“Teknoloji kiralayarak, cepte kalan sermayemizi Ar-Ge’ye kanalize ettik, katma değer yarattık”

AG Havacılık Üretim Müdürü Engin Bek: “TEZMAKSAN, kökleri üretime dayanan güvenilir bir firma. TUSAŞ- TAI ve Alp Havacılık gibi ülkemizin gurur kaynağı kurumların onaylı tedarikçisi olarak havacılık sektöründe üretim gerçekleştiriyoruz. TEZMAKSAN’dan Hurco gibi hızlı, hassasiyet gözeten, sağlam bir teknolojiyi kiralayarak; yatırımlarımızı Ar-Ge ve inovasyona kanalize ettik. Böylece katma değerli üretim ivmesi yakaladık. Üretimi iki vardiya olarak planlamıştık ancak tezgahtan maksimum verim alınca vardiyayı üçe çıkardık. Hem teknolojimizden hem kiralama uygulamasından gayet memnunuz.”

AG Havacılık’tan bahseder misiniz?

AG, “Artı Gürbüz” şirketler grubunun kısaltmasıdır. Çeşitli sektörlere yatırım yapan grup, Eskişehir’de ilerlediğini gördüğü havacılık sektöründe de üretim gerçekleştirmek istedi. Böylece AG Havacılık, bir adet 5 eksen tezgahla 2015 yılında hayata geçti. AG Havacılık, “Özgün Helikopter Projesiyle” çok güzel bir trend yakaladı. Özgün Helikopter’in radyo frekans sistemi ve pedaliye grupları AG Havacılık bünyesinde yapıldı. Bu proje AG için mükemmel bir deneyim olmanın yanı sıra TUSAŞ’ın onaylı tedarikçisi olmanın bir adımıydı.

TEZMAKSAN’la nasıl tanıştınız?

TEZMAKSAN’ı şahsi olarak 1990’lı yıllardan bu yana tanıyorum. Çalıştığım yerlerde hep TEZMAKSAN tezgahları vardı. TEZMAKSAN’la ilgili beni etkileyen şey: Geçmişimizden kaynaklanan güven. Çünkü birçok firmadan önce küreselleşmişti ve kökleri “üretime” dayanıyordu. Bir de TEZMAKSAN’dan tezgah almayacak bile olsak sorularımızı her zaman memnuniyetle yanıtlıyordu. Bugün TEZMAKSAN’a güvenerek yanılmadığımızı çok rahatlıkla görüyorum. Üstelik ileri teknolojinin sanayiye kazandırılmasında TEZMAKSAN’ın çok büyük katkıları var.

Neler üretiyorsunuz, müşterileriniz kim?

AG Havacılık’ta uçakların yapısal parçalarını üretiyoruz. Sert metal, alüminyum ve titanyum alaşımları işleyerek üretim yapıyoruz. Türk Havacılık ve Uzay Sanayisi’nin (TUSAŞ-TAI) onaylı tedarikçisiyiz. Alp Havacılık’la yoğun şekilde çalışıyoruz. TEZMAKSAN’ın bize kazandırdığı teknoloji gücüyle proje kapasitemiz arttıkça müşteri portföyümüz de artıyor.

Kiralamanın en büyük avantajı nedir sizce? Teknoloji kiralama ile sermayenizi tek bir teknolojiye bağlamak yerine, “işletme sermayesi” olarak kullanabiliyorsunuz.

Satın almada kullanacağınız parayı, işletmenizi rakiplerden ayıran özel alanlara yatırım yaparak kullanmak, katma değer yaratır. Biz satın alacağımız standart bir tezgahın parasını, Ar-Ge ve İnovasyon’da kullanmayı tercih ettik.

TEZMAKSAN’ın son zamanlarda ön plana çıkan markası Hurco’yu kiraladınız. Nasıl buldunuz Hurco’yu?

İlk defa kullandım ve çok şaşırdım. Hurco, çok sağlam, hızlı ve işimizi kolaylaştıran bir teknoloji. En önemli avantajlarından biri: Hassasiyet… Havacılık sektöründe üretim yapıyorsanız maksimum hassasiyeti garanti etmek zorundasınız. Titanyum ve sert metal işlemekten bahsedince aklımızca çok uçuk fiyatlı tezgahlar geliyordu. O teknolojilerin neredeyse üçte biri fiyatına olan Hurco’da; haftanın altı günü, üç vardiya kesintisiz sert malzeme işliyoruz. Aslında planlamayı iki vardiya olarak yapmıştık ancak tezgah sorunsuz ve güçlü olunca üretimi üç vardiyaya çıkardık. Hurco ile parçaları hızlı ve sorunsuz işlemekle kalmayıp kusursuzluğu da garantileyebiliyoruz. Şu ana kadar teknik olarak hiçbir problem yaşamadık. Hurco bize iki şey kazandırdı: Çok net gözlemlenen kalite ve süreklilik. Çok hassas ve stratejik bir sektörde üretim yapan bir imalatçı, daha ne isteyebilir ki? Sözleşmemiz bitse bile tezgahımızı geri vermeye niyetimiz yok açıkçası.İlginizi Çekebilir

Periyodik Bakımlar, Üretimde Yaşanabilecek Aksamal...
Stokçuluk İhracatı da Vuruyor
Borusan Holding, Akbank, Borusan Cat Ve Tezmaksan ...