HST Otomotiv: Teknoloji Kiralama ile yatırımlarımızı Ar-Ge’ye kanalize ettik

HST Otomotiv: Teknoloji Kiralama ile yatırımlarımızı Ar-Ge’ye kanalize ettik 

HST Otomotiv İmalat Sanayi, İç Ticaret, İnsan Kaynakları ve İdari İşler Müdürü Erdem Sovukpınar: “İmalatta gelişmiş teknoloji fark yaratıyor. Yeni ve gelişmiş teknolojiye ayak uydurmak istedik.

TEZMAKSAN’ın Teknoloji Kiralama uygulaması ile tanışınca nakdimizi tezgah yatırımına bağlamadan üretmeye devam ettik. Tezgahı satın almak için kullanacağımız parayı Ar-Ge’ye harcıyoruz.

Böylece üretim kapasitemiz arttı. Zamandan kazandık. Tezgahlar, sağladığı avantajlarla kendi kirasını çıkarıyor. Yağını, suyunu koyuyoruz, gerisine karışmıyoruz.

Kiralanan tezgahların bürokratik işlemlerinden satış sonrası hizmetlerine kadar tüm süreçlerin sorumluluğu TEZMAKSAN’da… Biz kiraladığımız teknolojilerin sunduğu kalitenin ve hassasiyetin keyfini çıkarıyoruz.”

Firmanızdan bahsedebilir misiniz? 

Firmamız eskiden HEMA Dişli A.Ş. adıyla hizmet vermekteydi. HEMA 1974 yılında kuruldu. 70 bin metrekare kapalı alana sahip olan tesis, 1980 yılında Eaton lisansı altında komple şanzıman, diferansiyel üretimi ile faaliyete geçmiştir. O günden beri hem ulusal hem de uluslararası pazarda; kamyon, savunma araçları, minibüs-otobüs ve tarım ve iş makinaları sektörüne dişli sistemler ve parça üretim ve satışında söz sahibi konumda bulunmaktaydı. Ancak Hema Dişli A.Ş.’nin iflas etme sürecinden sonra HST A.Ş. tarafından satın alınmıştır. Fabrikamızda taşeron firmalar ile birlikte  yaklaşık 750 işgücünü istihdam etmektedir.

Neler üretmektesiniz? Hangi ülkelere ihracat gerçekleştirmektesiniz?

Bu zamana kadar yurt içi ve yurt dışı müşterileri için 400 bin adedin üzerinde komple kamyon şanzıman ve diferansiyeli; milyonlarca dişli, mil, takviye ve güç alma üniteleri ve dişli sistemler üreterek Türk ekonomisine katkı sağlamıştır.

Ürünlerimiz, fabrikamız kurulduğundan beri ABD, İngiltere, İspanya, İrlanda, Fransa, İtalya, Belçika, Brezilya, Pakistan, Hindistan ve İsrail’e ihraç edilmektedir. 

TEZMAKSAN’ın Teknoloji Kiralama uygulaması ile nasıl tanıştınız? 

İlk olarak uygulamanın ilanıyla internette karşılaştık. Merak edip TEZMAKSAN Ankara Bölge Müdürü Rıza Onur Abay başta olmak üzere bölge sorumlusu olan arkadaşları, konuyu ayrıntılarıyla anlatması için tesisimize davet ettik.

TEZMAKSAN, konuyla ilgili aklımızdaki tüm sorulara cevap veren bir sunum yaptı. Bizdeki ilk izlenim, TEZMAKSAN’ın yüksek kapasiteli bir kurum olduğu yönündeydi. 

Bugüne kadar hep temin eden ve parkurunda yüzlerce tezgahı olan bir firma olarak böyle radikal bir kararı nasıl alabildiniz? 

Biz imalat alanımızdaki teknik grubun ihtiyaçlarını saptayarak bir adet Brother R650X1, üç adet Goodway GLS-200 ve bir adet Goodway GS-260 olmak üzere; toplamda 5 adet teknoloji kiraladık.  Aslında hiç de radikal bir karar değildi.  Hem dinlediğimiz sunumda Teknoloji Kiralamanın yarattığı avantajlara inandık hem de köklü ve eski bir işletme olduğumuzdan artık güncel ve son model tezgahlarla tanışmanın vaktiydi.

Ancak firmaların tezgah yatırımı için nakdini bağlaması, proje bazlı üretim yapan firmalar için çeşitli maddi ve bürokratik güçlükler yaratabiliyor. Teknoloji Kiralama, üretici firmanın kendi ihtiyaçlarını çok doğru biçimde saptamasıyla “kurtarıcı” bir uygulama haline geliyor. 

Bu kadar memnun musunuz teknolojiyi kiralamaktan?

Kendi üretim biçimimizi ve alanımızı göz önüne aldığımızda, teknolojiyi kiralamak, satın almaktan çok daha mantıklı geldi. Kiralama süresi dört yıl… Dört yıl sonrasında zaten mevcut teknolojiler de gelişiyor, güncelleniyor ve sözleşme süresi; size yeniden teknolojiyi kiralama fırsatı veriyor. Ayrıca, sözleşme dolduğunda kullandığınız tezgahı ilk satın alma opsiyonu firmanıza ait oluyor.

TEZMAKSAN, bu konuda müşterisine çok avantajlı bir esneklik tanıyor. İster kiraladığınız tezgahı satın alırsınız, isterseniz daha iyisini, daha yenisini kiralarsınız. Ödeme kolaylığından da bahsetmek lazım. Ayrıca tezgah üretime başladığı andan itibaren kendi kirasını çok rahatlıkla amorti ediyor. 

Teknoloji Kiralamanın üretiminize katkıları neler oldu? 

Fabrikaya yepyeni teknolojilerin girmesi, elbette bizi kapasite ve verim artışına götürdü. Ayrıca bakım, servis gibi bütün satış sonrası hizmetler de TEZMAKSAN’ın sorumluluğunda.Kiraladığımız tezgahların yağını, suyunu koyuyoruz; gerisine karışmıyoruz. Periyodik bakımları, servisleri, kurulum eğitimleri hep TEZMAKSAN’dan geliyor. Sözleşmenizi yaptığınız anda gümrük, kredi gibi işlemlere hiç girmeden tezgahınız geliyor, kuruluyor, üretime başlıyor.

 Tezgahı satın almak üzere harcayacağımız parayı Ar-Ge faaliyetlerinde kullandık. İmalatımızda adeta mucize  yaşandı. Operasyon süreleri kısaldı, zamandan kazandık. Kapasite artışına gittik. Bu sebeple önümüzdeki günlerde tekrar TEZMAKSAN’ın Teknoloji Kiralama uygulamasından faydalanacağız.

 İlginizi Çekebilir


Makinenizi Kiralayın Vergi Öde...
Leasıng mi ? Teknoloji kiralam...
Sanayide “Teknoloji Kiralama” ...
KVK kanunu gereği kişisel verilerimin iletişim ve çalışma amaçlı paylaşılmasını açık rızam ile kabul ediyorum.
KVK kanunu gereği kişisel verilerimin iletişim ve çalışma amaçlı paylaşılmasını açık rızam ile kabul ediyorum.