Teoride ve Pratikte: Endürstriyel Haberleşme

    

Endüstri 4.0 uygulamalarının yaygınlaşmasıyla Endüstriyel Haberleşme protokollerinin kullanımı hızla yaygınlaşıyor. Makinaların birbiriyle iletişimi endüstride yeni bir çağın kapılarını zorluyor. Teknolojideki rol dağılımı, endüstriyel haberleşme sistemlerine göre gün gün farklılaşıyor. CNC'ler, takımlar, kontrol panelleri, kalite kontrol ekipmanları; endüstriyel haberleşme sistemlerinin gelişmesi ve tanınmasıyla, insanı; fiziki işgücünden çok beyin gücünü kullanmaya zorladı ve sorumluklarını veri analizi ve yönetimsel kararlar verme düzeyine getirdi Endüstriyel haberleşmeyi bir kavram olarak teoride ve pratikte benimseyen firmalar sistemi ve getirilerini anlattı.

"Geliştirdiğimiz sistem, işletmelere yüzde 30 verimlilik sağlıyor."

Dijitalleşmenin yaygınlaşması ile endüstriyel otomasyon da değişmeye devam ediyor. Bu değişimler hem cihazların kontrol edilmesinde hem de cihazların birbiriyle iletişiminin gelişmesine yol açıyor. Biz 
Tezmaksan Makine olarak, iş ortaklarımızın teknoloji partneri misyonuyla ilerliyoruz. Endüstri her geçen gün gelişmekte ve büyümektedir. Türkiye'nin üretim gücünü yerli ve milli çözümlerle destekliyoruz ve Ar-Ge çalışmalarımız sonrası geliştirdiğimiz yazılımla, makinelerin hem ömrünü hem de verimliliğini artırdığımız Kapasitematik'in, sektöre sunumunu gerçekleştirdik. Kapasitematik; CNC üretim, takip ve verimlilik yazılımıdır. Endüstri 4.0 uygulaması olarak düşünülebilecek bu projeyle uzaktan erişim yaparak makinaların anahtar öneme sahip verileri bir merkezde toplanıyor ve bu veriler rapora dönüştürülüyor. Bu da işletmelerin maliyet ve zamandan yüzde 25-30 oranında tasarruf etmesini sağlıyor. Tezmaksan Makine, Endüstriyel Haberleşme protokollerinden "açık sistem" haberleşme protokolünü kullanmaktadır. Açık sistem protokollerinden ise: • Fieldbus Protokolü: Bizlere yüksek çözünürlüklü ölçme ve yüksek güvenilirlik sağlar, aynı zamanda kendini test edebilme özelliğine sahiptir. • Modbus: PLCTer arası seri haberleşme protokolü olan basit ve güçlü yapısı, farklı cihazlar arasındaki haberleşmeyi sağlayabilen sunucu-işlemci tabanlı olması avantajlarındandır. Bizce dünyadaki arz-talep ilişkisinin artmasıyla yeni teknolojilerin gelişmesi, endüstriyel devrimleri ortaya çıkarmıştır. Dünyada bu devrimler, şuan Endüstri 5.0'dan 6.0'a doğru adım sürecindedir. Fakat Yapılan bilimsel araştırmalara ve gelişimlere göre Türkiye de Endüstri 3.0'dan 4.0'a yeni ayak basmaktadır. Endüstriyel haberleşmede en korktuğumuz şey... Endüstriyel haberleşmenin bizleri korkutan en büyük yönü büyük verilerin işlenememesiydi, veri büyüklüğü arttıkça hız, ters orantıda hareket ederek düşmeye başladığında verimlilik de olumsuz yönde etkilenecekti. Fakat geliştirilen protokoller sayesinde bu korkularımız ortadan kalkmıştır.
 İlginizi Çekebilir

"Robot Kullanımı Artacak"
Tezmaksan Robot Şirketi Kurdu
TİAD Savunma Sanayi Rüzgarıyla Büyüyecek