Sanayide “Teknoloji Kiralama” dönemi

TEZMAKSAN, CNC ve üniversal takım tezgahlarının satışı konusunda faaliyet göstermekle kalmayıp üretim sektörlerine sunduğu çözüm ve hizmetlerle de faaliyet yürütüyor. Satışın yanı sıra yakın zamanda “Teknoloji Kiralama” uygulamasını hayata geçiren şirket, ihtiyaç duyulan herhangi bir tezgahı yatırım yapmadan, 12 aydan 48 aya kadar kullanabilme imkanı sunuyor.

Peşinat yok, kredi yok, sigorta ve bakım masrafı yok

Bu modelin özellikle proje bazında iş yapan, belli sürelerde teknolojisini yenilemek zorunda olan, ikinci el makina ve sigorta riski taşımak istemeyen ve işletme sermayesi ihtiyacı bulunan sanayici için fayda sağlayacağı belirtiliyor. “Teknoloji Kiralama” modelinde peşinat gerekmiyor, kira faturaları gider olarak kullanılabiliyor, maliyetler planlanabiliyor, sigorta ve ikinci el riski firma dışına taşınıyor.

Düşük bakım maliyeti, üretim teknoloji desteği, performans ölçümü ve teknoloji yenileme esnekliği sunan modelle; ihtiyaca ve standartlara uygun makina temini, periyodik makina bakımları, operatör eğitimi gibi imkanlar bulunuyor. Makina kurulumuyla kira başlarken; kurulum ve nakliye giderleri, periyodik bakımlar, makina kırılma sigortası, servis giderleri “kiraya dahil” olarak sunuluyor.

Aynı makina farklı sektörlere hizmet veriyor

TEZMAKSAN Müşteri İlişkileri Koordinatörü Yalçın Paslı yaptığı açıklamada, yüksek maliyetlerle temin edilen takım tezgahlarının zamanla çeşitli nedenlerle ekonomik olmaktan çıktığını söyledi. Bu durumun aynı zamanda rekabet açısından da dezavantajlara yol açtığını belirten Paslı, bu faktörlerin günümüzde “Teknoloji Kiralama, Makina Kiralama” uygulamalarını gündeme getirdiğini bildirdi.

Paslı, söz konusu modelin gelişmiş ülkelerde yoğun biçimde kullanıldığına işaret ederek, şöyle konuştu: “Kiralanan bir makina havacılık sektöründe kullanılıp geri döndüğünde rahatlıkla otomotivde kullanabiliyor. Otomotivden geldiğinde, bir yedek parça üreticisinde görev yapabiliyor. Bu sayede makinanin kullanım süresi de artmış oluyor. Türkiye’de zaten finansman ve teknoloji yenileme sorunu var. Örneğin, 100 lira maliyetle bir tezgah alıyorsunuz ama kullandığınız fonksiyonlarının karşılığı 40-60 lira. Bu konuda 1-1,5 yıl altyapı çalışması yaptık ve hayata geçirdik.

Sınırlı sermayenin makinaya bağlanmasına gerek kalmıyor

Türkiye’deki en büyük sorunumuz: Maalesef alınan teknolojinin bakımının zamanında yapılmaması. Makinaların bakımını yapan sanayici çok az. Makina bakımını yapmazsanız da arızalar ve maliyetler artıyor. Kiralama işinde biz üç şey yapıyoruz: Teknolojileri yeniliyoruz, tezgahlar bizim olduğu için bakımlarını zamanında yapıyoruz ve zaten sınırlı olan sermayenin makinaya bağlanması yerine ihtiyaç duyulan süre kadar kullanım sağlayıp, finansman konusunda işletmeleri rahatlatıyoruz.”

Uygulamanın üçüncü senesinde olduklarına dikkati çeken Paslı, “100’e yakın tezgah kiraladık ve kiralamaya devam ediyoruz. Kiralayan müşteri, verimliliğini ölçüp bir daha kiralıyor. Kiralamada yatırım için hangi makina uygunsa onu verip, en uygun çözümü sunuyoruz” dedi.

Savunma, havacılık ve otomotiv sektörlerinde yaygın

Paslı, teknoloji kiralamanın özellikle savunma, havacılık, otomotiv sanayisi gibi teknolojinin hızla değiştiği ve rekabetin yüksek olduğu sektörler tarafından tercih edildiğini dile getirdi.

Sorun çözülemezse kira duruyor

Sanayicilerin modele yaklaşımlarını da değerlendiren Paslı, şunları kaydetti: “1990’lı yılların sonuna doğru otomobil kiralama, Türkiye’ye geldiğinde aynı sorun yaşanmıştı. Bir önyargı, belirsizlik, direnç vardı. Zamanla bunlar yıkıldı, şimdi tüm şirketler araç kiralıyor. Aynı süreç burada da yaşandı. İşletmeler önceleri tezgahı nasıl kiralayarak kullanacaklarını bilemediler ama zamanla bu da yıkıldı. Örneğin, bir tezgahta sorun yaşandığında sorunu hemen çözemezsek kirayı durduruyoruz. Firmalar artık gönül rahatlığıyla ihtiyaçlarını kiralama yoluyla giderme yoluna başvuruyor.”İlginizi Çekebilir

Fuarda Talaşlı İmalat Tezgahlarımızın Tanıtımını Y...
Takım Tezgahı Kullanımında son 5 yılın En İyi Çeyr...
Teknoloji Kiralama, Üretim Yapan Şirketleri Sağlık...