İlk günkü hassasiyet ve performansta üretim gerçekleştirmek için bakım şart!

Şafak A.Ş. Talaşlı İmalat Sorumlusu Coşkun Yunar: “Bakımsızlık tezgahların ömrünü kısaltıyor. İhmal ettiğimiz, ertelediğimiz bakım konusu; üreticiler için çok ciddi… Bu yatırımlar hiç de kolay gerçekleşmiyor. Bakımsız, atıl bıraktığınız teknolojilerin; tam performansta çalışmasını beklemek gerçekçi bir yaklaşım değil. İlk günkü hassasiyet ve performansta üretim gerçekleştirmek için bakım şart… Bu düşünce ile TEZMAKSAN’ın planlı bakım hizmetinden faydalandık.”

Firmanızı tanıyabilir miyiz?
Firmamız izoleli kablo pabuçları üretimi amacıyla 1980 yılında kuruldu. Şafak A.Ş. olarak; sıkmalı tip kablo pabuçları, mekanik kablo kesme makasları, kablo pabucu sıkma penseleri, hidrolik kesme makasları, hidrolik pabuç sıkma penseleri başta olmak üzere 1000’den fazla ürünün üretimini ve satışını gerçekleştirmekteyiz. Seri üretim yapıyoruz ancak spesifik özel üretim de gerçekleştiriyoruz.
​TEZMAKSAN ile ne zamandır işbirliği yapıyorsunuz?

İlk TEZMAKSAN markamızı 1993’te temin ettik. Zamanla parkurumuzda tezgah sayısı arttı. Argo, Dahlih, Mitsubishi Tel Erezyon, Brother, Frontier derken bir baktık ki yatırımlara TEZMAKSAN ile devam ediyor ve üretimimizin gücüne güç katıyoruz.

Yatırımlarınızdan memnun musunuz?
Elbette memnunuz, hepsi güzel tezgahlar ama bu teknolojilerden çok, TEZMAKSAN’ın sattığı teknolojilerin sorumluluğunu alan hizmetlerinden de çok memnunuz. Özellikle planlı bakım…
Planlı bakım yaptırmaya nasıl karar verdiniz?
Daha önce planlı bakım yapılmaması bizi endişelendirdi. Operatörlerin erişemeyeceği kısımları açtığımızda manzara korkunçtu. Soğutma sıvılarının tortuları kızak ve rulmanlara zarar vermiş, yağ kanalları tıkanmış ve yer yer paslanmalar meydana gelmiş. Özetle manzara korkunçtu. Tezgahların acil bakıma ihtiyacı vardı. TEZMAKSAN’ın planlı bakım hizmetinden faydalandık.
10 yıl bakımsız kalmış tezgahlara bakım yaptırdıktan sonra nasıl değişimler gözlemlediniz?

Tezgahlar resmen sakladıkları arızaları bir bir açığa çıkardı. Çok da iyi oldu. Hasarlı parçaları değiştirdik. Önlem aldık. Arızanın önüne geçmek, arızaya müdahale etmekten çok çok daha iyi… Eğer tezgahlara planlı bakım yapılsaydı ömürleri uzardı, maalesef bakımsızlık tezgahların ömrünü kısaltıyor. İhmal ettiğimiz, ertelediğimiz bakım konusu; üreticiler için çok ciddi… Bu yatırımlar hiç de kolay gerçekleşmiyor. Bakımsız, atıl bıraktığınız teknolojilerin; tam performansta çalışmasını beklemek gerçekçi bir yaklaşım değil. İlk günkü hassasiyet ve performansta üretim gerçekleştirmek için bakım şart… Ayrıca bakıma ayırdığımız zamanı ve parayı, heba olmuş gibi görmüyoruz. Bakıma ayırdığımız bütçe, üretimin geleceğine ayırdığımız bütçedir.İlginizi Çekebilir


“Tezgah kullanılmaz hale geldi...
TEZMAKSAN, üretim teknolojiler...
Planlı bakım yapılmadan planlı...
KVK kanunu gereği kişisel verilerimin iletişim ve çalışma amaçlı paylaşılmasını açık rızam ile kabul ediyorum.
Gizlilik Sözleşmesi ile Kişisel Verilerin Korunması amacıyla Aydınlatma metnini okuduğumu ve bu kapsamda kişisel verilerimin işlenmesini kabul ediyorum.
E-posta ve SMS ile bilgilendirmeyi kabul ediyorum.