TEZMAKSAN Üretim Yönetim Sistemi projelerinde de uzmanlığını kanıtladı

KARANLIK FABRİKALARA GEÇİŞTE Üretim Yönetim Sistemleri (MES) önem arz etmektedir. Biz de TEZMAKSAN olarak Türkiye’de büyük ölçekli firmalar tarafından en yaygın şekilde kullanılan ERP uygulaması olan “SAP’a (Systems, Apllications and Products) Geçiş Projesinde” destek verdik.

Muhammet Bozkır 
​TEZMAKSAN Ar-Ge ve İleri Teknoloji Çözüm Mühendisi

Firmaların dijitalleşme süreçlerinde, projelerin diğer önemli bir ayağı olan MES projeleri makinelerden veri toplama konusunda önem arz etmektedir. MES (Manufacturing Execution System), Türkçe adıyla Üretim Yönetim Sistemleri; hammaddelerin bitmiş ürünlere dönüşümünü izlemek, kontrol etmek ve belgelemek için kullanılan bilgisayarlı sistemlerdir. MES, firmaların üretim katını iyileştirmek için tesis katındaki mevcut koşulların nasıl optimize edilebileceğini anlamasına yardımcı olan bilgiler sağlar. Üretim sürecinde çoklu kaynakların düzenlenmesi için (örneğin malzeme, personel, makineler ve destek hizmetleri) gerçek zamanlı olarak çalışırlar.

TEZMAKSAN Ar-Ge ekibi olarak bizler de Sakarya’da üretim yapan büyük ölçekli bir firma için yaptığımız çalışmada “Karanlık Fabrika” hedefiyle başlatılan dijital projemizin bir bacağı olan MES projesinde makinelerden veri Muhammet Bozkır TEZMAKSAN Ar-Ge ve İleri Teknoloji Çözüm Mühendisi toplama konusunda destek verdik. Mühendislik birikimimizle MES projemizde veri toplama hususunda işbirliği gerçekleştirdik. Amaç “Karanlık Fabrika” konseptine hazırlık ve güvenilir veriye zamanında ulaşmaktı. Dolayısıyla firmanın makinelerden veri toplama ihtiyaçlarına hızlı ve yerinde cevap verdik. Böylece izlenebilirlik, üretim planlama, bilgi yönetimi ve raporlama konusunda firmaya dijital bir adım attırmış olduk. Firma, entegrasyon sayesinde makina parkurunda yer alan CNC’ler ile haberleşme sağlamış, ilgili üretim ve makine verileri toplanmaya başlamıştır.İlginizi Çekebilir

Takım Tezgahları Sektörü Yatırım İçin Faiz İndirim...
Sanayide 'teknoloji kiralama' dönemi
TORNA İLE ŞEKİLLENEN HAYATLAR SEMİNERİ!