TAKIM ÖMRÜ UYGULAMASI (TOOL LIFE MANAGEMENT)

AR & GE VE TEKNOLOJİK  DANIŞMANLIK

1. FİRMAYA ÖZEL ROBOTLU OTOMASYON PROJESİ

Müşterimiz, “Robotu sisteme entegre ederek, hiç müdahale etmeden takımların aşınmasını ve köreldiklerinde otomatik değişimini ve bu şekilde üretimin sürekliliğini sağlamak istiyoruz” diyor. Tabii ki öncelikle müşterinin konuya yönelik beklentisini de öğreniyoruz. Beklentiler mantıklıysa, ilaveler ve örnekler göstererek çözüm önerileri sunuyoruz. Kabul edildiği takdirde, çalışmalarımıza başlıyoruz. Satmış olduğumuz Goodway tezgahlarımızda zorlanmayı işaret eden Load Monitör özelliği ve Fanuc kontrol sisteminde opsiyon olarak bulunan, fakat bizim Goodway tezgahlarımızda standart olan Tool Life (Takım Ömrü) özellikleri mevcuttur. Renishaw firmasıyla ortak çalışma yaparak çözümler ürettik.

Renishaw firmasıyla macro program çalışması uygulaması gerçekleştirdik. Yapılan bu uygulamayı Load Monitör, ToolLife, Makine PLC’si ve robot ile senkronize bir şekilde çalışacak duruma getirdik. Örneğin, zorlanma alarmı geldiğinde sistem; parça işlemeye devam eder, fakat zorlandığı takımı hafızasına kaydeder. Parça bitimini bekler ve sonrasında robota bu bilgi aktarılır.

Makine, hafızaya aldığı takımı çağırır, ölçüm işlemi yapılacağı için robot; malzemeyi alır ve makinenin ölçüm işlemini tamamlamasını bekler. Burada yapılan uygulamada, körelme miktarı verdiğimiz toleransın içinde ise, ölçtüğü yeni takım o setini atar. Toleransta değil ise körelmiş takımın yerine, makine taretinde bulunan yedek takımı otomatik olarak devreye sokar. Bunun yanı sıra takım uçlarının kırık tespitini de yapmaktadır.

Takım ömürlerini de kontrol edip, ömrün bittiğini robota bildirip, robotun hold konuma geçip takım uçlarının değiştirilmesi gerektiğini uyarı olarak ekranda gösterir. Sistem bu sayede, bu çalışma yapılmadan önce 8 saat çalışıyor ise artık 16 saat boyunca aralıksız çalışabilmektedir. Aynı zamanda kalite kontrol süreci de üretim esnasında gerçekleşebilmektedir.

1.1 UYGULAMA ÖRNEKLERİ

DÖKTAŞ PROJESİ

Pt100 ısı ölçebilen sensör yardımıyla parça bor yağ sıcaklığını anlık ölçebilen ve bunu makinede NC sistemde sürekli bir macro değişkene yazarak parçada oluşan genleşme kaynaklı hatayı ısıya göre kesme şartlarını değiştirerek aynı toleransta işlemeye sağlayan yazılım ve ekipmanların kurgulanması.

ASAŞ CNC & ERP ENTEGRASYONU PROJESİ

SAP(MII) projelerinde CNC makinelerden NC sistemden bazı işlevsel veri alımı (parça sayısı , program numarası , alarm durumları , operasyon süresi , makine çalışma durumu vs alımı) sağlanıp makinelerin şeffaf bir şekilde izlenip üretimde esneklik ve uyarlanabilirlik sağlanması konusunda Endüstri 4.0 geçiş sürecinde destekler sağlanmaktadır.

2. ANAHTAR TESLİM PROJELER UYGULAMA ÖRNEKLERİ

30 Dakikada İşlenen Uçak Parçalarını, BROTHER M140X2 ile 16 Dakikada İşledi

Tezmaksan AR-GE ekibi 30 dakikada işlenen uçak parçalarını BROTHER M140X2 Modeli İle 16 dakikada işledi. PLC yazılımları ve arayüz programlarının tamamını TEZMAKSAN AR-GE ekibi yaptı. İki adet Brother R650X1’i robotla entegre etti.

3. ROBOTLU OTOMASYON UYGULAMA ÖRNEKLERİ

AKIM METAL PROJESİ

Akım Metal, robotlu otomasyon çözümlerimiz ile üretim kapasitesini iki kat artırdı. PLC yazılımları ve arayüz programlarının tamamını TEZMAKSAN AR-GE ekibi yaptı. İki adet Brother R650X1’i robotla entegre etti.

EGE FREN PROJESİ

TEZMAKSAN robotlu otomasyon uygulamasıyla Endüstri 4.0’a hazırlandı. PLC yazılımları ve arayüz programlarının tamamını TEZMAKSAN AR-GE ekibi yaptı. İki adet Brother R650X1’i robotla entegre etti.

ESTAŞ ROBOT PROJESİ

Robot konusunda bir adım atmaya çalıştığınızda önemli problemlerden biri, tezgahın özelliklerini ve kapasitesini bilmek... Tek modülde başka operasyonlar gerçekleştirme amacını güdüyoruz. 5 adet tezgah tek bir robot kolu tarafından yönetilir hale geldi ve bu tezgahın amortisman süresini kısma konusunda müthiş bir olanak yarattı. Buna benzer onlarca uygulamanın mümkünatı var. Birçok operasyonu gerçekleştirmek, seri hale getirmek, problemleri aşmak ve amortismanı seri hale getirmek için bir robot koluyla 5-6 adet tezgahı besleyebileceksiniz ki işgücünün amortismanını sağlayabilesiniz.

Endüstri 4.0 Haberleri