Berkel: “Teknoloji Kiralama, üreticiyi yatırım sıkıntılarından muaf tutuyor”

Berkel Makine Genel Müdürü Halil Elibol: “Büyük paralar veya kredi borcu ile yatırım yapmak yerine TEZMAKSAN’dan teknoloji kiraladık. İki adet First Dik İşleme Merkezi makina parkurunda yer aldı. Makinalar, gerçekleştirdikleri üretimle kendi kirasını fazlasıyla çıkarıyor. Servis, planlı bakım gibi ekstra maliyetlerden de muafız. Teknoloji kiralama, Berkel Makine’ye verimli sonuçlar getirdi.”

Firmanızdan bahsedebilir misiniz? Berkel nasıl kuruldu?
Makina mühendisiyim. Yıllarca Türkiye sanayisine hizmet verdikten sonra edindiğimiz tecrübeyi kendi firmamızda kullanmak istedik. 1998 yılında talaşlı imalat sektörüne, mekanik, hidrolik, pnömatik parça bağlama aparatları (fikstür), özel tezgah, konum kontrol mastarları, sızdırmazlık test aparatları ve tornalama aparatları yapmak üzere ticaret hayatına başladık. 2005’ten bu yana da Berkel Makine olarak üretime devam ediyoruz.

Sizi hep üretimde gözlemledik. Hep imalatta mısınız?
Herhalde “Benim hayatım bu” desem yanlış olmaz. Üretime birebir tanık olmak işimin en büyük parçası… İstediğiniz zaman çekipgidemiyorsunuz, tatile çıkamıyorsunuz; geç gelemiyor, erken gidemiyorsunuz. Yani üretim sizi bir şekilde kendisine bağlıyor.

TEZMAKSAN ile ilişkiniz nasıl başladı?
TEZMAKSAN Bursa Bölge Sorumlusu Cem Koçoğlu’nun ziyareti ile başladı. Herhalde bir senedir görüşmekteyiz. Ancak bu kısacık zamanda ortak çalışmalar hususunda hayli hızlı ilerledik.

TEZMAKSAN’dan teknoloji kiralamışsınız. Bu sürece nasıl adım attınız?
Şirket için de araçları temin etmek yerine araç kiralamayı tercih etmiştik. Karşılaştığımız avantajları görünce teknolojiyi dekiralamak bize gayet mantıklı geldi. TEZMAKSAN, teknolojiyi kiralarsak neler kazanacağımızı tek tek sıraladı. Birer adet First V-700 ve First MCV 1000 CNC Dikey İşleme Merkezi kiraladık.

Teknoloji kiralamanın ardından imalatınızda neler değişti?
TEZMAKSAN, işimize en uygun tezgahı önerdi, biz de temin etmek yerine kiraladık. Teknolojiyi satın almak için geçilmesi gereken pek çok bürokratik aşamadan muaf tutulduk. Bu da bize zaman kazandırdı. Makinalar, kiralandıktan sonra bir hafta içinde parkurumuzda yer aldı ve üretime başladı. Kiralama ile üretimde zamandan ve maliyetten kazanarak, kapasite artışı yaşadık.

En büyük avantajları neler?
Gümrükte makina beklememek büyük avantaj… Ancak bizi en çok memnun eden kısmı, kaliteli bir markanın işe uygun tezgahını,ev kirası öder gibi uygun maliyetlerle çalıştırmak oldu. İyi teknoloji, kaliteyi de beraber getiriyor. Ayrıca, kiralanan tezgahın servis veplanlı hizmetlerini de TEZMAKSAN üstlenmiş durumda. Yani biz sadece kiramızı ödüyor ve gerisine karışmıyoruz. TEZMAKSAN,zamanı geldiğinde hiç aksatmadan kiralanan teknolojinin bakımını üstleniyor. Arıza anında TEZMAKSAN’ın Eskişehir’de ikameteden personeli derhal sorunu çözüyor. Bir başka avantajımız da kiralanan makinaların, satın alma opsiyonunun sözleşme süresidolduğunda bize ait olması… Sözleşme dolduğunda ister satın alır, ister güncellenmiş, yenilenmiş bir teknoloji kiralarız.

 İlginizi Çekebilir


“Herkes tezgah satar ama TEZMA...
Çelikten Büst
“Teknoloji kiralama, üretimi k...
KVK kanunu gereği kişisel verilerimin iletişim ve çalışma amaçlı paylaşılmasını açık rızam ile kabul ediyorum.
KVK kanunu gereği kişisel verilerimin iletişim ve çalışma amaçlı paylaşılmasını açık rızam ile kabul ediyorum.