CNC Torna tezgahlarında diş çekme

CNC torna tezgahlarında diş çekme ve tezgahların yapabilirlikleri doğrultusunda işleme stratejileri hakkında 2 eksenden CY eksen ve kayar otomat tezgahlarına kadar geniş yelpazede yöntemler anlatılmıştır.

Konu Başlıkları

Torna takımları ve uç çeşitleri
       Diş çekme prensibi
       Uygulamaların şekilli anlatımı

1. Giriş

Giriş de gerçekleşir fakat CAM programları, takım teknolojileri ve tezgahlarda bulunan özel opsiyonlar diş çekme işlemlerini iş çekme tüm tornalama tezgahlarında en sık kullanılan zor stratejilerden birdir. Bu strateji bir çok çevrim komutu veya makrodan meydana gelebilir. Kullanıcı bilgisi ve tezgah kapasitesine bağlı olarak diş çekme işlemleri belirli sınırlar için ileri bir boyuta taşımıştır. Açılı, farklı hatvelere sahip veya Radiuslu form üzerinde dişler olabilir kontrol ünitesi üzerinden elle yazılması mümkün olmayan durumlarda CAM programları devreye girmektedir. Seri imalat için ise ayarların çok değiştiği ve belli bir sisteme bağlanması gereken işlerimizde makrolu çalışma bize hız katacaktır. Makro kodlarının tanıtılması ve kullanılması tezgah kontrol ünitesinin desteklemesi ile sadece mümkündür. CY eksenli torna tezgahları veya B eksenli millturn tezgahlarında ise tezgahların frezeleme özelliklerinden faydalanılarak diş tarakları kullanılabilir. Özel forma sahip büyük çaplardaki dişler için ise 5 eksen yüzey işleme komutları dahi kullanılabilir. Kayar otomatlarda ise bu özel durumlara bir yenisi eklenir ve whirling ünitesi kullanılarak şekil 1 deki gibi diş çekme işlemi gerçekleşir.

 

Torna takımları ve uç çeşitleri hakkında;

Takım ve tezgah teknolojisinin her geçen gün gelişmesi işlerimizi kolaylaştırıp hızlandırırken bilmemiz ve öğrenmemiz gereken CNC kodları, takip etmemiz gereken teknolojiler artmaktadır.

 

Diş çekme prensipleri;

Takım ve tezgah teknolojisinin her geçen gün gelişmesi işlerimizi kolaylaştırıp hızlandırırken bilmemiz ve öğrenmemiz gereken CNC kodları, takip etmemiz gereken teknolojiler artmaktadır.

 

Uygulamalar;

Diş çekme işlemleri için en çok kullanılan çevrimleri ve en yaygın kontrol ünitelerine göre örnekleyecek olursak; Tornalama takımları ile örnek çalışma: Bu uygulamada aşağıda belirtilen ölçü takım ve özelliklere göre 3 ayrı çevrim kodu ile yapılmış örnek bulunmaktadır.

Ø30mm çap üzerine 2mm hatve ile 1mm derinliğinde diş çekilmiştir.
Major çap: 30mm
Minor Çap: 28mm
60 derece metrik diş.
0.4mm ile 0.3 mm arası değişken paso derinliği
2 sefer finiş paso tekrarı

Diş tarağı ile örnek çalışma:

Ø15mm delik çapına 2mm hatve ile 1mm derinliğinde diş çekilmiştir.
Major çap: 15mm
Minor Çap: 14mm
60 derece metrik diş.
Toplam diş derinliği 2 seferde paso ile kesilmiştir.
Diş derinliği 10mm

Mini diş takımı ile örnek çalışma:

Bu uygulama da iç çap da pahlı giriş ve çıkışlı bir uygulama yapılmıştır. Özellikle de 2 farklı hatvenin birbiri ile kesişmesi gereken durumlarda kullanılması gereken özelliklerden biridir.

Ø10mm çap içerisine 1mm hatve ile 1mm derinliğinde diş çekilmiştir.
Major çap: 12mm
Minor Çap: 10mm
Özel ölçü ve derecelerde mini torna ucu
0.4mm ile 0.3 mm arası değişken paso derinliği
2 sefer finiş paso tekrarı
Kesim modu merkez


Whirling ünitesi ile örnek çalışma:
Whirling üniteleri üzerindeki uçlar özel forma sahip bilenmiş veya standart uçlar olabilir. Kayar otomatlarda özellikle de uzun parçaların dişlerini çekmek için kullanılan bu yöntem aynı zamanda tornalama da yapabildiği için takım formundan dolayı tornalama yaparken takımın farklı bir noktası dişi çekebilir.:
Tezgahta bulunan C eksen özelliği esas alınır. standart diş çekme komutlarında torna aynası belli bir devirde dönerek diş takımı belirlediğimiz sayıda tekrar yaparak talaş kaldırır ve dişi çeker. Whirling ile diş çekme de ise tezgah aynası C eksen modunda hareket ederek frezeleme mantığında tekrar sayısı olmadan tek seferde dişi çeker.:

Ovalama yöntemi:
Ovalama yöntemi ile diş açma CNC torna tezgahları için özel ekipman ile kolay ve hızlıdır. Ovalama yönteminde ile çalışmada malzeme ezilerek dişler elde edildiği için bu yöntemde diş açılacak malzeme önem kazanır. Ovalama ile diş açılacak malzemenin alaşımlı olması veya sert olması işlemi zorlaştıran faktörlerdir.


Ovalama ekipmanları CNC torna tezgahlarındaki tahrik sisteminden aldığı güç ile açılıp kapanma yaparak diş açma işlemini gerçekleştirir. Ovalama ekipmanları CNC tezgahları için çeşitli tiplerde bulunmaktadır. 
2 sefer finiş paso tekrarı 
Kesim modu merkezİlginizi Çekebilir

40 Yıldır Üretime İlham Veriyoruz
Torna ile Şekillenen Hayatlar’ın ikinci kitabı, öğ...
Tezmaksan ve Akım Metal güçlerini birleştirdi