Estaş'tan Tezmaksan İşbirliği ile Robotlu Otomasyon Atılımı

Osman Mavuş Estaş Genel Müdürü - Muhammet Bozkurt Tezmaksan Elektronik Servis Sor.

Osman Mavuş Estaş Genel Müdürü - Muhammet Bozkurt Tezmaksan Elektronik Servis Sor.

Estaş, “eksantrik” ve “kam mili” denilince akla ilk gelen firmalardan biri. Kazandığının yüzde 80’ini teknolojik yatırıma dönüştüren firma, robotlu otomasyon alanında, uzun süredir tedarikçisi olan TEZMAKSAN Makine ile işbirliğine gitmeye hazırlanıyor. Estaş Genel Müdürü Osman Mavuş ile sektörde 40. Yıla adım atan Estaş’ın robotlu otomasyon atılımı konusunda görüştük.

Estaş’ın kuruluş hikayesinden bahsedebilir misiniz? 
Firmamız, işçi göçüyle Almanya’ya gitmiş üç gurbetçinin memleketleri Sivas’a dönüp sanayi yatırımı yapma fikriyle 1977 yılında kuruldu. Esat Özkan, Abdullah Döner, Mehmet Emin Koçyiğit’in girişimciliğinin yanı sıra Estaş’ın “Beyin Adamı” diye tabir ettiğimiz, kendi eliyle yaptığı üniversal tezgah ile parça üreten Halis Vermezoğlu’nun bir araya gelmesiyle hikayemiz başlamış. Dedem  Mehmet Biter de maddi olarak yatırım yapmış. Estaş, Türkiye’nin ilk ve en büyük kam mili üretim tesisidir. İlk yıllarda yedek parça piyasası için üretim yapan firmamız, 1979 yılından itibaren ana sanayi firmaları (OEM) için de kam mili üretmeye başlamıştır. Bugün yurt içi ve yurt dışında 16 otomotiv araç üreticisi motorlarında Estaş’ın kam ve eksantrik milleri kullanılmaktadır.

Kalite politikanız, kendinden sıkça söz ettiriyor… 
Estaş kalite politikasından bugüne kadar hiç taviz vermedi. Firmamız, çok az kazandığı ya da az üretim yaptığı dönemlerde bile bu kalite politikasından ödün vermemiştir. “Şuradan kısalım, buradan kazanalım” diye bir mantık yürütme aşamasına gitmedik. Müşterilerimiz de kalite konusunda bize sonsuz güveniyor.

Sektörde 40 yıl gibi hatırı sayılır bir tecrübeniz var.  Bu 40 yıl içerisinde sanayicilerin çok zorlu yılları da oldu… Nasıl bir üretim politikası izlediniz? 
Tedarik noktasının belli başlı zorlukları oldu elbette. Özellikle ambargo dönemlerinde tedarik yapmak zordu. Ancak her durum, kendi koşulları içinde anlamlıdır. Her işin zorlukları olduğu gibi kolaylıkları da var. 40 yıl öncesinin kârlılık oranıyla bugünlerin kârlılık oranı aynı değildir. O yıllarda kimsenin üretmediği bir parçayı ürettiğiniz için siz yine de altın değerinde görülüyorsunuz. Ancak net olarak söyleyebiliriz ki eskiden sanayileşme motivasyonu üst derecedeydi. Şu anda sanayileşmenin yanı sıra rant elde etme çabası da motivasyonun önüne geçmektedir. Ancak biz Estaş olarak, kazandığımızın büyük bölümünü sanayi yatırımına dönüştürdük. Çünkü bugünün ekonomik ve ticari şartlarında küçük bir oyuncu olarak yer alma şansınız yok. Global bir üretici olmak zorundasınız. Kazandığınızı teknolojiye yatırmıyorsanız bu bir ölüm kalım savaşıdır. Bu yüzden kazandığımızı “kârlı mı, fizibil mi” diye bakmadan direkt olarak teknolojiye yatırdık. Ya da ikinci el tezgahları alıp revizyonlar yapıyoruz. Bu da bir çeşit iyileştirme çabasıdır.

Osman Mavuş kimdir?
1972’de Sivas’ta doğdu. Gaziantep Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunu… 2000 yılında Bilgi Üniversitesi İş İdaresi mastırını tamamladı. Çeşitli uluslararası firmalarda çalıştı. 11 yıldır çalıştığı Estaş’ta son üç yıldır Genel Müdürlük yapıyor.

Üretimde kullandığınız tezgahları seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?
En önem verdiğimiz konu servis hizmetidir. TEZMAKSAN en önemli tedarikçilerimizden biri… Bağlantılarımız çok eski ve TEZMAKSAN’ı sadece bir tedarikçi olarak da görmüyoruz. 2013 yılından itibaren tezgahlarımızda yenilenmeye önem verdik ve üretim parkımızda TEZMAKSAN’ın tezgahları daha fazla yer aldı. Yatırım maliyetimiz böylelikle daha da fazlalaştı. TEZMAKSAN’ın, tezgahlarının kalitesinin yanı sıra özellikle servis konusunda ciddi bir hizmet farkı var. Bu yüzden TEZMAKSAN’la ticaret yapmak işimizi kolaylaştırıyor ve firmaya yönelik büyük itimadımız var. Eskiden firmalar, kullanılmış ekipmana muhtaçtı. Ancak TEZMAKSAN, ileri teknoloji transferiyle makineleşmeyi kolaylaştırdı.

Estaşın Beyin Adamı olarak tabir edilen Halis Vermezoğlunun kendi eliyle yaptığı ilk tezgah

TEZMAKSAN’la robotlu otomasyonun üretim alanınızda kullanılması hususunda işbirliğine gitmeye hazırlanıyorsunuz. Bu süreci biraz anlatabilir misiniz?
Aslında biz, kullandığımız tezgahların özelliklerini yeni yeni keşfediyoruz. Tezgahın bazı önemli özelliklerini çok fazla kullanmadığımızı fark ettik. Robotlu otomasyona yönelik yapacağımız çalışmalar sayesinde, yeni kullanım alanları yaratılacağını umuyoruz.  Çalışmayı başlattığımızda TEZMAKSAN’ın robotik sistemler konusundaki çalışmalarından haberdar değildik. Gerçekleştireceğimiz robotlu otomasyon projesi, tezgah kullanımını bir üst seviyeye çıkaracak. Ayrıca bu robotlu otomasyon çalışması, Endüstri 4.0’a geçmeden önce aşmamız gereken belli basamakları sağlıyor.

Estaş olarak robotlu otomasyona niçin önem veriyorsunuz?

En büyük motivasyonumuz kaliteyle alakalıdır. Robotlu otomasyon da kaliteyi tetikliyor. Üretimde insana bağımlılık bir yere kadar… Maalesef, insana bir yere kadar güvenebilirsiniz. İşin içine robotik otomasyon girerse,  insansız üretime yönelik bir adım atabiliyorsunuz. Tehlikeli iş sınıflarında robotik sistemler iş ve işçi güvenliği için avantajlıdır. Ayrıca robotlu otomasyon ile maliyet avantajı artıyor ve amortisman süreleri kısalıyor. Ancak maliyet avantajı, hala “Sanayiye yatırım” amacı güden kuruluşumuz için ikinci plandadır. Önceliğimiz motivasyon…

Nasıl bir süreç işleyecek?

Modüler bir hücremiz var. Goodway tezgahlarında uç değiştirme konusunda yıpranmaları azaltacak bir sistemin varlığından söz ettiler. İnsanların takip ettiği konuların tezgah üzerinden takip edildiğini gördük. Dolayısıyla bir uç tükenmeden, insan faktörü olmadan değişebilecek. Bu da imalatta üretimin durmadan devam etmesini sağlayacak.

Robot konusunda bir adım atmaya çalıştığınızda önemli problemlerden biri, tezgahın özelliklerini ve kapasitesini bilmek... Tek modülde başka operasyonlar gerçekleştirme amacını güdüyoruz. 5 adet tezgah tek bir robot kolu tarafından yönetilir hale geldi ve bu tezgahın amortisman süresini kısma konusunda müthiş bir olanak yarattı. Buna benzer onlarca uygulamanın mümkünatı var. Birçok operasyonu gerçekleştirmek, seri hale getirmek, problemleri aşmak ve amortismanı seri hale getirmek için bir robot koluyla 5-6 adet tezgahı besleyebileceksiniz ki işgücünün amortismanını sağlayabilesiniz.

Sizce Türkiye Sanayisi dünyanın neresindedir?

Eğer firma, seri üretim yapıyorsa ve üretimde katma değer varsa sanayide hatırı sayılır bir yere geliyor. Türkiye, üretim konusunda iyi bir yerde sayılabilir. Özellikle Bursa sanayisinde çok ciddi işler yapan ve endüstriye ciddi katkıları bulunan firmalar olduğunu düşünüyoruz. Sivas küçük bir vilayet olduğundan burada “en üst seviyedeki sanayici” olarak görülüyoruz.İlginizi Çekebilir


TEZMAKSAN, ESTAŞ’ın 100 makina...
Üretim Sektöründe Yeni Bir Dön...
ESTAŞ, 3500’üncü Goodway’i “TE...
KVK kanunu gereği kişisel verilerimin iletişim ve çalışma amaçlı paylaşılmasını açık rızam ile kabul ediyorum.
KVK kanunu gereği kişisel verilerimin iletişim ve çalışma amaçlı paylaşılmasını açık rızam ile kabul ediyorum.