Üretimde yaşadığımız sorunları Takumi H10 ile aştık

MDK Makina Dizayn Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Vatansever: “TEZMAKSAN ile 25 yılı aşkın süredir çalışıyoruz. İlk kendi atölyemizi kurarken referans olarak leasing ile üniversal torna ve freze temin etmemizi sağladı. Böylece imalata atıldık. Üniversallar ile başlayan çözüm ortaklığımız CNC’lerle de devam etti. Son zamanlarda TEZMAKSAN’dan Takumi H10 aldık. Bu teknoloji ile istediğimiz hassasiyeti ve yüzey kalitesini, daha hızlı elde ettik.”

Bu firmayı kurmak için adeta şartlarla mücadele etmişsiniz… Firmanızın kuruluşunu anlatabilir misiniz?
Otomotiv yedek parça sektöründe hizmet veren büyük, isim sahibi bir firmada 10 yıl çalıştım. Edindiğim bilgi ve uygulama birikimi ile mühendislik tasarımına yönelik çalışmak istedim. Mühendislik tasarımları yaparak kazanmak, fikstür ve kalıp bağlama aparatları üretmek istedim. Çünkü o zaman da, bugün olduğu gibi mühendislik sevdalısıydım.
TEZMAKSAN ile de bu noktada karşılaştınız herhalde…
Aslında o kadar da kolay olmadı… 1992 yılıydı ve cebimde sadece iki maaşım vardı. Yeni evlendiğim için henüz hiçbir birikimim de yoktu. Atölyeye, malzemeye, hammaddeye ihtiyacım vardı. Tezgahtan cıvataya kadar ihtiyacım olan her şeyi bir liste ile belirlemiştim. Üretime yönelik niyetimin sanayicilere anlattım, istediğim yatırımı yapabilmek için destek istedim. Ancak olumlu yanıt almadım. TEZMAKSAN Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aydoğdu, yazdığım niyet mektubunu içeren faksı okumuş ve beni araştırmış. O zaman hiçbir sanayicinin yapmaya cesaret edemeyeceği bir şeyi yaparak, referans olarak; leasing ile bir adet Tessan torna ile bir adet de First freze almamızı sağladı. Bizim aramızdaki sadece firma-müşteri ilişkisi değil. Bu biraz da gönül borcu dediğimiz mesele…
​Neler üretiyorsunuz?
​Bugün hem makina hem de alüminyum döküm olmak üzere iki farklı sektörde üretim gerçekleştirmekteyiz. Montaj makinaları, işleme merkezleri, alçak basınç döküm makinaları, ölçüm ve test makinaları, fikstürler, dökümhane kalıpları, malzeme besleme sistemleri sunmaktayız.
Neredeyse çeyrek asırdır TEZMAKSAN ile iş yapıyorsunuz…
TEZMAKSAN sektörde güç ve hacim sahibi bir firma. Bu güç ve hacim, en başta güvenilirliği ve müşteri odaklılığından kaynaklanıyor. TEZMAKSAN ile çalışırken özellikle de servis hizmeti konusunda “yarın ne yaşarız” diye kaygılanmıyoruz. Bizce en ama en önemlisi “kazanç” değil “çözüm” odaklı olması. Üstelik geniş bir marka ve ürün yelpazesinden bize ihtiyacımıza yönelik tezgahları sunuyor.
TEZMAKSAN’dan son olarak Takumi H10 almışsınız… Memnun musunuz?
​ Eski tezgahımız yaşından dolayı formunu kaybetmişti. Yüzey sorunları yaşıyorduk. Takumi H10’u Ocak 2018’de temin ettik. Yüzey sorunları, hassasiyet ve de hız konusunda yaşadığımız tüm sorunları Takumi H10 ile aştık. Hızda yüzde 10 artış yaşadık. Tesviye işimizin süresi üç günden bir güne düştü. Takumi H10, sağlam ve hızlı bir tezgah olarak imalat alanında fark yarattı. Memnunuz. 
İsmet 

 İlginizi Çekebilir


Torna ile Şekillenen Hayatlar ...
TEZMAKSAN, ESTAŞ’ın 100 makina...
İmalata yeni atılan genç firma...
KVK kanunu gereği kişisel verilerimin iletişim ve çalışma amaçlı paylaşılmasını açık rızam ile kabul ediyorum.
KVK kanunu gereği kişisel verilerimin iletişim ve çalışma amaçlı paylaşılmasını açık rızam ile kabul ediyorum.