CNC tezgah seçiminde dikkat edilmesi gereken kriterler

CNC Tezgah Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Kriterler

CNC Tezgah Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Kriterler

Üretim yapan imalatçıların dikkat etmesi gereken konuların başında doğru CNC tezgah seçimi gelmektedir. Yanlış yapılan seçimlerden dolayı imalat hızının istenilen düzeye çıkamaması, istenilen hassasiyette iş parçası üretememe, kesici takım ve operasyonel maliyetlerinin artması gibi sorunlarla karşılaşılabilmektedir. Daha verimli bir imalat yapılabilmesi için CNC seçiminde dikkat edilmesi gereken kriterleri sizin için altı ana başlık altında topladık;

İşe uygunluk

CNC tezgahı seçimindeki ilk ve en önemli kriter işe uygun tezgah seçimini yapmaktır. Yatırım yapılmadan önce işlenecek olan bütün iş parçaları analiz edilerek boyutları ve ağırlıkları çıkatılmalı, ihtiyaç olan eksen sayısı belirlenmeli (CNC işleme merkezi tezgahları için 3,4 ya da 5 eksenli, CNC torna tezgahları için 3 eksenli (C Eksenli) vb.), magazinin takım adedi kapasitesine bakılmalı, talaş kaldırma değerleri göz önünde tutulmalı ve kullanılacak olan kesici takım ve uç özellikleri de çıkartılarak bütün parametrelerin satın alınacak CNC tezgahının özellikleri ile uygunluğu kontrol edilmelidir.

Kontrol Ünitesinin Seçimi

Önemli faktörlerden bir diğeri ise kontrol ünitesi seçimidir. İşe uygunluk için yapılan fizibilite çalışması kontrol ünitesi seçiminde de kullanılabilir. Üretimi yapılacak olan iş parçalarının işleme biçimine ve yapılacak tezgah seçimine bağlı olarak üretimde yavaşlığa sebebiyet vermeden hassasiyeti koruyacak en ekonomik seçim yapılmalıdır.

Amorti Süresi

İşletmeler yaptıkları yatırımların hızlı şekilde geri dönmesini beklerler. Yeni yatırımlar ile çeşitliliğin artırılması ve dolayısıyla şirketlerin büyüme hızlarındaki ivme bu geri dönüş süresi ile doğru orantılı olmaktadır. Satın almadan önce yapılacak fizibilite çalışmaları ile takım tezgahın amorti süresi hesaplanmalı, eğer bu süre işletme için makul bir süre ise satın alma gerçekleştirilmelidir.

Kalite

İki veya üç vardiya çalıştırılan CNC tezgahlar işleme sürelerinin kısaltılması için yüksek kesme hızlarında ve ağır yükler altında çalışırlar. Bundan dolayı motor, gövde ve kayıtlar dahil olmak üzere hemen hemen bütün parçaların büyük zorlamalara dayanması ve başlangıç hassasiyetlerini koruması gerekmektedir. CNC tezgah seçiminde üretici ve distribütör firmaların geçmişi, kimliği ve referansları oldukça önemlidir.          

Kullanım Kolaylığı ve Güvenlik

Fiziksel olarak kritik düğme ve butonların konumları herhangi acil bir durumda operatörün hızla müdahale edebilmesi için önem taşımaktadır. Bu butonların haricinde imalat sırasında meydana gelebilecek çarpma, bindirme gibi acil durumlara karşı takım tezgahına ait güvenlik sistemleri de bulunmalı ve herhangi bir zorlama anında güvenlik açısından tezgah tüm sistemi otomatik olarak durdurabilmelidir.

Eğitim, Servis ve Yedek Parça

CNC tezgahlarınızı satın alacağınız firmanın eğitim, teknik destek, bakım ve arıza durumlarında yanınızda olması da büyük önem taşımaktadır. İmalat başlamadan önce makina başında çalışacak personelin doğru bilgiye sahip olması, bir çok arızanın büyümeden çözümlenmesi ve üretimin aksamaması demektir. Herhangi bir sebeple oluşacak arızalarda ise distribütör firmanın sahip olduğu servis ağının sorunsuz çalışıyor ve hataya sebep olan parçaların stoklarından hızlı bir şekilde değiştiriyor olması CNC takım tezgahların durma süresini minimuma indirmektedir.

35 yıldır Türk sanayisine hizmet vermeye devam eden Tezmaksan Makine 67 kişilik deneyimli teknik servis ekibi ile CNC ve Üniversal takım tezgahlarınız için Mekanik, Elektrik-Elektronik, Eğitim-Kurulum, Elektro ve Erozyon alanlarında İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Konya, Adana bölgeleri ve çevre illerde her türlü arızalara 24 saat içinde müdahale etmeye devam etmekte ve bünyesinde bulundurduğu teknik destek ve stok yönetimi ekipleri ile yedek parça ihtiyaçlarının %80 gibi büyük bir bölümünü stoklarından karşılamakla birlikte,  geriye kalan bölümünü de dünyanın her hangi bir yerinden kısa zamanda sizler için temin edebilmektedir.

Servis ve teknik destek hizmetlerimize ek olarak her marka CNC tezgah için online yedek parça satışı yaptığımız web sitemize www.tezmaksanonline.com adresinden ulaşarak stoklarımızda mevcut olan ürünleri inceleyebilir, kredi kartına 9 Taksit ve ücretsiz kargo avantajlarından yararlanarak alışveriş yapabilirsiniz.

Tezmaksan olarak 1981 yılından beri hem satın alma hem de sonrasındaki eğitim, teknik destek ve bakım süreçlerinde müşterilerimizin yanında olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.İlginizi Çekebilir

Omega Kalıpçılık Genel Müdürü Ali Aslan:“Bakımın E...
Sanayide “Teknoloji Kiralama” dönemi
Tezmaksan Firmasından Eğitime Destek