Toyota, kalıp üretimindeki SNK marka tezgahları ile TEZMAKSAN’ın servis ve bakım çözümlerinden memnun

Toyota Kalıp Mühendislik ve İmalat Bölümü Müdür Yardımcısı Salih Kartal: “Amacımız Türkiye’de araba üretip ülke ekonomisine katkı sağlamak. Üstüne üstlük kalıp gibi ciddi bir işi de yürütüyoruz. Haliyle ciddi bir partnere ihtiyacımız var, TEZMAKSAN da profesyonel bir firma. SNK’dan temin ettiğimiz tezgahlar, bunca üretim hacmine ve yılların yorgunluğuna rağmen çok güçlüler.”

Toyota dev bir otomobil markası, Adapazarı’ndaki üretiminizden bahsedebilir misiniz?
​Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş., Toyota’nın Avrupa’daki üretim tesislerinden biridir. Corolla ve Toyota C-HR modelini üreten Toyota Türkiye, Sakarya İli Arifiye İlçesinde kurulmuştur. Üretimin büyük bir kısmı, dünyada yaklaşık 150 ülkeye ihraç edilmektedir. Toyota Türkiye hisselerinin yüzde 90’ı Toyota Motor Europe NV/SA (TME) şirketine, yüzde 10’u ise Mitsui & Co., Ltd. şirketine aittir. Toplamda 2.8 Milyar Euro’luk bir yatırıma sahip olan Toyota Türkiye, 5.000’in üzerinde kişi istihdam etmektedir.

 

 

Kalıp imalatını kendi içinizde gerçekleştiriyorsunuz…
Bu coğrafyadaki Toyota fabrikaları arasında kalıp imalatı gerçekleştiren tek Toyota fabrikası biziz. 2000’den beri yoğun olarak kalıp imalatı gerçekleştiriyoruz ve her geçen yıl üretim hacmimiz artıyor. Gelişen iş hacmine bakarak makinaları yoğun biçimde kullanıyoruz.
Otomotiv gibi ciddi bir sektöre kalıp üretmek için hangi CNC teknolojisini kullanıyorsunuz?
Bugün TEZMAKSAN’ın temsilciliğini yürüttüğü SNK (Shin Nippon Koki) marka CNC tezgah, ilk olarak 1994 yılında fabrikamıza kuruldu. İkinci SNK marka tezgahı 2004 yılında temin ettik. Aynı markadaki üçüncü tezgahımız da 2018 yılında kuruldu.
Servis hizmetlerini TEZMAKSAN üstleniyor…
Şimdiye kadar TEZMAKSAN’dan yoğun biçimde servis desteği aldık. TEZMAKSAN’la birbirimizi tanıyor ve aynı dili konuşuyoruz. Toyota’ya verdikleri önem büyük… Bu sebeple firma, ihtiyacımız olduğu anda destek veriyor. Büyük ölçüde aldığımız servisten memnunuz. Oldukça eski olan tezgahlarımızı kalıp imalatında epey yorduk. Eski makinalar oldukları için daha fazla bakıma ve profesyonel müdahalelere ihtiyaçları var. Bu sebeple her ay TEZMAKSAN ile görüşüyoruz.
Global bir marka olarak TEZMAKSAN’ı nerede görüyorsunuz?
​ İlişkilerimiz yakın, aklımıza bir soru geldiğinde TEZMAKSAN’la iletişim halindeyiz. Toyota olarak sürekli tedarikçi değiştiren bir firma karakteri taşımıyoruz. Bir tedarikçiyle anlaştığımızda yıllar boyu çalışmak üzere el sıkışıyoruz. Sorunlar karşısında bağlantıları kesip başka tedarikçi aramak yerine, sorunları birlikte çözmeye yatkınız. Amacımız Türkiye’de araba üretip ülke ekonomisine katkı sağlamak. Üstüne üstlük kalıp gibi ciddi bir işi de yürütüyoruz. Haliyle ciddi bir partnere ihtiyacımız var, TEZMAKSAN da profesyonel bir firma. 

Bu profesyonelliği TEZMAKSAN’dan tezgah temin etmeden nasıl deneyimlediniz?
TEZMAKSAN geniş bir kadroya sahip. Bize servis desteği veren personel, fabrikamızdaki yeni model SNK köprü tipi işleme merkezi eğitimine gönüllü olarak gelip burada birkaç ay geçirdiler. Bu teknolojinin kurulumu için insan gücü gerekiyordu. Bu insan gücü desteğini, tezgahı yakından tanımak için gelen TEZMAKSAN’ın servis personeli, ücretsiz olarak sağladı. Böylece hem bizim tarafımızda hem SNK tarafında pozitif bir yaklaşım oluştu. Çünkü TEZMAKSAN, yeni bir SNK modelini yerinde ve uygulamalı olarak öğrenmeye çalıştı. Bu durum yaptıkları işe duydukları saygının bir göstergesi.
SNK’dan memnun musunuz? Kalıp üretiminde beklediğiniz hassasiyeti size sundu mu?
​ SNK’dan temin ettiğimiz tezgahlar, bunca üretim hacmine ve yılların yorgunluğuna rağmen çok güçlüler. Bakımla gayet verimli sonuç elde edebiliyoruz. SNK Japon firması olmasına rağmen Almanya’da servis merkezi bulunuyor. Türkiye’deki servis firması olan TEZMAKSAN ile işbirliği içerisinde servis beklentimize hemen cevap veriliyor olması bizim SNK’ya olan güvenimizi perçinliyor.İlginizi Çekebilir

1 milyon $ yatırdı robot dilini çözdü
Tezmaksan Akademi’den 67 farklı eğitim!
İmalat Sanayi Tezmaksan ile Dijitalleşiyor