Atabay: “Biz sadece kirasını ödüyor ve imalata odaklanıyoruz”

Atabay Makina Genel Müdürü Özlem Sunguroğlu: “TEZMAKSAN’ın teknoloji kiralama uygulaması ile sermayemizi tezgaha gömmedik. Kaliteli hammadde ve ürün geliştirmeye yatırım yaptık. Kiralamaya karar verdiğimiz gibi makinalarımız bir haftada getirildi, kuruldu ve tıkır tıkır üretime başladık. Planlı bakım ve servis masraflarından muaf tutulduk. Biz sadece tezgahlarımızın kirasını ödüyor ve imalata odaklanıyoruz.”

 

 

Atabay Makina olarak henüz birinci yılı doldurdunuz… Sektöre nasıl adım attınız?
Firma olarak yeni olsak da ekip olarak sektörde 20 yılı aşkın tecrübemiz bulunmaktadır. Bir gün kendi işimizi kurmaya karar verdik ve bizim Atabay Makina’nın macerası böyle başladı. Yurt dışındaki ihtiyaçları da keşfetmiştik. Kollektör başta olmak üzere çeşitli tesisat malzemeleri üretiyoruz. Zaten Atabay’ın kuruluş amacı: İhracattır. Şu an özellikle Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere pek çok bölgeye ihracat yapıyoruz. Bir yıl, başarı ile geçti. Kısa zamanda hedeflediğimiz ciro ve ihracat rakamlarına ulaştık. İlk olarak 300 m2’de kurulmuştuk. Ancak şimdi 1.500 m2’de üretim yapıyoruz.

TEZMAKSAN’la nasıl tanıştınız? Ne zamandan beri işbirliği içerisindesiniz?
TEZMAKSAN ile tanışıklığımız çok eskilere dayanıyor. Sektörde 20 yılı aşkın tecrübemizden bahsetmiştim. Ancak üstün satış performansıyla bizi etkilediler. Hatta yeni makina yatırımı yapmak istediğimizde TEZMAKSAN Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, imalatta iki vardiya çalışmamızı önerip “eğer yeterli gelmediği takdirde satış gerçekleştiririz” diyerek bizi çok doğru biçimde yönlendirmişti.

Yani siz satın alma gerçekleştirmek istediğiniz halde, TEZMAKSAN size makina satmadı. Öyle mi?
Aynen öyle… Çünkü TEZMAKSAN, imalatçının ihtiyacına göre yönlendirme yapıyor. Satın alma işlemlerinde; ihtiyaç, işe uygunluk ve fiyat-performans uygunluğu hayati önem taşır. TEZMAKSAN da bizi doğru yönlendirdi. İki vardiya çalışarak hedeflediğimiz üretim miktarına ulaşabileceğimizi belirterek bizi doğru yönlendirdi. Bu, TEZMAKSAN’ın esnaflıktaki gücü, iyi niyeti ve başarısıdır. Makina parkurumuza ilk giren TEZMAKSAN markası, Brother’ın çift tabla işleme merkezidir. Sonrasında Goodway CNC Torna ve Rayfeng CNC Kayar Otomat tezgahlar da yerini aldı. Markalardan memnunuz zira TEZMAKSAN, işimize uygun teknolojileri yönlendirdi. Önemli olan tezgahlardan ziyade, firmanın sunduğu hizmetti.

Kiralamayı neden tercih ettiniz?
İki adet Rayfeng kiraladık. Kiralama seçeneği olmasaydı, böylesi bir üretime bu kadar hızlı başlayamazdık ve az önce bahsettiğim ciro ve ihracat hedefine ulaşamazdık. Üretime yeni adım attık ve sermayeyi doğru kullanmak yeni firmalar için hayati önem taşır. Kiralamayı tercih etmemizde bu düşünce etkili oldu. Ayrıca kiraladığımız tezgahlar bir hafta gibi kısa sürede geldi, kuruldu, çalıştı ve üretmeye başladı.

Bir yıldır kiraladığınız makinalarla üretim yapıyorsunuz. Teknoloji kiralama uygulamasının avantajlarını nasıl gözlemlediniz?
Her şeyden önce sermayemizi tezgaha gömmedik. Kaliteli hammaddeye ve geliştirmelere yatırım yaptık. Tezgahlar TEZMAKSAN’ın tezgahları olduğundan planlı bakım ve servis maliyetlerinden muaf tutulduk. Kiralamanın avantajlarını tanımlarken “finansal rahatlık” diyebiliriz. Çünkü teknoloji kiralama ile sürpriz olan masraflar ortadan kalkıyor. Biz sadece makinanın kirasını ödüyoruz. Hatta biz de değil, tıkır tıkır üretime geçen makine; kendi kirasını ödüyor. Ayrıca faturalarımızda kirayı gider olarak gösterip kardan düşebiliyoruz. TEZMAKSAN, kiralanan teknolojiyi sözleşme bitiminde satın alma ve kiralama opsiyonu tanıyarak tekrar sunuyor. O zaman geldiğinde ister ucuz maliyetle tekrar kiralarız, istersek de satın alırız. Ayrıca sözleşme bitiminde güncel ve yüksek bir teknolojide tezgah da kiralayabiliriz. Bu uygulama, imalat sürecine atılmak isteyen firmalar için müthiş bir esneklik sunuyor. İlginizi Çekebilir


Üretim Sektöründe Yeni Bir Dön...
Dev Sektör İstanbulda Buluşuyo...
Makineler İstiklal Marşını Söy...
KVK kanunu gereği kişisel verilerimin iletişim ve çalışma amaçlı paylaşılmasını açık rızam ile kabul ediyorum.
KVK kanunu gereği kişisel verilerimin iletişim ve çalışma amaçlı paylaşılmasını açık rızam ile kabul ediyorum.