Kapasitematik - Tezmaksan Makina

KAPASİTEMATİK İLE MAKİNALARINIZIN ÖMRÜNÜ VE VERİMLİLİĞİNİ ARTTIRIYORUZ

Tezmaksan Makina AR-GE ekibinin geliştirdiği yazılım programı Kapasitematik ile işletme sahipleri internet olan her ortamdan makinelerini takip edebilecek. Makina verimli çalışıyor mu? Ne zaman arıza verdi? Operatör tarafından doğru program kullanılıyor mu? gibi bilgiler, anında tablet veya cep telefonundan kontrol edilebilecek. Bu sayede işletmeler hem zamandan hem maliyetten ciddi tasarruf edecek.

MALİYETLERİNİZ DÜŞECEK, KARLILIĞINIZ ARTACAK

Endüstri 4.0 dahilinde düşünülebilecek bu proje ile uzaktan erişim yaparak makinelerin anahtar öneme sahip verileri bir merkezde toplanıyor ve bu veriler rapora dönüştürülüyor. Uzaktan izleme ve verimlilik raporlama sistemi olan 'Kapasitematik' sayesinde CNC kullanıcıları ve işletmeler, mevcut makinelerini ölçebiliyor ve tarihsel trend analizlerini görebiliyor. Normal şartlarda bir işletme için hem maliyet hem de zaman açısından sorun olabilecek bu tür bir çalışmayı Kapasitematik ile tek bir tuşla tamamlamak ve takip etmek mümkün.

MAKİNANIZI NE KADAR VERİMLİ KULLANIYORSUNUZ?

Kapasitematik ile sadece makinanın değil, operatörün takibi de yapılabiliyor. Operatör makineyi doğru kullanıyor mu? Makineyi zorluyor mu? Doğru takım kullanıyor mu? Hangi programı seçmiş? Tüm bunlar, tablet, bilgisayar veya cep telefonu üzerinden görülebiliyor. Dolayısıyla makinanın en doğru ve verimli şekilde kullanılmasına olanak sağlayan Kapasitematik sayesinde işletmeler ciddi kara geçiyor

KAPASİTEMATİK NEDİR ?

Makina verimliliğini analiz eden; hata ve problemleri anlık geri bildirim yaparak kullanıcısına raporlayan ve hatasız üretim çözümleri sunan bir sistemdir.
  • Planlı-Plansız tüm duruşların takibi sağlanır.
  • Kapasite eksikliklerinin yönetilmesini sağlar.
  • İyileştirme yapılması gereken noktalara odaklanmamızı sağlar.
  • KPI Yönetimi(Anahtar Performans Göstergesi)
  • Üretim adetleri
  • Planlı/Plansız duruş süreleri ve oranları
  • Sahadan Geri Bildirim Raporu: Üretim verilerinin analiz edilip geri bildirim sistem üzerinden karar vericilere anında raporlanabilmesini sağlar. Üretim verilerini arşivleyerek izlenebilirliğini sağlar.

Kapasitematik Anlık Parça Sayısı Grafiği


ANLIK PARÇA SAYISI GRAFİĞİ; Yukarıdaki görselde yer alan grafik; O an ki program numarasına göre anlık işlenen parça sayısı grafiğidir. Bu grafikten kırmızı noktaların üzerine geldiğiniz de o an ki parçanın makine adı, kaçıncı parçanın işlendiği, işlenen parçanın kaçıncı saat ve dakikada işlendiği, program numarası gibi bilgilere erişebilirsiniz.

Kapasitematik Makine Analiz Grafiği,İşlenen Program ve Takım Numara Grafiği, Toplam İşlenen Parça Grafiği, OEE Analiz grafiği,Vardiya Zamanı Göstergesi


MAKİNA ANALİZ GRAFİĞİ; Bütün makinelerin makine bazlı işlenen toplam parça sayısını göstermektedir. Hangi makinada kaç parça işlendiği bilgisine grafiğin üzerindeki dilimlere gelerek öğrenebilirsiniz.

İŞLENEN PROGRAM VE TAKIM NUMARA GRAFİĞİ; O an işlenen parçanın program numarası değer olarak grafikte gösterilmektedir. Makine ismi ve Takım Numarası bulunmaktadır.

TOPLAM İŞLENEN PARÇA GRAFİĞİ; Fabrikanızdaki tüm makinalarının toplamda işlediği parça sayısını vermektedir. Grafiğin altında parça sayısına ait analiz ölçeği bulunmaktadır. Belli bir değerin altına düştüğünde trend değerinden düşüp yeşil olan gösterge kırmızıya dönüşür.

OEE ANALİZ GRAFİĞİ; Fabrikanızın bir gün önceki Toplam Ekipman Etkinliği Bilgilerinizi vermektedir. Bu Grafikle Fabrikanızın genel durumunu ölçebilir. Dünya Standartlarına göre OEE değerinizin trend olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

VARDİYA ZAMANI GÖSTERGESİ; Fabrikanızın toplam çalışma süresi baz alınarak oluşturulan sürenin vardiyanın bitimine kadar geri sayımı gösterilmektedir

Kapasitematik Hedef Üretim Bazlı Parça Grafiği, Metrik Parça Gösterimi Graiği, Veri Durum Akışı


HEDEF ÜRETİM BAZLI PARÇA GRAFİĞİ; Günlük hedef üretim parça sayısı hesaplanarak ortalama değer olarak grafiğe yazılır. Fabrikanızın toplamda işlenen parça sayısına göre bu değerin hangi aralığına denk geldiğini göstermektedir. İsterseniz Üzerindeki kaydırma çubuğuyla gün aralığını kısaltıp verileri daha net görebilirsini

METRİK PARÇA GÖSTERİMİ GRAFİĞİ; Makina bazında toplam işlenen parçaların birbirlerine göre dağılımını göstermektedir.

VERİ DURUM AKIŞI; Bu bölüm de o an işlenen parçalara ait makine ismi, işlem operatör ismi, takım numarası, program numarası ve program detayına ait bilgiler anlık olarak verilmektedir.


SİZİ ARAYALIM

Yukarıda bulunan grafik görselleri ve açıklamalar kapasitematik yazılımın sadece bir kısmı belirtilmiştir. Kapasitematik yazılımın tüm özellikleri hakkında detaylı bilgi almak aşağıdaki formu doldurunuz.
Ad Soyad
Firma Adı
Firma E-Posta
Firma Telefonu
Cep Telefonu
Firma İl
KVK kanunu gereği kişisel verilerimin iletişim ve çalışma amaçlı paylaşılmasını açık rızam ile,