Kişisel Verilerin Korunması amacıyla Aydınlatma Beyanını okudum.
E-posta ve SMS ile bilgilendirmeyi kabul ediyorum.

CNC & ENDÜSTRİ 4.0

1 KAPASİTEMATİK

KAPASİTEMATİK » CNC & ENDÜSTRİ4.0

Endüstri 4.0 dahilinde düşünülebilecek bu proje ile uzaktan erişim yaparak makinelerin anahtar öneme sahip verileri bir merkezde toplanıyor ve bu veriler rapora dönüştürülüyor.

Uzaktan izleme ve verimlilik raporlama sistemi olan ‘Kapasitematik’ sayesinde CNC kullanıcıları ve işletmeler, mevcut makinelerini ölçebilir ve tarihsel trend analizlerini görebilirler.

Normal şartlarda bir işletme için hem maliyet hem de zaman açısından sorun olabilecek bu tür bir çalışmayı Kapasitematik ile tek bir tuşla tamamlamak ve takip etmek mümkün.

2 TAKIM ÖMRÜ YÖNETİMİ

2.1 TMAK Takım Ömrü Yönetimi

TAKIM ÖMRÜ YÖNETİMİ » CNC & ENDÜSTRİ4.0CNC takımlarınızın ve iş parçalarınızın durumlarını anlık olarak görüntüleyerek ; takımların ve parçaların ne kadar ömrünün kaldığı bilgisini bu modül yardımı ile raporlayabilirsiniz.Kapasitematik eklenti paketi olarak Tezmaksan AR-GE tarafından yazılan bu modül, üretim süreçlerinizi ve üretiminizin kontrolünü tamamen elinize almanızı sağlayacak .
Bu Modül ile , takımlar ve takımlara ait tüm parçaların anlık durumlarının görüntülenmesi ; takımlardaki parçaların gün bazında ne kadar ilerleme kat ettiğini, ömürlerinin bitmesine gün bazında kaç gün kaldığını, parça bazında ise kaç parça kaldığını, ömrü bitmek üzere olan parçaların raporlanması sağlanmaktadır.
Takımların ve parçaların eklenebildiği, güncellenebildiği, silinebildiği, arama, sıralama, sayfalama, filtreleme gibi işlemlerin yapılabildiği, tüm takımların ve parçaların Excel olarak çıktılarının alınabildiği, takım ya da parça kritik ana düştüğünde kullanıcıya bildirim gönderilebildiği çok fonksiyonlu bir modüldür.

2.2 FİRMANIZA ÖZEL MACRO PROGRAM ÇALIŞMALARI

İşleme merkezinizde çalışırken, takım ömrü yönetimine yaklaşımınız “yap ya da kır” şeklindedir. Takım kırılması bir endişe kaynağıdır, ancak verimliliğinizi “bozmayan” bir süreç de uygulamanız gerekir. Genelde bu durumda yedek takımların el altında bulundurulmasına güvenilmektedir. Bu da takımı değiştirmek için makineyi durdurmanız demektir. Sonuç olarak iş milini durdurarak üretimi durdurmak anlamına gelir. Ancak, CNC makineniz çalışırken yeni bir takıma geçmenin bir yolu var ve bunu gerçek takım ömrü yönetimi ile planlayabilirsiniz.

2.3 WATTPILOTE

TAKIM ÖMRÜ YÖNETİMİ » CNC & ENDÜSTRİ4.0

Seri üretim yapılan her türlü makinede kullanılabilen Wattpilote kullanımı kolay, hassas ve fayda/maliyet oranı çok yüksek bir üründür.

Sistemin Başlıca Yetenekleri,
 • Takım kırılmalarını tespit eder
 • Hatalı-kırık takım işlemesini tespit eder
 • Takım aşınmalarını tespit eder
 • Malzeme-Döküm hatalarını tespit eder
 • İşleme yönteminizi belirlemede size yol gösterir
Wattpilote takım izleme sistemi sayesinde,
 • Takımlama veriminiz artar ve maliyetleriniz azalır
 • Takım kırılmasından kaynaklanan fire oluşumu engellenir
 • Operatör kaynaklı hatalar minimuma indirilir
 • Kalite kontrol maliyetleriniz azalırken izleme yapılan noktalarda %100 kontrol sağlanır
 • Parça işleme süreniz optimuma çekilebilir ve işleme kaliteniz arttırılabilir

3 ÜRETİM DEĞİŞKENLERİNİ ÖLÇÜMLEME & KALİTELİ İŞ PARÇASI İMALATI

TAKIM ÖMRÜ YÖNETİMİ » CNC & ENDÜSTRİ4.0 İmalat sırasında ölçüm yapıldığında en büyük avantaj, ürün imalat ortamından alınmadan sorun tespit edildiği için, parça üzerinde yapılacak son işlemde revizyon uygulanabilmesidir. Özetle imalata olumlu yönde müdahale ile hurda miktarı azaltılabilmektedir. Bu işlem, parça tezgâhtan alınmadan yapıldığı için, yüksek maliyete sebep olan parçanın tekrardan tezgâha alınması ve ayarlanması işlemi de önlenmiş olur. Özellikle havacılık sanayinde çok büyük komplike parçaların, otomotiv sanayindeki büyük kalıp parçalarının tekrar tezgâha yerleştirilmesi için zaman, maliyet ve enerjiden önemli ölçüde tasarrufedilmiş olur.

İmalat için düzeltme değerlerinin tespit edilmesi ve bunların imalata uygulanması ile işlem sırasında ölçüm takım tezgâhı üzerinde olacağı için, tezgâhın kontrolüne gönderilen veriler ile anında bu düzeltmeleri yapmak mümkün. Ölçme işlemi ürünün işlendiği tezgâhta yapıldığı için, bunu işlemin farklı saflarında birkaç kez yaparak, üretim işlemine çok hassas müdahalelerde de bulunmak mümkün olur.
Üretim tezgâhının bir ölçüm tezgâhı gibi kullanılması mümkün olduğundan ayrı bir ölçme işlemi yapmak yerine, ürünün son ölçümünü de yapıp raporlamak mümkündür. Bu durum, özelikle taşınması ve nakliyesi çok zor olan büyük ve ağır parçalar için çok büyük avantaj sağlar.

Takım tezgâhının performansı, üretim sırasında, sıcaklık, titreşim vs. gibi dış etkenlerden dolayı değişmektedir. İşlem sırasında ölçüm ile takım tezgâhının performansını kontrol etmek ve gerekli müdahaleleri zamanında yapmak mümkündür. Maliyet hem de zaman açısından sorun olabilecek bu tür bir çalışmayı Kapasitematik ile tek bir tuşla tamamlamak ve takip etmek mümkün.

4 CNC & ERP ENTEGRASYONU

CNC & ERP ENTEGRASYONU » CNC & ENDÜSTRİ4.0

SAP Üretim Entegrasyonu ve Zekâsı (SAP MII), üretim katmanlarını ve MES sistemlerini SAP ERP ile birleştiren ve üretim süreçlerinize daha fazla şeffaflık kazandıran çift yönlü veri merkezi projelerinde CNC makinelerden NC sistemden bazı işlevsel veri alımı ( parça sayısı , program numarası , alarm durumları , operasyon süresi , makine çalışma durumu vs alımı ) sağlanıp makinelerin şeffaf bir şekilde izlenip üretimde esneklik ve uyarlanabilirlik sağlanması konusunda Endüstri 4.0 geçiş sürecinde destekler sağlanmaktadır.
SAP Üretim Entegrasyonu ve Zekâsını (SAP MII) projelerinde CNC makinelerden NC sistemlerden bazı işlevsel veriler alınmaktadır. Bu veriler;

 • Veri alımı,
 • Parça sayısı,
 • Program numarası,
 • Alarm durumları,
 • Operasyon süresi,
 • Makine çalışma durumu,
 • Duruş süresi gibi makinelerin şeffaf bir şekilde izlenip üretimde esneklik ve uyarlanabilirlik sağlanması konusunda Endüstri 4.0 geçiş sürecinde destek sağlamaktadır.

5. BAKIM & ENDÜSTRİ 4.0

BAKIM & ENDÜSTRİ4.0 » CNC & ENDÜSTRİ4.0 Kestirimci bakım "check-up" ile göstergelere bakarak makinenin sağlığını anlamak ve buna göre düzeltici müdahaleler yapmaktır. Makinelerin sağlığını anlamak için çeşitli parametreler; titreşim, sıcaklık, nem, makine yağı içindeki metal partikülleri, basınç, gürültü,elektrik akım değerleri ölçülür. Ölçülen veriler incelenerek makinenin neresinde nasıl bir arıza olma olasılığı bulunduğu anlaşılabilir.

* Ekipman Maliyeti; Kritik bir arıza nedeniyle tüm ekipmanın değiştirilmesi yerine, arıza öncesi yapılan bakımlarile gerekli malzeme ve işçilik maliyetinin azaltılması.
* İşçilik Maliyeti; Veri ile güçlendikçe, sadece değişmesi gereken/ bakımı yapılması gereken malzemelerin değişiminin yapılması.
* Makine Çalışma Süresi; Duruşların sadece “planlı duruş” olarak şekillenmesi sayesinde, "plansız duruşlardan" işletmenizi koruma.
* Güvenlik; Kestirimci Bakım ile potansiyel problemler ön görülerek, çalışanlar için daha güvenli bir çevre oluşturulur.

6. SERVİS & ENDÜSTRİ 4.0 | Titreşim (TAP) Testi

Titreşim (TAP) Testi» CNC & ENDÜSTRİ4.0

İşinde deneyim sahibi olan CNC Operatörler düşük performanslı bir frezelemede olası tırlamalarla karşılaşınca seçili parametrelerin ideal olmadığına dair benzer kanıtla karşı karşıya kaldıklarında spesifik parametre, kesme derinliği, hız ve besleme hızının kombinasyonu veya hatta takımın çıkma uzunluğunu azaltarak, sürecin bazı yönlerini çevirirler.

Ancak böyle bir durumda büyük yatırım yaparak satın almış olduğunuz yüksek devirli tezgâhınızın hem tam kapasite ile çalıştıramamış hem de boşa harcamış olacaksınız. Aynı zamanda yüksek devirli işlemlerde, parametreleri indirmek yerine yükseltmekte bir çözüm yolu olabilir. Bunun için de operatörün tecrübesi yerine daha bilimsel verilerle kesme şartlarını belirleyen titreşim analizi doğru çözüm olarak önümüzdeyer almaktadır.

TİTREŞİM (TAP) TESTİ ile;
* Hız, işleme performansını belirleyen 1 numaralı faktördür.
* En iyi hızları bilmek, besleme oranlarını, kesme derinliğini ve kesme genişliğini artırmaya yardımcı olacaktır.
* İyi bir kesme hızı ayrıca daha iyi bir yüzey kalitesi sağlar ve takım ömrünü, iş mili ömrünü ve talaş kaldırma oranlarını artırır.

SERVİS & ENDÜSTRİ 4.0 | Titreşim (TAP) Testi» CNC & ENDÜSTRİ4.0