TEZMAKSAN müşterileri, fuara yoğun ilgi gösterdi

Yalçın Paslı TEZMAKSAN Kurumsal Müşteri İlişkileri Direktörü

Fuarda aktif rol oynamamızın sebebi müşterilerimize distribütörlüğünü yapmakta olduğumuz firmaların yeni teknolojilerini tanıtabilmekti. Birçok müşterimizle bunu gerçekleştirdik. Türkiye ve küresel pazarda yaşanan sıkıntılara rağmen işini iyi yapmaya çalışan Türk firmalarının her şeye rağmen yatırımlara devam etmeleri, bence Türkiye adına çok büyük bir kazanç… Çünkü küresel pazarda, yarışın dışında kaldığınızda hemen bir başkası sizin yerinizi doldurabiliyor. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da müşterilerimize en doğru teknolojik çözümleri sunmaya, onları yeni teknolojiler hakkında bilgilendirmeye devam edeceğiz.

 

TEZMAKSAN müşterileri, fuara yoğun ilgi gösterdi

 

Avrupalı otomasyonu çoktan benimsedi, şimdi sıra Türk sanayiciler de…

"Avrupalı otomasyonu çoktan benimsedi, şimdi sıra Türk sanayiciler de…"

Diğer taraftan kendi ürünümüz olan otomasyon sistemi CUBEBOX ve üretim takip yazılımı KAPASİTEMATİK gibi yerli ve milli ürünlerimizle, yabancı firmalar çok daha fazla ilgilendiler. Bu gözlemle Avrupalı yatırımcı ile Türkiye’deki sanayiciler arasındaki farkı da çok daha net görebiliyorsunuz. Yaptığımız görüşmelerde özellikle Avrupa’da her üç tezgah yatırım planından birisinin otomasyonlu olduğunu ve tezgah verimliliğinim takibinin çok önemli olduğunu görürken, Türkiye’deki yatırımcılar; tercihlerini mevcut kapasitelerinin yenilenmesi veya artırılması yönünde yapıyorlar. Türkiye’deki sanayicimizin de bir an önce özellikle otomasyon konusunda yatırımlara başlaması gerektiğini düşünüyorum. Türkiye, şu an en büyük otomotiv yan sanayi ülkelerinden biri… Ancak yapılan üretim, talep edilen parçaların karşılanması için yapılıyor.

"TEZMAKSAN standına ilgi,beklentimizin üzerindeydi"

Kendi ürettiğimiz sistemlerle katıldığımız ilk EMO Hannover Fuarı’nda, açıkçası standımızın biraz da kenarda olmasına rağmen beklediğimizden çok daha fazla ziyaretçimiz oldu. Ziyaretçilerimiz sadece ürüne bakmakla yetinmeyip karşılıklı görüş, fikir alışverişinde bulunmak istedi. Özellikle CUBEBOX’la ilgili bizden daha detaylı bilgi ve fiyat talep ettiler. Bu durum, bize ürünümüzün geliştirilmesi gereken yönleriyle ilgili müthiş bir tecrübe de kattı. Çalışmalarımızın doğru yönde olduğunu gösterdi. Çok kısa süre içerisinde geri dönüşleri almaya başlayacağımızı düşünüyorum.

TEZMAKSAN standına ilgi,beklentimizin üzerindeydi

"Oyun dışı kalmamak için gereken adımlar zamanında atılmalı"

Bu noktada Türkiye, belli bir fiyat ve kalite avantajı sebebiyle pazardan pay alabiliyor. Rekabet avantajlarını artırmazsa, ülkemizin bu işlerin tamamını olmasa bile bir kısmını kaybedebileceğini düşünüyorum. Bununla ilgili her zaman verdiğim klasik bir örnek vardır: Daha önce Uzakdoğu’da Bangladeş, Vietnam gibi ülkelerde çok düşük ücretlere üretilmekte olan ayakkabılar, artık Almanya’da otomasyon sistemleriyle donatılmış karanlık fabrikalarda, insansız olarak ve çok daha ucuza üretilebiliyor. Dolayısıyla oyun dışına kalmamak adına gerekli adımların zamanında atılmasında fayda var.

EMO Hannover TEZMAKSAN’ın Türk ürünlerini böyle duyurdu: Boğaziçi’nden ileri teknoloji

TEZMAKSAN, tasarlayıp ürettiği iki yeni ürünü CUBEBOX ve KAPASİTEMATİK ile EMO Hannover Fuarı’na katıldı. 16 Eylül’de başlayan fuarda ilk tanıtımları yapılan iki ürünü EMO Hannover resmi sitesinden “Boğaziçi’nden ileri teknoloji” başlığı ile duyurdu.İlginizi Çekebilir

Tezmaksan Akademi, Online Eğitimde Kapsamı Genişle...
Atek Makina: “GOODWAY GS-260 hiç arıza yapmıyor”...
Üretime İlham Veren Fuar MAKTEK Avrasya Yüzleri Gü...