Robot Sistemleri, Üretimde Çığır Açacak

Ülkemiz metal işleme sektöründe robot yatırımları son yıllarda ciddi bir artış gösteriyor. Nispeten büyük işletmelerde daha eski olan robot uygulamalarının küçük aile işletmelerinde de yaygınlaşması Türk imalat sanayisi için çok önemli... Sülkar Metal’in TEZMAKSAN’ın partnerliğinde geliştirdiği tezgah besleme robotu, konuya dikkat çekmek için eşsiz bir adım oldu. Bu yatırımın iki öncüsü olan Sülkar Metal firma ortağı Recep Süleymanoğlu ve TEZMAKSAN Teknik Servis Müdürü Tayfun Ayduran ile görüştü

Tezmaksan Teknik Servis Müdürü Tayfun Ayduran <br> Sülkar Metal Firma Ortağı Recep Süleymanoğlu

Tezmaksan Teknik Servis Müdürü Tayfun Ayduran
Sülkar Metal Firma Ortağı Recep Süleymanoğlu

Sülkar Metal’de yapılan robot uygulamasını bir de TEZMAKSAN tarafından dinlemek isteriz. Neler yapıldı, süreç nasıl işledi, bahseder misiniz? 

T. A: TEZMAKSAN olarak Sülkar Metal’e daha önce bir tezgah satışımız gerçekleşmemişti. İlk kez bu proje ile ticari ilişkimiz oldu. Robot, bu projede sistemin asıl bir bileşeni olarak yer aldı ve Fanuc tarafından tedarik edildi. “Sülkar Metal’de standart ve seri bir üretimin olması işimizi kolaylaştırdı” diyebiliriz. Aynı parçadan binlerce adet üretiliyor ve bu üretim süreklilik arz ediyor. Bu sayede robot üzerindeki “gripper (tutucu)”lardan programlamaya kadar birçok nokta standart hale gelebiliyor. Firmanın kaliteye verdiği önem, robotun çok daha hızlı benimsenmesini sağladı. Bu da bizim işimizi daha da kolaylaştırdı. Henüz birkaç haftalık bir süreçten bahsediyor olmamıza rağmen önemli bir mesafe aldığımızı söyleyebilirim. Yapacağımız bazı iyileştirmelerle bu süreci daha da ileriye götüreceğiz. Gerçekleştirdiğimiz uygulama, bulunduğumuz bölgede bir ilk olma özelliği taşıyor. Bu durumun avantajları olduğu gibi bazı dezavantajları da oldu. Olumsuz yorum ve söylemlerle karşılaşıldı elbette... Fakat firma, robot yatırımı yapmaya kesin olarak karar vermiş olduğundan  “olumsuz değerlendirmeler Sülkar Metal için kamçılayıcı oldu” bile diyebilirim.

Elbette işin başından bu yana değerlendirmeler ve hesaplamalar yapıyoruz. Ancak bu hesaplamaların gerçekte nasıl bir sonuç doğuracağını net olarak altı-yedi ay sonra söyleyebileceğiz. Çünkü bu süre zarfında yatırımın, firmaya ne tür kazançlar sağladığını görebileceğiz. Örneğin; eleman sayısında değişiklik yapmadan kapasitelerini artırdılar. Bu artış belli bir süre daha devam edecek. Robotu daha yakından tanıdıkça ve sistemi öğrendikçe, operatörler deneyim kazandıkça ilerleyen aylarda en üst seviyeye ulaşacak. Bu sayede bizler de robotun işletmeye neler kattığını tam olarak görebileceğiz. İlk başta robotun sağladığı fayda ile yaklaşık bir yıl gibi bir sürede, kendini rahatlıkla amorti edebileceğini hesaplamıştık.

Kısa süre geçmiş olmasına rağmen robotun Sülkar Metal’e sağladığı katkılarla ilgili neler söyleyebilirsiniz? 

R. S: Robotların kalite üzerinde önemli bir katkısı var. Yani robot kalitemizi artırdı diyebiliriz. Bu her zaman üzerinde durmamız gereken çok önemli bir konu. Çünkü bütün üretim yapan firmaların ürünlerini satabilmeleri, dünyayla rekabet edebilmeleri, piyasada kendilerini kabul ettirmelerinin ilk şartı kaliteli üretimden geçiyor. Buradaki kalite konusunu biraz açmak istiyorum. Bizim tarzımızda parça işleyen firmalar için ürün kalitesinde ilk nokta kullandığınız makinadır. Makinanız ne kadar hassas ve kaliteli iş yaparsa ürünleriniz de o kadar kaliteli olur. Bu sebeple robotun ürün kalitesine bu aşamada bir katkısı olmaz. Asıl katkıyı üzerindeki iş yükü azaldığı için daha sağlıklı bir kalite kontrol yapabilen operatör sağlar. Önceden, tezgâhı beslemek, çıkan ürünleri almak, kontrol etmek, bazen gerekli temizlikleri yapmak gibi işlerle aynı anda uğraşan operatör bunların bir kısmı robot tarafından gerçekleştirildiği için ürün kalitesinin kontrolüne daha fazla zaman ve enerji ayırabilmektedir. Ayrıca robotlar insanlara göre daha hassas oldukları için operatör arkadaşlarımız acaba bir hata olur da kaçırır mıyım diyerek daha fazla dikkat gösteriyorlar. Bunun dışında robot zamanı çok iyi değerlendirmemize yardımcı oluyor. Bahsettiğim gibi şu anda tek vardiya üzerinden çalışıyoruz ve vardiyanın başlamasından bitişine kadar olan sürenin her anı bizim için çok değerli. Robotlar hiç ara vermeden, üretim şeklinde ve içeriğinde değişiklik olmadan kesintisiz bir şekilde çalışabiliyor. Mevcut robot uygulamasının bize yer de kazandırdığına da vurgu yapmam lazım.


Etiketler: robotlu otomasyon   sülkar   


İlginizi Çekebilir

Tezmaksan'dan Robotlu Otomasyon Çözümleri
Endüstriyel robotlu otomasyon uygulamaları özellikle seri üretim yapan işletmelerde başta kalite ve verimlilik olmak üzere büyük bir artış sağlamaktadır.
Estaş'tan Tezmaksan İşbirliği ile Robotlu Otomasyon Atılımı
Firmamız, işçi göçüyle Almanyaya gitmiş üç gurbetçinin memleketleri Sivasa dönüp sanayi yatırımı yapma fikriyle 1977 yılında kuruldu. Esat Özkan, Abdullah Döner, Mehmet Emin Koçyiğitin
Tezmaksan'dan robotlu otomasyon çözümleri
Robotlu otomasyon çözümleri her çeşit üretiminize uygun demir çelik store
Bize Sorun
Etkinlik Takvimimiz
Machinetool Express
 • Machinetool Express Sayı 74
  Machinetool Express Sayı 74


  • - TEZMAKSAN, sektöre yön veren uygulamalarıyla MAKTEK İzmir’de
  • - Gezi: Tayvan makine sektörüne yolculuk
  • - Balkanmak, Teknoloji Kirama uygulamasına güvenerek üretime adım attı
  • - Düşünür Motorlu Vasıtalar: “Süreklilik için yüksek teknolojiye yatırım yaptık, Brother aldık”

 • Machinetool Express Sayı 73
  Machinetool Express Sayı 73


  • - TEZMAKSAN markaları,devler ligi EMO Hannover Fuarı’nda
  • - HST Otomotiv: Teknoloji Kiralama ile yatırımlarımızı Ar-Ge’ye kanalize ettik
  • - “Planlı bakım yaptırmayan, makinasını çöpe atar”
  • - “KAPASİTEMATİK ile üretim alanınızdan hiç kopmuyorsunuz”

 • Machinetool Express Sayı 72
  Machinetool Express Sayı 72


  • - Bakan Faruk Özlü TEZMAKSAN’ın misafiri oldu, KAPASİTEMATİK hakkında bilgi aldı
  • - TEZMAKSAN, “Kadının Gücünün” farkında!
  • - Sektörün beklediği standart geldi: Yeterlilik belgeleri artık zorunlu!
  • - Ege Fren, TEZMAKSAN’ın robotlu otomasyon uygulamasıyla Endüstri 4.0’a hazır

 • Machinetool Express Sayı 71
  Machinetool Express Sayı 71


  • - TEZMAKSAN Genel Müdürü, TİAD’a yeniden başkan oldu
  • - Kendisini eğitime adayan TEZMAKSAN, geleceğin ara elemanlarını yetiştirecek olan protokole imza attı
  • - TEZMAKSAN’dan TIMTOS 2017 çıkarması
  • - TEZMAKSAN’ın Tayvan markalarından yeni ve yenilenen modelleri

 • Machinetool Express Sayı 70
  Machinetool Express Sayı 70


  • - TEZMAKSAN, 2017’ye damga vurmaya hazır!
  • - Tornada kadın eli fark yaratıyor!
  • - Amerikan makina devi Hurco, TEZMAKSAN ile Türkiye’de!
  • - TEZMAKSAN, teknolojilerini; TaeguTec kesici takımlarını yarıştırdı