Hem Brother’a yatırım yaptık. Hem Teknoloji kiraladık. Üretim kapasitemizi ikiye katladık

NEMAK Fabrika Teknik Direktörü Sebahattin Karabulut: “TEZMAKSAN’la 2016 yılında teknoloji kiralayarak çözüm ortaklığına başladık. Daha sonra MAKTEK İzmir Fuarı’nda TEZMAKSAN standını ziyaret ettiğimizde Brother markası dikkatimizi çekti. Çok hızlı bir tezgahtı ve ‘Tapping Center’ olarak farklı çalışma sistemi bulunuyordu. Yatırım yapmadan önce kendi teknik ekibimizle birlikte çeşitli analizler yaptığımızda, geleneksel CNC yatay tezgahlarla yapacağımız üretimde, tek vardiyada 100 civarında bir üretim adedi elde edebileceğimizi gördük. Aynı çalışmanın analizini Brother’la yaptığımızda, vardiyada çıkan üretim adedinin 160’lara yükseldiğini fark ettik. Tek vardiyada 100 kadar üretim adedi elde etmeyi planlarken Brother ile üretim adedinin 160’lara yükseleceğini fark ettik. TEZMAKSAN’dan 8 adet Brother R650x1 tezgah temin ettik. Yeni teknolojiyle birlikte, tecrübeli imalat ekibimizin performansı arttı. Daha sonra, hemen hemen bütün imalatçı firmaların eksikliğini hissettiği satış sonrası hizmetlerle ilgili TEZMAKSAN’ın servis ekibiyle çalışmaya başladık. TEZMAKSAN’ın yönlendirmeleri, uygulamaları ve hizmetleri; şirketimizin bilançosuna olumlu etki yaptığı gibi bizim de yeni projelere girmemiz için elimizi güçlendirdi. TEZMAKSAN, finansmandan satış sonrası hizmetlere kadar uçtan uca çözüm sunarak; bir imalatçı firmanın talep edebileceği her türlü hizmeti, bize taahhüt ettiği şekilde verdi ve vermeye de devam ediyor.”

Böylece Brother’a yatırım yapmaya karar verdiniz…

Yatırım için TEZMAKSAN’la görüştüğümüzde gerek yatırım maliyeti avantajı, gerek ise zamandan elde edilen kazancı karşılaştırdığımızda Brother’ın bizim için en doğru çözüm olduğunu gördük. Firmamız üst yönetimini de ikna ederek toplam sekiz adet Brother yatırımımızı gerçekleştirdik. Projenin devamına göre ilave yatırımlarımız da devam edecektir.

Piyasada pek çok tezgah markası var. Neden özellikle Brother dikkatinizi çekti? NEMAK’ın tercihi neden Brother?

Brother’ı seçmemizde üç önemli temel unsur ön plana çıktı. Fiyat, tezgah hızı ve İzmir gibi sanayinin giderek dar alana sıkıştığı bir bölgede küçük alan kaplıyor olması. İlk başta 11 adet yatay tezgahla karşılamayı planladığımız bir projeyi şu anda 7 adet Brother R650X1 tezgahla projeyi gerçekleştirebiliyoruz. Daha az makina ve yatırım bütçesi, az alanla projeyi yürütüyoruz.

Brother’la üretmek nasıl?

“Tapping Center”ın farklı bir üretim teknolojisi ve kontrol sistemi olduğunu düşündüğümüzde, sisteme adapte olunması ve kullanım konusundaki tereddütlerimizi TEZMAKSAN’ın İzmir Bölgesindeki ekibinin desteğiyle kısa sürede çözdük ve sorunsuz olarak üretimimize başladık. İlk zamanlarda ekip arkadaşlarımız tezgahın hızına alışmakta zorlandılar sadece. Ama zamanla bu sorunu da aştılar

Daha önce TEZMAKSAN’ın Teknoloji Kiralama uygulamasını da tecrübe ettiniz. Teknolojiyi temin etmenin yanı sıra kiralamak ne kadar faydalı oldu?

Projeye yatırım konusunda fabrikanın üst yönetimini ikna etmek konusunda başarılı olmuştuk. Ancak uluslararası bir firma olduğumuzdan yatırım için herhangi bir bütçemiz bulunmuyordu. 2016 yılında teknoloji kiralama ile TEZMAKSAN’la çalışmaya başladık. TEZMAKSAN’ın Teknoloji Kiralama uygulaması yatırım konusundaki sorunumuzu çözdü ve ilgili tezgahları kiralayarak bir an önce üretimimize başladık. Yeni teknolojiyle birlikte tecrübeli imalat ekibimizin performansı arttı. Daha sonra, hemen hemen bütün imalatçı firmaların eksikliğini hissettiği satış sonrası hizmetlerle ilgili TEZMAKSAN’ın servis ekibiyle çalışmaya devam ettik. Yapılan bakım anlaşmalarıyla tezgah duruşlarına bağlı üretim kayıplarını ortadan kaldırdık. Tüm bunlar şirketimizin bilançosuna olumlu etki yaptığı gibi bizim de yeni projelere girmemiz için elimizi güçlendirdi. TEZMAKSAN, finansmandan satış sonrası hizmetlere kadar uçtan uca çözüm sunarak; bir imalatçı firmanın talep edebileceği her türlü hizmeti, bize taahhüt ettiği şekilde verdi ve vermeye de devam ediyor.

TEZMAKSAN teknolojileri ile fabrikanızda neler değişti?

TEZMAKSAN, işleme bölümünde değer kattı. Kalıphane bölümünde de yine benzer katkıları sağladı. Bakım atölyesi gibi görünen kalıphanemiz, artık yeni projeleri alabilen bir işletme durumuna geldi.İlginizi Çekebilir

İkinci el ve outlet modellerimize sizde teklif ver...
Kadından Sanayici Olmaz mı Dediniz
TOYODA FH-500J Yatay İşleme Merkezi