Planlı bakım yapılmadan planlı üretim gerçekleşmez

Eksal Alüminyum İmalat Müdürü Mehmet Ali Taş: “TEZMAKSAN’la planlı bakım anlaşmamızda 4’üncü yılımız… Planlı bakım ile muhtemel arızaları önceden tespit etme imkanı yakaladık. Makinalarımızın duruş süresinde minimum, zamandan tasarruf ve kalitede maksimum değerler yakaladık. Önceden tezgahlarımızın bakımını, temin ettiğimiz firmalara yaptırıyorduk. Baktık ki TEZMAKSAN, mühendislik birikimi ile sadece kendi markalarının değil, tüm makinalardaki arızaların üstesinden geliyor. Artık makina parkurumuzdaki tüm tezgahların planlı bakımını TEZMAKSAN gerçekleştiriyor.”

Firmanızdan bahsedebilir misiniz?

Eksal Alüminyum, 1998 yılında Alman Haarmann grubu ortaklığı olarak kurulmuştur. 2010 yılında bütün hisseleri Türkiye alarak devam etti. Alüminyum ekstrüzyon sektörüne kalıp imalatında hatırı sayılır firmalardan biriyiz. Firmamızın misyonu, müşterilerimize mevcut en yüksek endüstri standartlarına uygun olarak alüminyum kalıpları üretmektedir.

Nerelere üretim gerçekleştiriyorsunuz?

Hedef kitlemiz iç piyasadır. Türkiye’deki üreticilere hizmet veriyoruz. Ancak yüzde 12 oranında da ihracat gerçekleştiriyoruz.

TEZMAKSAN’dan hangi markalarınız var?

TEZMAKSAN’la iş ilişkilerimiz 2010 yılından sonra yoğunlaştı. Üretimimizin artmasıyla daha fazla teknolojiye yatırım yapma ihtiyacı duyduk. Çünkü tasarım ve imalatı, yüksek teknolojili makina ve ekipman kullanılarak yapmaktayız. Böylece TEZMAKSAN’dan Everising testere tezgahı, Samsung İşleme Merkezi de olmak üzere; First, Goodway, Toyoda tezgahları da temin ettik. TEZMAKSAN ile güvene dayalı bir iş ilişkimiz var. Tezgahlarda bir arıza meydana geldiğinde TEZMAKSAN hemen müdahale ediyor. Servis kalitesine inancımız tam… Bugüne kadar TEZMAKSAN’ın çözemediği bir arıza görmedik.

Yani makina parkurunuz TEZMAKSAN markalarıyla dolu… Bakımlarını nasıl yapıyorsunuz?

TEZMAKSAN’la bakım anlaşmamızda 4. Yıla adım attık. Bugüne kadar, “teknolojiyi kimden aldıysak gelip o baksın” mantığındaydık. Ancak TEZMAKSAN’ın satıştaki profesyonelliğinin yanı sıra bakımdaki profesyonelliğine de tanık olunca; makina parkurumuzdaki tüm tezgahlar TEZMAKSAN’ın elinden geçer oldu. Bu durum, TEZMAKSAN’ın mühendislik birikiminin de bir sonucu… Zira firma, farklı markalara bile profesyonel planlı bakım yapabiliyor.

Planlı bakımdan sonra imalatınızda neler gözlemlediniz?

Tam anlamıyla mucizeler gözlemledik. Arızalar azaldı. Duruş süresi minimuma, üretim kalitesinde maksimum değerlere ulaştık. Planlı bakım sonrasında tezgahlarda oluşabilecek muhtemel arızalar bize bildirildiğinden önlem alma imkanımız oldu. Haliyle
üretimdeki kayıpların önüne geçtik. Planlı bakım disiplininin karşılığını maddi ve manevi olarak fazlasıyla aldık. Planlı bakım yapılmadan planlı üretim gerçekleşemez. Üretim gerçekleştiren tüm paydaşlarımıza planlı bakım gerçekleştirmelerini tavsiye ederiz.

 İlginizi Çekebilir


Üretim de İhracat da Hız Kesme...
Hedef Avrupa Üçüncülüğü
Makinede Büyük Vergi Avantajı!...
KVK kanunu gereği kişisel verilerimin iletişim ve çalışma amaçlı paylaşılmasını açık rızam ile kabul ediyorum.
KVK kanunu gereği kişisel verilerimin iletişim ve çalışma amaçlı paylaşılmasını açık rızam ile kabul ediyorum.