Kazaklar Makine, Teknoloji Kiralama ile imalatta yüzde 60 verimlilik sağladı

“Hesaplarımızı doğru yaptık ve ‘teknolojiyi satın almak yerine kiralayalım’ dedik. Böylece sermayemizi endüstriyel yatırım ve kalite geliştirmeleri için kullandık. Hem ürünlerimizin kalitesi arttı, hem zamandan tasarruf ettik ve verimlilik sağladık. TEZMAKSAN, teknoloji kiralama uygulaması ile daha düşük özellikteki teknolojilere yatırım yapmamızın önüne geçti ve yüksek hassasiyet sahibi teknolojileri kiralayarak kullanmamızı sağladı. Savunma ve otomotiv sektörlerine proje bazlı üretim yapan firmamız Kazaklar Makine, henüz çok yeni adım attığı teknoloji kiralama uygulaması ile kısa sürede verimliliğini yüzde 60 artırdı.” 

Firmanızın kuruluş öyküsünü sizden dinleyebilir miyiz? Kazaklar makine nasıl kuruldu?

Firmamız 2000 yılında OSTİM’de iki ortakla kuruldu. İki arkadaş olarak yola çıktık. O günden bugüne çalışıyoruz. Savunma ve otomotiv tedarik sanayisine hizmet vermekteyiz. İlk başladığımızda 4-5 kişiyken bugün 35’in üzerinde personel ile çalışıyoruz. Talaşlı imalat da yapıyoruz. 1050 metrekarelik hizmet alanımız var.

Proje bazlı çalışıyoruz. Hedefimiz elbette büyümek... Türkiye’de büyümek için devlet teşvikleri ve desteği çok önemli. Maalesef biz çok fazla faydalanamıyoruz.  Daha önce kamuda çalıştım. Anahtar teslim fabrika kuruyorduk. Erken emekli oldum. “Bu işleri kendimiz yapalım, imalata dönelim” dedim. Çok akıllıca bir karar değil ama imalat, sanayiciye büyük haz veriyor. Zor olduğu kadar güzel de… “Şu markada benim ürettiğim parça kullanılıyor” demenin verdiği gurur hiçbir şeyde yok.

Savunma sanayisi alanında, bize gelen teknik resimlere göre üretim yapıyoruz. Müşterilerimiz, ürettiğimiz parçaları kendileri monte ediyor. Yani tipik bir yedek parça üretimi gerçekleştirmiyoruz. Almanya, Polonya gibi ülkelere de ihracat yapıyoruz. Yıllık ortalama 2 milyon dolar kadar ciro elde ediyoruz.

TEZMAKSAN ile ne zaman tanıştınız? İşbirliğiniz nasıl başladı?

TEZMAKSAN ile ilişkilerimiz 2002 yılında başladı. İlk CNC tezgahımızı TEZMAKSAN’dan temin ettik. O zamanlar TEZMAKSAN’ın Ankara şubesi yeni kurulmuştu. O zamanki satış müdürü bizi ikna etti. Çok memnun kalıp devam ettik ve ikinci tezgahımızı da aldık. Ancak o tezgahta bir fabrikasyon hatası vardı. Tezgah sürekli arıza verdi. TEZMASKAN Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aydoğdu’ya tezgahın durumuyla ilgili e-posta gönderdim. “Ya sorunu çözmeniz ya da tezgahı değiştirmeniz gerekiyor” dedim. Mustafa Aydoğdu üç kişilik bir mühendislik ekibi gönderdi ve kendilerine verdikleri talimat şuydu: Tezgah çalışıncaya kadar orada kalacaksınız…

Elbette tezgahın sorunu çözüldü. O günden beri TEZMAKSAN’la çalışmaya devam ettik. Şuan parkurumda Argo, First, Goodway olmak üzere 6 adet TEZMAKSAN tezgahım var. Frontier MCV 650 ve MC 1470 olmak üzere iki adet de tezgah kiraladık.

 Kiralama uygulaması ile nasıl tanıştınız?

Önceleri otomobil kiralamaya da karşıydım. Ama büyük firmaların otomobilleri satın almak yerine kiralama yöntemine gitmeleri, biraz konuyu araştırınca bize de karlı göründü. TEZMAKSAN Müşteri İlişkileri Koordinatörü Yalçın Paslı, teknoloji kiralama uygulamasından bahsettiğinde ayrıntılı biçimde araştırma yaptık. Fizibilite çalışması, kiralama uygulamasının avantajlı olduğunu gösterdi. Hesaplarımızı doğru yaptık ve “kiralayalım” dedik. “Elimizdeki parayı kaliteye yatıralım” ve “teknolojiyi satın almak yerine kiralayalım” diyerek endüstriyel yazılıma yatırım yaptık. Böylece hem ürünlerimizin kalitesi arttı, hem zamandan tasarruf ettik ve verimlilik sağladık. Tezgahı satın alsaydık yatırım yapamayacaktık. Sadece bizim için değil, proje bazlı üretim yapan her firma için avantajlı... Çünkü kiralama yapınca paranız cebinizde kalıyor ve imalathanenizde ihtiyaç duyduğunuz geliştirmeleri yapabiliyorsunuz.

 

Teknoloji kiralama uygulamasının avantajları neler oldu?

Bakım ve servis hizmetleri, kira bedelinin içinde yer alıyor. Kiraladığınız teknolojinin bakım masraflarına karışmıyorsunuz. Servis konusunda TEZMAKSAN, kiralanan makinaya yoğun biçimde hizmet vermeye devam ediyor. Ayrıca makinenin siparişi, gümrük işlemleri gibi sıkıcı bürokratik işlemlerle hiç uğraşmıyorsunuz. TEZMAKSAN’la el sıkıştığınız gibi makine yola çıkar. Düğmeye basıp çalıştırırsınız.

Kiralama, firmanıza başka neler kazandırdı?

Üreticiyseniz zamanla yarışmak zorundasınız. Takdir edersiniz ki rekabet sektörümüzde çok yoğun yaşanıyor. Zamandan tasarruf etmek, kaliteyi maksimum derecede sağlamak ve işletmenizin mali giderlerini dengelemek zorundasınız. TEZMAKSAN, teknoloji kiralama uygulaması ile daha düşük özellikteki teknolojilere yatırım yapmamızın önüne geçti ve yüksek hassasiyet sahibi teknolojileri kiralayarak kullanmamızı sağladı. Daha düşüğüne razı olup satın almaktansa hayalimizdeki teknolojileri kiralama yöntemi ile imalathanemize kazandırmış oldu. Üstelik kiralama uygulamasında her şey işletmenin planladığı gibi oluyor. Siz sadece kiralamaya ikna olup, üretiminize odaklanıyorsunuz. Hatta tıkır tıkır işleyen üretiminizin keyfini çıkarıyorsunuz.

Teknoloji kiralama, ne kadar zamanda gelişti?

İki tezgah kiralamaya karar verdiğimiz gibi kira sözleşmemizi yaptık. Tezgah bir hafta içinde geldi, kuruldu, operatör-tezgah arası adaptasyon için eğitim TEZMAKSAN tarafından verildi, tezgah çalışmaya başlayıp üretime geçti. Tüm bu işlemler toplasanız bir hafta sürmedi.

Bu avantajları gördükten sonra aynı uygulamaya tekrar başvurur musunuz?

Kesinlikle… Kira bedeli dışında, işletmemizin cebinden bir kuruş çıkmadı. Bakım, servis, eğitim olmak üzere tezgahın tüm ihtiyacı, kira bedelinin içerisinde… Bu aslında TEZMAKSAN’ın müşterilerine değil, imalat sektörüne lütfudur. Teknoloji kiralama uygulaması sayesinde tezgah alımına yatıracağımız para; zamandan ve maliyetten tasarruf ettiren yazılım ve kalite kontrol sistemlerine kanalize oldu. Hem üst düzey bir teknoloji kullanıp hem de üretimde bize sağlanan avantajların keyfini çıkarıyoruz. Ekstra bir borca da girmiyoruz; zira tezgah, gerçekleştirdiği üretimle kendi kira bedelini fazlasıyla ödüyor. Bu avantajları gördükten sonra tercihimiz hep teknolojiyi kiralamak olacak.

Sizin gibi proje bazlı iş yapan firmalara önerir misiniz?

Elbette öneririm. Düşünsenize, tezgahı 24 saat çalıştırabiliyorsunuz. Kiraladığınız tezgahlarda üretim hiç durmuyor. Periyodik bakımları da düzenli olarak yapıldığından plansız duruş yaşanmıyor. İşletme sahiplerinin alım sırasında yaşadığı sıkıntıların hiçbirini yaşamıyorsunuz. TEZMAKSAN “kira bedelini öde, teknoloji senin…” diyor. “Sen üret, biz tezgaha bakarız” diyor. “Sen iş yap, kazan, kira kontratı bittiğinde tezgahı ilk satın alma opsiyonu senin” diyor. “Sen çalış, istersen başka tezgah da kiralayabilirsin” diyor… Bu uygulama sadece TEZMAKSAN müşterilerine değil, işi olan ve iş yapmak isteyen tüm sanayicilere, dolayısıyla Türk imalatçıya faydalı… Açıkçası uygulamanın bilinirliğinin artmasını ve ülkemizde teknoloji kiralama kültürünün yayılmasını çok isteriz. Ne de olsa imalatçının güçlenmesi, daha verimli rekabet şartlarını beraberinde getirir.

Teknolojiyi kiralama uygulamasından sonra imalatta verimliliğiniz ne ölçüde arttı?

Açıkçası biz TEZMAKSAN ile ilk alışverişimizi yaptığımızdan bu yana başka firmalarla alışveriş yapamadık. Zira sadece kiralama değil, alım yaptığımızda bile sattığı tezgahın arkasında duruyordu. TEZMAKSAN, henüz sektörde çok yeni olan teknoloji kiralama uygulamasında da yaptığı işin arkasında duruyor. İşlerimiz artarsa iki tezgah daha kiralayacağız. Böylece sermaye cebimizde kalacak. 24 saat durmadan çalışan bir tezgahtan zamandan ve maliyetten tasarrufu düşününce, üretim adedi artınca yüzde 60 verimlilik sağladık.  Yani kiralama bize yüzde 60 kar sağladı. 


Etiketler: KAPASİTEMATİK   kazaklar makine   


İlginizi Çekebilir

Kapasitematik ile; makine ve operatörün takibi yapılabiliyor
Kapasitematik ile; makine ve operatörün takibi yapılabiliyor
Bakan Faruk Özlü TEZMAKSAN’ın misafiri oldu, KAPASİTEMATİK hakkında bilgi aldı
Bakan Faruk Özlü TEZMAKSAN’ın misafiri oldu, KAPASİTEMATİK hakkında bilgi aldı
Makinaların Ömrü Ve Verimliliği Artacak Başlığıyla Sektörel Tarım Ağır Sanayi Çözümleri
Makinaların Ömrü Ve Verimliliği Artacak Başlığıyla Sektörel Tarım Ağır Sanayi Çözümleri
Bize Sorun
Etkinlik Takvimimiz
Machinetool Express
 • Machinetool Express Sayı 75
  Machinetool Express Sayı 75


  • - Atabay: "Biz sadece kirasını ödüyor ve imalata odaklanıyoruz"
  • - Beka-Mak:"TEZMAKSAN'ın planlı bakım uygulaması ile ne zamandan ne maliyetten ne de kaliteden ödün veriyoruz "
  • - TEZ-İŞ:"TEZMAKSAN teknolojileriyle en kaliteliyi,en hızlı ve kusursuz biçimde üretmenin mutluluğunu yaşamaya devam edeceğiz
  • - “TEZMAKSAN Akademi , CNC sektöründe önce öğretmenlere eğitim verdi

 • Machinetool Express Sayı 74
  Machinetool Express Sayı 74


  • - TEZMAKSAN, sektöre yön veren uygulamalarıyla MAKTEK İzmir’de
  • - Gezi: Tayvan makine sektörüne yolculuk
  • - Balkanmak, Teknoloji Kirama uygulamasına güvenerek üretime adım attı
  • - Düşünür Motorlu Vasıtalar: “Süreklilik için yüksek teknolojiye yatırım yaptık, Brother aldık”

 • Machinetool Express Sayı 73
  Machinetool Express Sayı 73


  • - TEZMAKSAN markaları,devler ligi EMO Hannover Fuarı’nda
  • - HST Otomotiv: Teknoloji Kiralama ile yatırımlarımızı Ar-Ge’ye kanalize ettik
  • - “Planlı bakım yaptırmayan, makinasını çöpe atar”
  • - “KAPASİTEMATİK ile üretim alanınızdan hiç kopmuyorsunuz”

 • Machinetool Express Sayı 72
  Machinetool Express Sayı 72


  • - Bakan Faruk Özlü TEZMAKSAN’ın misafiri oldu, KAPASİTEMATİK hakkında bilgi aldı
  • - TEZMAKSAN, “Kadının Gücünün” farkında!
  • - Sektörün beklediği standart geldi: Yeterlilik belgeleri artık zorunlu!
  • - Ege Fren, TEZMAKSAN’ın robotlu otomasyon uygulamasıyla Endüstri 4.0’a hazır

 • Machinetool Express Sayı 71
  Machinetool Express Sayı 71


  • - TEZMAKSAN Genel Müdürü, TİAD’a yeniden başkan oldu
  • - Kendisini eğitime adayan TEZMAKSAN, geleceğin ara elemanlarını yetiştirecek olan protokole imza attı
  • - TEZMAKSAN’dan TIMTOS 2017 çıkarması
  • - TEZMAKSAN’ın Tayvan markalarından yeni ve yenilenen modelleri

 • Machinetool Express Sayı 70
  Machinetool Express Sayı 70


  • - TEZMAKSAN, 2017’ye damga vurmaya hazır!
  • - Tornada kadın eli fark yaratıyor!
  • - Amerikan makina devi Hurco, TEZMAKSAN ile Türkiye’de!
  • - TEZMAKSAN, teknolojilerini; TaeguTec kesici takımlarını yarıştırdı