İleri Seviye Servis Hizmetlerimiz

Genel servis tespiti sayesinde makinenizde oluşan arızaların detaylı incelemesi yapılarak gerekli parça değişiklikleri ile rapor edilir.

Geometri Testi

Geometri testi tezgahınızı teraziye alma işlemi ile başlar. Daha sonra (kare mastar ve diklik eksenlerin birbiri ile olan diklikleri kontrol edilir. İşmili salgısına aparatı ile olan resim) bakıldıktan sonra işmilinin iş parçası bağlama tablasına olan dikliği kontrol edilir. Eğer tezgahta tabla varsa tablanın paralelliği ve pozisyonlama hassasiyetleri kontrol edilir. En son olarak ilave eksenlerin asal eksenlerle olan diklikleri kontrol edilir.

CNC Lazer Kalibrasyon Testi

Tezgahınız çalıştıkça vidalı millerde aşınmalar meydana gelecektir. Hatta çalışma durumunuza göre bu aşınmalar vidalı milin farklı bölgelerinde farklı sonuçlar verecektir. Bilinen ve tekrar edilebilir bir proses kapasite seviyesi elde etmek için tezgah performans ölçümü ve teşhisi gereklidir Yüksek pozisyonlama hassasiyeti ile çalışmak isterseniz belli periyodlarda Lazer testi yaptırarak tezgahınızın uzun yıllar boyunca hassas çalışmasını sağlayabilirsiniz. Lazer testinden önce mekanik parçaların durumundan emin olmak için öncelikle Geometri testi ve Ballbar testi yaptırmalısınız.

Lazer Kalibrasyon Testinin Faydaları ;

 • Makinenin çalışma süresini arttırır.
 • Makineniz / üretim kabiliyetleriniz hakkındaki bilgilerinizi arttırır.
 • Zamanlanmış bakımı etkinleştirir.
 • Kalite güvence prosedürleri ve standartlarına uygunluğunuzu arttırır.
 • Makine performansını iyileştirir.
 • Hedefli ve kestirimci bakımı etkinleştirir.
 • Makinelerinizin performansını kanıtlar.
Lazer interferometresi ve Döner Eksen Kalibratörü işleme proseslerinden kaynaklanan sapmaları gidermeyi hedefleyen ve talaş kaldırma işleminin verimliliğini en üst düzeye çıkarmaya yardım eden, eşi görülmemiş bir tezgah teşhis çözümü ve kalibrasyon işlemi sağlamaktadır. Lazer Kalibrasyonu işlemi talep edilen eksen veya eksenler Lazer interferometresi ile ölçüm işlemine tabi tutulur. Çıkan sonuçlar değerlendirilerek kompanzasyon parametreleri düzenlenir. Makinenin mekanik aksamının durumuna göre, parametreler ile maksimum hassasiyette ölçeklendirme sağlanır.

CNC Ballbar Testi

CNC tezgahlarında üretilen parçaların kalitesi büyük oranda tezgah performansına bağlıdır. Bir tezgahta yaşanılan problemlerin, ölçüm hatalarına, hurda parçalara ve beklenmeyen duruş sürelerine sebep olması kaçınılmazdır. Kalite ve ölçüm hataları çoğunlukla parça üretimi bittikten sonra saptanabilir. Bu durum hurda parça ve duruş sürelerinin artmasına yol açmaktadır. Ballbar testi, tezgahınızı performansı için vazgeçilmez önem taşır.
Ballbar testi öncesi karşılaşmış olduğunuz hatalar ;
 • Ölçüm hataları
 • Hurda parçalar
 • Kaybedilen zaman
 • Düşük verimlilik
 • Kalite problemleri
Tezgahınızı konumlandırma performansını değerlendirmek için ihtiyacınız olan tek şey bir ballbar testidir.
Ballbar yazılımı, sizi dinamik dairesel test aracılığı ile yönlendirerek, tezgah performansınızı, Renishaw’ın kendi raporları kadar, ISO, JIS ve ASME standartlarına uygun olarak analiz eder. İleri matematiksel hesaplamalar uygulanarak tezgahlarınızı spesifik hata kaynakları tespit eder.
Ballbar Hizmetinde makinenin eksenleri ballbar ile ölçüm işleminden sonra çıkan sonuçlar değerlendirilerek, iyileştirme işlemleri için; kompanzasyon-backlash-servo parametreleri ve makine terazisi kontrol edilerek düzenlenir. Makinenin mekanik aksamının durumuna göre, parametreler ile maksimum hassasiyette konumlama sağlanır.

İş Mili Tamiri

İşmilinizde oluşan arızalar için işmili atölyemizde rulmanların değişimi uygun temiz ortamda sağlanmaktadır. Bindirmelerde işmili iç yüzeyinde hasarlar oluştuysa teknik ekibimizin vereceği karar doğrultusunda işmili koniğinin taşlama işlemini de uygulamaktayız Deneyimli kadromuz tarafından yapılan değişim sonrasında işmili montajı yapılarak salgı ve balans alma işlemleri tezgahın üzerinde özel test cihazları ile yapılarak tezgahınız teslim edilir.

Konik Taşlama

Fener mili koniğinde oluşan deformasyon sonucu tutucularda meydana gelen salgı,işleme kalitesinin ve hassasiyetinin düşmesine aşırı kesme ucu sarfiyatına dolayısıyla üretim maliyetlerinizin artmasına sebep olur, bu durumun kısa zamanda ve ekonomik olarak giderilebilmesi amacı ile spindle ünitesi sökülmeden cnc teknik servis ekibimiz tarafından makine üzerinde konik taşlama işlemi yapılabilmektedir, işlem sonucunda makine üreticisinin hassasiyet test raporlarındaki kabul edilebilir değerlere ve uluslararası standartlara uygun toleranslar içinde sonuç alınmaktadır.

Makina üzerinde spindle konik taşlama işleminin yapılabilmesi için spindle rulmanlarının hasarsız ve takım tutma sisteminin normal çalışır durumda olması gerekmektedir.
CNC Spindle Taşlama
CNC Spindle Taşlama