YATIRIM TEŞVİK BELGESİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR VE KARŞILAŞILAN SORUNLAR

Yatırım teşvik belgesi makine ithalatlarında KDV ve Gümrük Muafiyeti sağlayarak, alınacak olan makinenin maliyetini firmalar için daha uygun hale getirmektedir. Bir malın istisnadan yararlanabilmesi için, öncelikle yatırım teşvik belgesi eki listede yer alması ve makine-teçhizat niteliğinde olması, bu makine-teçhizatın kullanıldığı faaliyetlerin tamamen veya kısmen indirim hakkı tanınan işlemlerden oluşması gerekmektedir.

Teşvik kapsamında alınacak makine ve teçhizat ile alakalalı olarak, makine üretiminin nerede yapıldığına da dikkat etmek gerekmektedir. Konuyu bir örnek ile açıklayacak olursak; istenilen özellikteki makine Türkiye ‘de üretilmiyorsa, ithal edilecek olan bir makine olacaktır. Bu durumda makine ve teçhizatın ithal listeye eklenmesi çok daha doğru olacaktır. Diyelim ki makinenin üretimi yerli ve özellikleri ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa, yerli makine ve teçhizat listesine eklenmelidir. Böylelikle teşvik belgelerinde yapılan revizelerin daha aza indirilmesini sağlayarak, zamanı daha verimli bir şekilde kullanabiliriz. İşlemler en kısa sürede tamamlanıp, yatırımlarınız son hızıyla devam edecektir.

İthal ve yerli makine teçhizat değişiklikleri yatırım dönemi süresi içerisinde olmak kaydı ile yapılabilmektedir. Eğer projenin iptal olması ya da herhangi bir sıkıntı çıkması halinde yapılan ufak bir başvuru ile yatırım teşvik belgesinin iptal edilmesi mümkündür. Bunun yanı sıra desteklerin devam etmesi ve yeni projelerin, gelişmelerin sağlanması için de yatırım teşvik belgesinin gerekli şartlarını yerine getirerek süresi uzatılabilir.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Yatırımcılar, yatırım teşvik belgesi eki listelerde her bir makine ve teçhizat için belirtilen miktardan fazla istisna kapsamında mal alamaz. Satıcılar, ibraz edilen listelerdeki şerhlere bakarak, bu miktarın aşılmamasına dikkat etmelidir.
Bilinmesi gereken bir diğer konu ise; finansal kiralama işlemlerinde de yatırım teşvik belgesinin kullanılabileceğidir. Tek yapılması gereken uygun finansal kiralama firmasını belirledikten sonra, teşvik belgesinin finansal kiralama firması üzerine devredilerek gerekli makine ve teçhizatın kiralama işlemini gerçekleştirmesidir.

Karşılaşılan Sorunlar

  • Belge üzerine alınan yanlış GTİP (Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu)
  • Belge üzerinde yapılan yanlış makine tanımları,

Örneğin; Makine teçhizat listesine Cnc dik işleme merkezi yazılacağına, Cnc yatay işleme merkezi yazılması gibi.

  • Teşvik belgesinde yazan tutar ve miktar ile alakalı olarak;

Örneğin; “CNC TORNA 1 adet (250.000 TL)” şeklinde bir ifade yazan teşvik belgesinde belirtilen miktar dışında 2 adet cnc torna alımı yapılması gibi bir durum kesinlikle mümkün değildir. Yalnız 250.000 TL ‘yi aşan veya aşmayan bir tutarla alakalı olarak 2012 yılından önce artı, eksi (+,- % 50 ) gibi bir kavram vardı. En son 2012 yılında yayınlanan kararnameye göre (2012/1 sayılı Tebliğin 16 maddesine istinaden) artık kıymetle alakalı tutarın ne kadar fazla veya eksik olduğu teşvik belgesi kapsamında bir önemi sahip değildir. Önemli olan doğru tanımı verilen makine ve teçhizatın alımının yapılmasıdır.

Son olarak, kullanılmış makine ithalatı ve yerli alımlarında yatırım teşvik belge kullanımında, eğer belge de ikinci el makinadır veya kullanılmış makine ibaresi yer alıyor ise, yerli ve ithalat işlemlerinde yatırım teşvik belgesi kullanılmaktadır.
Biz Tezmaksan ailesi olarak bu konuyla ilgili, siz değerli müşterilerimizle koordineli bir şekilde çalışma taraftarıyız. Başvuru yapacağınız teşvik belgeleri ile alakalı olarak, dış ticaret birimine soracağınız mal tanımları ve GTİP numaraları ile alakalı sizlere vereceğimiz bilgi doğrultusunda başvurularınızı sorunsuz bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Başvuruların sonucunda elinize ulaşan yatırım teşvik belgesi ile yeni makine alımları için sizleri bekliyor olacağız.İlginizi Çekebilir


Bursa Metal İşleme Teknolojileri Fuarındayız
Adana Demir Çelik Sektörünün Lideri Germaksan
Everising'den P-230B ve HS-460 NC Testere