“Tezgah kullanılmaz hale geldikten sonra yapılan bakımın anlamı yok”

VASTAŞ Otomasyon Proje Müdürü Murat Tosun: “Planlı bakım, fazlasıyla önemsediğimiz bir konu. Eskiden tezgahlarımızın bakımını kendimiz yapardık. Ancak daha ayrıntılı bir bakım yapmak gerektiğinden; tezgahlarımızı profesyonel bir ele, yani TEZMAKSAN’a bıraktık. TEZMAKSAN, geniş kapsamlı bir bakım yaparak tezgahlarımızın pek çok noktasına müdahale etti. Planlı bakımın temelinde: arıza oluşmadan önüne geçmek var. Çünkü bir ürün, kullanılamaz hale geldikten sonra yapılan müdahalenin veya bakımın hiçbir anlamı yok.”

Çok çeşitli vana üretiminiz var. Bize VASTAŞ’ın öyküsünden bahsedebilir misiniz?

Üretimimizin kökleri 1945’e dayanıyor. VASTAŞ, vana ve aktüatör tasarlayan, üreten ve tamir eden bir Türk şirketi. 74 yıllık tecrübemizle dünya çapında 80’den fazla ülkeye petrol, gaz, su ve enerji projeleri için hizmet veriyoruz. 250’nin üzerinde personelle yılda 11 bin tonluk üretim gerçekleştiriyoruz.

TEZMAKSAN’la ilişkileriniz nasıl başladı?

TEZMAKSAN’la CNC makineler ile ilgili olarak 2004’de çalışmaya başladık. TEZMAKSAN, müşterilerini uzmanlıkla yönlendiren bir tedarikçi. Sadece satış değil, hizmet odaklı olduğunu da gözlemledik. Bugün fabrikamızda Goodway, Samsung (SMEC), Toyoda, First ve Finetech olmak üzere TEZMAKSAN’nın temsil ettiği birçok CNC tezgah markası var.

TEZMAKSAN’ın planlı bakım hizmeti ile nasıl tanıştınız?

Eskiden makinalarımızın planlı bakımını kendimiz yapıyorduk. Tezmaksan bize bakım ile ilgili ilginç bir teklif ve bakım içeriği sundu. Bu teklif ilgimizi çekti ve bu denemeyi yapmaya karar verdik. Bakımlarımızı da yaptırdık. Verilen hizmetten memnunuz. Şimdi izleme ve ölçme pozisyonuna geçtik. Yaklaşık 1 yıl sonra daha iyi bir değerlendirme yapma fırsatımız olacak. Bakım konusu önemsediğimiz, çok ciddiye aldığımız bir konu. TEZMAKSAN, teknik bilgi birikimi ve tecrübesi göz önüne alındığında “İşin mutfağından gelen” bir firma.

Böylece makinalarınızın planlı bakımını TEZMAKSAN üstlendi, öyle mi?

Yaklaşık 10 tezgahımız, TEZMAKSAN’ın bakımından geçti. Planlı bakım çok kapsamlı bir süreç… Makinaların her aksamı tek tek kontrol ediliyor. İlk kez bu kadar kapsamlı ve komplike bir bakım süreci yaşadık. Gördüğümüz şu ki: TEZMAKSAN’ın sadece satış ve sonrası hizmetleri değil; planlı bakımları da profesyonel. Zaten firma, en yoğun çalıştığımız tedarikçilerden biri. Bu bakım ile tezgahların pek çok noktasına müdahale ediliyor, tezgahlar deyim yerindeyse “check-up”tan geçiyor.

Planlı bakımın avantajlarını nasıl görüyorsunuz?

Belirttiğim gibi makinaların her bir aksamı tek tek inceleniyor. Planlı bakım ile oluşması muhtemel arızalar hakkında bilgi alıp gerekli müdahaleyi yapabiliyorsunuz. Temelinde, arıza oluşmadan önüne geçmek var. Aslında planlı bakım “maliyet” olarak görülse de, duruş süresini ve servis maliyetini kurtaran bir hizmet. Çünkü bir ürün, kullanılamaz hale geldikten sonra yapılan müdahalenin veya bakımın hiçbir anlamı yok.İlginizi Çekebilir

CC Machinery CY2-52MB CNC Otomat Tezgahı
Uzaktan servis ile üretimde kesinti yok
Büyük Veriyi Güçlü Analizlerle Birleştirmek