TEZMAKSAN Ar-Ge ekibi 30 dakikada işlenen uçak parçalarını, Brother M140 X2 modeli ile 16 dakikada işledi

Brother’ın yeni nesil işleme merkezi M140 X2, 30 dakikada işlenen uçak parçalarını 16 dakikada işleyerek havacılık sektöründe çığır açtı. TEZMAKSAN CAD/CAM Tasarım Sorumlusu Adil Yıldız, yeni nesil teknolojiyi üstün kılan avantajları anlattı.

Bu özel projede çalışma sürecinden kısaca bahseder misiniz?

Proje çalışmaları ekip gerektiren işlerdir. Bu projede de her zaman olduğu gibi müşterinin taleplerini satış ve uygulama birimimiz ile en küçük detayına kadar dinleyip, projede belli bir ilerleme kat ettikten sonra yatırımcı ile noktasına virgülüne kadar irdeledik. Devamında 3 boyutlu tasarım programları sayesinde ihtiyaç duyulan bütün özellikleri ve ekipmanları, simüle ederek doğru sonuca varıncaya kadar bilgisayar ortamındaki çalışmalarla işin nerdeyse %90-95 kadarını tamamladık. Kalan kısım da projenin en kolay ve en zevkli tarafı olan bölümü: Yani tezgah başına geçerek parça kesmek ve ona hayat vermek... Sonrasında da kesilen parçaların ölçümünü yapmak

Brother hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz?

İmalatınızda kaliteli yüzey pürüzsüzlüğü ve hassasiyetten ödün vermeden üretim gerekiyorsa; alanında üstün Japon teknolojisiyle rüştünü ispatlamış ve her geçen gün kendine değer katan Brother markası standart tapping center işleme merkezleri, standardını ve rakiplerini gerisinde bıraktı. Kalite ve hassasiyetten ödün vermeden dakikada 60 metre seri hareketleri, 30 metre kesme hızları ve 0.9 saniyede takım değiştirme sürelerinin kabiliyetleri sayesinde, seri imalatın genel anlamda derdi olan deplasman değeriyle kayıp sürelerin en aza indirildiği özel tezgahların öncüsü oldu.

Son yıllarda havacılık ve savunma sanayisinin lokomotifi olan 5 eksen teknolojisinde kendine pazarda yer bulan; tornalama özelliği, değişken spindle devir aralığı ile üstün mühendislik tasarımlarına sahip BROTHER markasının 2’nci nesil ürünü M140x2 modeli 5 eksen tezgahlarla, gönül rahatlığıyla üretim yapmak artık çok kolay.

Hangi tür iş parçaları bu model için daha uygundur

Havacılık sektöründe kullanılan 4+1 simultane kesilebilecek ve ölçüleri tezgah kinematiğine uygun parçaların çoğu işlenebilir. Ve en az %10-15 oranında sürede iyileşme sağlar.

TEZMAKSAN Ar-Ge & Uygulama Mühendisliği

Yeni başlanacak proje ya da devam eden projelerde, üretim hataları ve aksaklıkları öngörerek; kullanılacak enstrümanları, son teknoloji ve mesleki teknik tecrübeyle harmanlayarak; daha işe başlamadan yaşanabilecek problemleri en aza indiren, sanayi ve işletmelerin daima yanında olan ve gereksiz masraflardan koruma amaçlı bu departmanımızı kurduk.İlginizi Çekebilir

Sanayici kiralama ile rekabette öne çıkıcak
Hedefimiz: Yılda 100 adet Brother satmak
Okursoy Demir Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Okursoy:...