bunun yanı sıra 5 eksenli M140X1 modeli de rakiplerine kıyasla etkili özelliklere sahip olduğundan daha fazla rağbet görecek ve daha fazla kullanıcıya ulaşacaktır. ​İlginizi Çekebilir

Dev otomotiv tedarikçisi, TEZMAKSAN Uygulama Ekibi...
Tezmaksan Makina Yeni Modelleriyle Gazitek'teydi
Brother Sınıfında Öncü Olmaya Devam Ediyor