Taylan Adıgüzel, proje bazlı işleri için teknoloji kiralayarak kapasitesini artırdı

Taylan Adıgüzel - Talaşlı İmalat ve Dış Ticaret Genel Müdürü Taylan Adıgüzel: “Yeni projeler için yeni yatırım yapmak için kredi çekmek bürokratik olarak bizi zorlayacaktı. TEZMAKSAN’ın teknoloji kiralama uygulanması bürokratik sıkıntılarda zaman kaybetmektense daha avantajlı göründü. TEZMAKSAN kiralamanın neler kazandıracağını A’dan Z’ye anlattı. Halihazırda bu uygulamanın avantajlarını yaşayan çok sayıda örnek firma da vardı. Açıkçası karar vermekte zorlanmadık.”

Bize hem kendinizden hem kuruluş hikayenizden bahseder misiniz?

Teknik lise, teknik eğitim fakültesi sonrasında 6 yıl profesyonel iş hayatım vardı. Tecrübeliydim. Hem meslek lisesini hem de fakülteyi bilinçli seçtim. Bu iş benim çocukluk hayalimdi. Üzerine tecrübe de eklenince hayalimin gerçek olmaması için bir sebep yoktu.

Firmamız 2011 yılının Mart ayında faaliyete geçti. Bir adet CNC torna tezgahı ile üretime başladık. Hedefimiz, müşterilerimizin karlılığını artırarak talaşlı imalat hizmeti sunmaktır. Teknik resme dayalı parça üretiyoruz. Yani müşterinin ihtiyacına yönelik talaşlı imalat yapıyoruz. Ürettiklerimizi sektörlere göre sınıflandırmak gerekirse; medikalde makine parçası, otomotivde iklimlendirme sistemleriyle ilgili parçalar, elektrik panoları ve otomotivde de dövme üzerine parçalar var.

TEZMAKSAN’la nasıl tanıştınız?

Belirttiğim gibi, sektörde birkaç firmada üretim müdürü olarak çalışmıştım. Haliyle takım tezgahları tedariği konusunda hizmet veren bir çok firmayla tanışma imkanı yakaladım. TEZMAKSAN, satış sonrası hizmet ve müşteri odaklılığı ile dikkat çekiyordu zaten.

Haliyle siz de TEZMAKSAN markalarına yatırım yaptınız…

İlk olarak TEZMAKSAN’a Supertec Taşlama Tezgahı sormuştum. TEZMAKSAN da bizi ziyaret etti. Taşlama niyetiyle yola çıktık, işleme merkezi aldık. Zamanla iş ihtiyacımız arttıkça; Goodway, Frontier, Brother derken birçok tezgah yatırımı yaptık.

Yatırım yaparak ilerlediniz, teknoloji kiralamaya nasıl karar verdiniz?

İş hacmimiz sürekli genişliyor. Daha fazla özel işler aldık. Bu talebi karşılamamız gerekiyor. Yatırım yapıyoruz ama şirketin unvan değişikliği sebebiyle kredi çekmek bürokratik olarak bizi zorlayacaktı. TEZMAKSAN’ın teknoloji kiralama uygulaması bürokratik sıkıntılarda zaman kaybetmektense daha avantajlı göründü. TEZMAKSAN kiralamanın neler kazandıracağını A’dan Z’ye anlattı. Halihazırda bu uygulamanın avantajlarını yaşayan çok sayıda örnek firma da vardı. Açıkçası karar vermekte zorlanmadık.

Avantajları sizden de duyabilir miyiz?

Bu uygulama ile kiralanan makinaların tüm sorumluluğu TEZMAKSAN’a ait... Servis, bakım gibi işlemler TEZMAKSAN’ın garantisi kapsamında. Kiralamayı gider olarak gösterip mali kolaylık sağlayabiliyorsunuz. Sözleşme dolduğunda isterseniz kiralamaya devam edebilir isterseniz de kiraladığınız makinayı satın alabilirsiniz. Aynı zamanda başka bir makina kiralama opsiyonunuz da mevcut. Üstelik süreç hızlı ilerliyor, kiralama sözleşmesinden sonra bir hafta içinde makine gelip çalışmaya başlıyor. Zaten makina, çalıştığı andan itibaren kendi kirasını ödemeye başlıyor.İlginizi Çekebilir

Metal yaka talebi dört kat arttı
Teknolojiyi satın alma yerine kiralama dönemi
Teknoloji Kiralama İle Oyunun Kuralları Değişiyor...