Modern metal kesme teknikleri

Günümüzde beklentilerdeki çeşitliliğin artmış, büyük hacimli az çeşitli parti üretimleri küçük hacimli ama çok çeşitli partilere evrimleşmeye başlamışıtır. Örneğin bir otomobil bayisinden araba almak için gittiğinizde, beklentilerinize uygun arabayı o anda bulma ihtimailiniz çok mümkün olmayabilir ( Otomatik vites, deri döşeme, sun roof, ekstra ince lastik yanakları, kırmız iç döşeme, 2 litre motor hacmi, spor aksesuar vb.). Bu beklentilerinizin hepsi standart olan parçalar ile neredeyse size özel bir araç üretme gereksinimini doğrur ki bunun için belirli bir süre beklemeniz gerekebeilir. Milyonlarca araç üretilen otomotiv sanayinde bu durumu düşük hacim, yüksek çeşitlilik (High volume, Low mix) üretim olarak tanımlayabiliriz. İstediğiniz özellikte bir aracın size ulaşması kimi zaman aylar sürebilir ki çoğu zaman bu süre bile müşterinin yani sizin başka bir marka aracı tercih etmeniz ile sonuçlanabilir.Günümüzdeki bu beklenti sadece otomotiv endüstrisinde değil diğer yüksek adetli üretim yapan endüstrilerdede karşımıza çıkar. Bu yeni nesil üretim talebi, metal kesme endüstrisindeki üreticilerin kompleks iş parçalarını hedeflenen kaliteyi yakalamış olarak en kısa sürede üretmelerine itmektedir. Bunu yaparaken minumum, hatta sıfır hata ve maksimum verimlilikte en az maliyet ile yapmaları rekabet edebilmelerinin vazgeçilmez koşuludur. İşte bu nokta üretimin önemli bir bölümünü veya tamamını oluşturan talaşlı imalat sürecinin, bütünden gelerek kesme noktasına kadar mercek altına alınması, süreçlerin optimize edilmesini gerektirir. Burda daha çok üzerinde durulan kesme noktasını beklentilerimizi maksimum seviyede karşılayacak şekilde nasıl optimize edeceğimizdir.

Günümüz teknolojisinde artık biliyoruz ki en modern metal kaldırma işlemi dahi bir çok parametrenin aynı anda uygun şartlarda bir araya gelmesi ile mümkün olmaktadır. Düşünün ki yüksek hassasiyet ve hızlarda çalışabilien bir işleme merkezinde, modern talaşlı imalat ekipmanlarına sahip dahi olsanız uygun kesme tekniğini(strateji) kullanamazsanız, bu iş için harcadığınız para ve emeğin karşılığını alamayabilirsiniz. Bir metal işleme prosesinin operasyon bazlı kesme zamanları incelendiğinde çok zaman harcanan ve hata yapma olasığının en az olduğu, iyileştrime çalışmalarının en kolay yapılabileceği kaba operasyonlardır.

Yüksek performans

İşleme Frezelemede kaba operasyonda modern ve en üretken teknik yüksek performans işleme (HPM) olarak adlandırılan, yüksek eksenel kesme derinliği (ap), tam çap radyal kesme derinliği (ae), ortalama bir tabla ilerlemesi (F) ve kesme hızına (VC) sahip uygulamalardır. Bu uygulamada yüksek kesme kuvvetlerine dayanıma sahip kesme kenarı yapısıs olan, talaşı uzaklaştırıcı uygun geometriye sahip ve kesilecek malzemeye uygun kalitede takım seçmilmelidir. Kesme hızı değeri, kesilen malzeme ve seçilen kesici karbür kalitesine bağlı olarak değişir. Uygulamada yüksek radyal kesme kuvvetleri oluşacağından takım efektif boyu, takım tutucu sistemi ve iş parçası bağlaması rijit ve stabil olmalıdır. Operasyon seçiminde belirleyici en önemli unsur ise tezgahınızın gücü ve istenen devirde ileteceiği tork değeridir.

 

Günümüzde kompleks parçaları kısa sürede son şekline yakın işleme talebi yeni bir işleme tekniğini doğurmuştur. CAM üretici firmalar daha hızlı takım yolları oluşturmanın ve birim zamanda daha çok talaş kaldırmanın çözümlerine bir diğer frezeleme tekniği olan dinamik frezeleme/gelistirilmiş kaba işleme (Dynamic Milling/Advance roughing) olarak adlandırılan bir metodu eklemişlerdir. Yalnızca uygun CAM kullanmak değil aynı zamanda dinamik frezeleme için özel üretilmiş freze takımlarıda bu metod için kullanılmalıdır.Daha sıklık ile yüksek kesme kenar boyuna sahip solid parmak frezeler bu operasyon için tercih edilir. Ortalama talaş kalınlığı diye adlandırlan hm değerinin minumum ve operasyon boyunca sabit tutulması esasına dayanan bu işleme metodu yavaş yavaş çoğu CAM programında paket olarak yerini almaya başlamıştır. Çok küçük ae (minumum takım temas yayı), yüksek(kesme kenarı kadar) ap, yüksek fZ ve Vc değerini kullanan bu metod ile kompleks iş parçaları ve kalıp figürlerinin kaba ve yarı kaba işlemesinde önemli ölçüde zamanı kısaltmakta çoğu zaman kaba işlemeden direk finiş işlemeye geçilebilmektedir. 

 

 İlginizi Çekebilir


Tezmaksan Akademi'de Yeni Bir ...
Makinede Büyük Vergi Avantajı!...
“Torna İle Şekillenen Hayatlar...