Tayvan makina sektörüne yolculuk

Tayvan ülkemiz için “sıfırdan zirveye nasıl çıkılır?” konusunda rol model olarak adlandırabileceğimiz ülkelerin başında geliyor.  Benim gözümde tarım kültürü ve ekonomisinden, genç sanayi devriminin nasıl gerçekleştiğinin en güzel örneğidir. Ekonomik gelişmişlik ve kalkınma konusunda parmakla gösterilen ülkelerden biri olan Tayvan’ı, kıyaslamalarla değerlendirelim istedim. 
Tayvan’a genel bir bakış
Tayvan, yüz ölçümü 36 bin 182 kilometrekare (km2) olan muson iklim kuşağında yer alan bir ada ülkesi...  Bizim yüzölçümümüz 783 bin 562 kilometrekare… Yani kaba bir hesapla içimizden 20 tane Tayvan çıkarabiliriz. Nüfusa gelirsek 23,5 milyon nüfusu var. Biz ise 80 milyon nüfusumuzla dört tane Tayvan ederiz. Ortalama kişi başı yıllık gelirin 35,227 Dolar olduğu GSMH’nin yüzde 70’i ihracata dayanan Tayvan’da, milli gelirin kayda değer kısmı Çin’e bağımlıdır.

Ekonomik büyümede Tayvan makina teknolojilerinin payı büyük 

Biz makine sektöründe çalışıyoruz.  Tayvan’da bu sektöre hizmet veren büyük-küçük ölçekli binlerce üretici var. Herkes üretim yapıyor ve bu üretimin yüzde 95’i dış pazara satılıyor. Sadece makina ile sınırlı değil, üretimin her alanında varlar. Teknoloji marketlerine girdiğimizde gördüğümüz ASUS, HTC, MSI, GIGABYTE ve bunun gibi birçok firma Tayvan menşeilidir. Plastik enjeksiyon, spor aletleri, bisiklet, motosiklet, güneş enerjisi panellerinin yanı sıra dünyanın “bir ada ülkesi” dediği Tayvan, yüzde 100 yerli otomobilini yapabiliyor. LUXGEN markası ile yakında dünya pazarına açılıyorlar. Üstelik tamamen kendilerine özgü bir tasarımla... Bu kadar dar bir alanda, zor coğrafi koşullarda ve bu kadar az bir nüfusla bunları başarmış bir ülke olan Tayvan, her anlamda takdiri hak ediyorlar. Hele ki geçmişte Çin’den kopuş dönemlerinde karşılaştıkları politik izolasyonlara rağmen… 

Şimdi gelin, TEZMAKSAN Makina olarak distribütörlüğünü yaptığımız markalarımızın son gelişmelerine birlikte göz atalım:

Goodway’de yenilikler hiç bitmez
Markanın en sevdiğimiz yönü, Goodway’de yeniliklerin hiç bitmemesi…

Sürekli kendini modernize eder.  Ürün ağacı çok geniştir ve her yıl yeni modeller çıkarır.

İşte onlardan biri Goodway SW20 II jenarasyonu…

EMO Hannover 2017 Fuarı’nda sergilenecek.

 

 

 

Fanuc ile ortak geliştirmiş olduğu glink kontrol sistemini daha da verimli kullanılabilir hale getirip SW 20 II modelinde uygulamışlar.

Yeni nesil kayar otomatın en göze çarpan özelliği karşı aynada Y ekseni olması ve artık sekiz takım çalıştırabiliyor olması.

Bir diğer avantaj, ana işmilinde B ekseni yapılabiliyor. Yani açılı delik ve freze operasyonlarını artık kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bir diğer yenilik, artık SW20 II’de iki adet gun drill standart olarak var. 

 

 

 

 

GTH 2000

Bir Japon otomotiv yan sanayi firmasına üç adet GTH 2000 üretmişler.  Makinaların teslimatı için Japonlar test yapıyorlardı. Çift ayna-çift taret otomatik yüklemeli makinalarda çok iyi bir noktaya gelmişler, özellikle parça transfer zamanları çok iyi...​

 

 

 

 

 

 

 

Malezya’da bir firmaya 10 adet GCL 2L+Gantry loder’lı (insansız, yukarıdan robotlu parça besleme ünitesi) makinalar üretmişler. Efsane GCL 2L serisi, bu tasarım ile çok ilgi görecek gibi… Adeta küllerinden yeniden doğmuş. Makinanın ve robot yükleme hattının tasarımını çok beğendim. Önümüzdeki yıllarda çok talep görecek bir model olacağı kesin.

Goodway’de bir diğer yenilik artık silindirik taşlama tezgahı üretimine başlamış olmaları. Montaj hattında 10’a yakın makina vardı. Bu makinalar da EMO Hannover 2017 Fuarı’nda sergilenecek.

 

Goodway, Extron’u bünyesine kattı

Goodway, CNC işleme merkezi üretimi konusunda Tayvan’ın saygın markalarından Extron’u satın almış.  Bu firmanın temsilciliğini de TEZMAKSAN olarak biz aldık. Extron uzun zamandır takip ettiğim bir firmaydı.2006 yıllında 5 eksen dik işleme merkezi üretimi yapabiliyordu. Yeni ürün olarak 400’lük yatay işleme merkezi üretmişler.

Ayrıca 1100’lük dik işleme merkezini yenilemişler. Böylece ölçüler biraz daha büyümüş.Ortaya 1200 ile 1100 arası bir makina çıkmış. Her iki ürün de EMO Hannover 2017’de sergilenecek. 

Everising’den yeni P50C daire testere

Everising 1981 yılında kuruldu. 30 yıldır sektörün lideri ünlü bir Japon testere üreticisi adına makine üretimi yapıyorlar. Özellikle 700 mm ve üzeri şerit testereleri bu firma adına yapıyorlar. Güncel 180 çalışanı var. 

Yılda ortalama 150 ile 200 arasında CNC daire testere üretimi gerçekleşirip; en fazla makinayı Tayland, Kore ve Çin’e satıyorlar. 18 yıldır daire testere üretimi yapmaktalar.

CNC daire testerelerde; P75C, P100C, P150C, P160C ve P230C’den sonra yeni ürün P50C daire testere üretmişler. Artık küçük parçaları kesmek daha kolay ve daha ucuz olacak. Bu makinayı da EMO Hannover 2017’de sergileyecekler.

 

 

CNC daire testerelerde yenilik ise 6 m boyda 50+mm kısa parça bırakma imkanı sağlayan 3. mengene sistemini revize etmeleri olmuş.

Eskiden sadece p75c ve p100c’de olan opsiyon; artık p150c ve p160c’ler içinde yapılabilecek.

Yeni nesil 3. mengene sistemi, çok daha rijit ve sorunsuz görünüyor. İlk makine siparişini hemen verdik.

Alüminyum, bakır gibi yumuşak metallerin kesimi için özel bir CNC daire testere modeli yapmışlar. Tablet ve telefonlar için bir uygulama da gerçekleştirmişler. İlginizi Çekebilir


Tayvan makina sektörüne yolcul...
Tiad Tayvan Heyetini Ağırladı...
Makinalarımızı Tanıtarak Tayva...